Anasayfa » Genel » Halsizliğe Serum Takılır Mı? (Doğru Cevap)

Halsizliğe Serum Takılır Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde halsizliğe serum takılır mı? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize halsizliğe serum takılır mı? Sualinin Doğru yanıtını verdik. Bununla beraber halsizlik için serum, mide bulantısına hangi serum takılır, serum ne için takılır, acilde serum taktırmak için ne yapmalıyım hangi gidişatlarda serum takılır başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Bir cins çözelti olarak karşımıza çıkan serum sağlık kurumularda çok sık bir biçimde kullanılmaktadır. Sağlık Kurumularda en yaygın kullanılan serum tipi se %9.9 oranında tuz içeriği bulunduran tuzlu serumdur. Başka Bir Deyişle tuzlu sudur. Serumun kullanılma emeline göre hastanın şikayeti giderilmiş olur fakat serum başlı başına hastaları rehabilitasyon edebilecek veya kalıcı rehabilitasyon eden bir yöntem değildir. Bu surattan ciddi bir sağlık probleminiz varsa bir hekime gitmeli ve meselenizi anlatmalısınız. Peki, halsizliğe serum takılır mı? İşte sizlere Doğru yanıtı!

Halsizliğe Serum Takılır Mı?

Serum Nedir?

Günümüzde çok yaygın bir biçimde kullanılan serumun içerisinde tuz bulunmaktadır. Sağlık Kurumularda çok sık bir biçimde karşılaştığımız içi ilaç dolu gibi gözüken reelinde ilaç değil içerisinde tuzlu su bulunan serum özel olarak ilaçlı bir karışım değildir. Sanılanın aksine hastayı iyi etmek için dolaysız olarak serum kullanılması Doğru değildir.  

Serum Ne İşe Fayda?

Büyülü bir tesire sahip olduğu söylenilen serumun reelinde hiçte büyülü bir tesiri yoktur. Serum ile beraber hastanın damarlarında bulunan kan içerisine akışkan – elektrolit balansını sağlayabilmek kastedilir. Serumun içerisinde %99.1 oranında su bulunur ve bu oranla beraber serum tuzlu bir sudan ibarettir.

Halsizliğe Serum Takılır Mı?

Halsizlik veya değişik bir hastalık fark etmeksizin bugün rastgele bir devlet sağlık kurumu / özel sağlık kurumuna gitmeniz vaziyetinde hekiminiz şikayetinizi uygun görürse size serum takacaktır. Başka Bir Deyişle sağlık kurumuna gittiğinizde dolaysız olarak hekiminize ‘ ’bana serum takın ’ ’ demeniz Doğru bir tutum olmayacaktır. Hekiminize hastalığınızı anlattıktan sonra uygun görürse serum ekibi yapılabilir. Halsizlik veya öbür hastalıklar fark etmeden bu kural geçerlidir.

Hangi Gidişatlarda Serum Takılır?

Serum genel olarak beslenme, sindirim yolu rahatsızlığı, kabız, ishal, metabolizma bozukluğu, elektrolit kaybı, operasyon evveli veya sonrası cerrahi operasyonlarda, yüksek ateş, bulantı, kusma, ağrı, halsizlik, iştahsızlık gibi gidişatlarda takılır. Bunlarla beraber serum, enfeksiyon kapılması vaziyetinde de hekiminizin uygun görmesi sebebiyle takılabilir.

Serum Takılırken Acıyor Mu?

Hayır, serum takılırken kullanılacak olan iğne sizin canınızı büyük miktarda acıtmaz. Aksine size vurulan iğne canınızı sivrisinek ısırığı gibi hafif bir biçimde yakar fakat acısı çok minik olduğundan takribî 3 – 10 saniye sonrasında acıyı unutmuş olursunuz. Serum ekibi sonrasında bedeninizde morluklar oluşabilir fakat bu rahatsızlık verici bir vaziyet değildir. Şayet ki morluklar aradan zaman geçmesine karşın hali hazırda duruyorsa hekiminize bu gidişatı danışarak dayanak isteyebilirsiniz.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın