Anasayfa » Genel » Halving nedir?

Halving nedir?

Halving kelime olarak yarılanma anlamına gelmektedir. Madencilik ile üretilen kripto para birimlerinde Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin vs. madencilik imalinde blok başına düşen ödülşan muhakkak aralıklarla yarıya düşürülmesidir. Bu çerçevede Halving’e dair ayrıntılar büyük bir merakla inceleniyor. Peki, Halving nedir? Detaylar haberimizde… 

Halving nedir?

HALVING NEDİR?

Madencilik kripto para birimlerinin üretilmesini sağlamasının yanında blockchain sistemindeki transferlerin onaylanması için de gereklidir.Madenciliğin bitmesi veya operasyonların yavaşlaması sistemin kullanılabilirliğinin etkilenmesine yol açacaktır.

Madencilik ile üretilen tüm kripto para birimlerinde üretilecek birim adedi tanımlanmıştır. Tanımlanan ölçünün üzerinde birim üretilememektedir. Bu biçimde kripto para biriminin maliyetlendirilmesinde temel unsur olan talep-arz balansı korunmuş, enflasyonun önüne geçilmiştir.

Kripto para birimlerine başından beri inancı olan kullanıcıların ödüllendirilmesi. Madencilik ile üretilen kripto para birimlerine inancı olan ve çıkışından itibaren bu alanda madencilik yapan kullanıcılar halving harekâtlarından başta etkilenmedikleri için sonradan bu alana dahil olan madencilere göre çok daha fazla blok ödülü almış olacaklar.

Madencilik harekâtı kripto para yapımı için zorunlu olduğu kadar aynı zamanda blockchain sisteminde yapılan transferlerin onaylanması işini de yaptıkları için ağın temelini oluşturmaktadırlar. Üretilecek kripto para birim adedinin hudutlandırılmış olması, şayet ilk blok ödülü sayıları ile devam edilse tüm kripto para adedinin üretilmesine neden olurdu. Bu gidişatta da madenciler rastgele bir ödül olmadığı için blockchain ağından, başka bir deyişle madencilik ağından çekilmeye başlayacaklardır ve sistemin tıkanmasına neden olacaktır.

Madencileri blockchain ağında uzun zaman yakalayabilmek ve kripto para biriminin yapımını devam ettirmek için madenci rakamı çoğaldıkça blok ödülnamı düşürmek gerekmektedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın