Anasayfa » Genel » Hakan Aksay

Hakan Aksay

Hakan Aksay Biyografisi

Hakan Aksay, 1961 senesinde Adana ’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayan yüksek öğrenimini Rusya ’ya giderek tamamladı. Moldova ’da Kişinev Üniversitesi Hazırlık Fakültesi ’ni bitirdikten sonra Leningrad Üniversitesi ’ne girdi. 1987 senesinde Leningrad Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi ’ni “kızıl diploma” ile ve Rusça hocalığı sertifikasıyla bitirdi.
Hakan Aksay, 1981 senesinde azası olduğu Türkiye Komünist Partisi TKP aracılığıyla SSCB ’ye gitti. Üniversiteden 1987 senesinde mezun olduktan sonra 1,5 sene Doğu Almanya ’daki Merkez Kurulu ’nde çalıştıktan sonra Türkiye ’ye döndü ve askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası Güneş gazetesine girdi.

1989 senesinde bu kere gazeteci olarak Moskova ’ya gitti. 20 sene boyunca pek çok Türk gazete ve televizyonunun Rusya temsilciliğini yaptı, birkaç gazetede köşe yazdı Güneş, Interstar, Kanal 6, ATV, BRT, NTV, ayrıca Cumhuriyet, Akşam, Referans ve Taraf. Moskova Büyükelçiliği, muhtelif bakanlıklar, işadamı dernekleri ve başka organizasyonlarla birlikte birçok proje hakikatleştirdi. Uzun seneler Moskova ’da 3 Haziran Nazım Hikmet ’i anma aktifliklerinin organizatörü oldu.

13 sene boyunca Perspektif yayımladı. On yıldır Rusya Online isimli Türkçe, Turtsia.RU isimli Rusça internet siteleri var.

2004 senesinde Rus-Türk Araştırmalar Merkezi ’nin RUTAM kurucularından bkocaman ve başkanı oldu. RUTAM idareyicisi olarak Kasım 2007 ’de yarıyılın Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından “Rus-Türk ilişkilerine katkısı ve Rus dilinin yaygınlaştırılmasındaki emeği dolayısıyla” Puşkin Madalyası ile mükâfatlandırıldı.

2010 senesinde Birgün Gazetesinde yazmaya başladı. 2011 senesinin Temmuz ayında Birgün Gazetesinden dağıldı. T24 internet gazetesinde yazmaya başladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın