Anasayfa » İlaç Rehberi » Hipersar

Hipersar

Histazol nedir ne için kullanılır, Histazol nasıl kullanılır, Histazol ’in saklanması, Histazol ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Histazol’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Tablet

Astemizol

Ambalaj:

 10 mgx10 tablet.

Endikasyon:

 Ten ile alakalı alerjilerde, dermatit ve alerjik göz kaşıntılarında,özellikle konjonktivit ve mevsimsel veya sene boyu süren alerjik rinit, böcek sokmalarından oluşan alerjik vaziyetlerde, ürtiker ve egzama,kronik nezlede rehabilitasyon edici olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Astemizole Karşı fazla duyarlı şahıslarda kontrendikedir. Astemizol, ketokonazol Tablet veya süspansiyon formuyla beraber kullanımı kontrendikedir.

Uyarılar:

 Ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kullanımı mahzurludur. Konjenital QT belirtiyi olan, antiaritmik, terfenadin veya eritromisin gibi QT uzamasına yol açabilecek ilaçlar kullanan veya rehabilitasyon edilmemiş hipokalemisi olan hastalarda astemizol kullanımı mahzurlu olabilir.Gebelerde kullanılırken ilacın verimleri ve neden olabileceği yan tesirler göz önüne alınmalıdır.Emziren annelerde kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

Yan Tesirleri:

 Uzun süreli kullanımda kilo çoğalışına neden olur. Ender olarak anjiyoödem, bronkospazm,fotosensitivite, kaşıntı, ten döküntüleri, anafilaktoid tepkinler gibi fazla duyarlılık tepkinleri gö-rülebilir. Astemizol kullanan hastalarda seyrek konvülsiyon, selim paresteziler, miyalji/artralji,ödem, ruhsal gidişat bozuklukları, insomnia, kabus görme, transaminaz yükselmeleri ve hepatit olguları bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Öbür azol grubu antimikotiklerve makrolid grubu antibiyotiklerin astemizolle kullanımından kaçınılmalıdır.

Doz Teklifi:

 Günlük doz yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda 1 Tablet ve 6-12 yaş arası çocuklarda ½ Tablettir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın