Anasayfa » İlaç Rehberi » Hismen

Hismen

Hitrizin nedir ne için kullanılır, Hitrizin nasıl kullanılır, Hitrizin’in saklanması, Hitrizin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Hitrizin’in olası yan etkiler nelerdir.

Film Tablet

Setirizin 2HCl

Ambalaj:

 10 mgx10 tablet.

Endikasyon:

 Mevsimsel Alerjik rinit (saman nezlesi), yıl boyu süren alerjik rinit (perene alerjik rinit), akut kronik ürtiker ve anjioödem, fiziksel etkenlere bağlı ürtiker (dermografizm), alerjik konjonktivit, atopik egzama gibi alerjik dermatozlar ve prüritte endikedir.

Kontrendikasyon:

 Setirizin Karşı duyarlı olan kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar:

 Taşıt ve tehlikeli makine kullananlar önerilen dozlar aşılmamalıdır. Uyuşukluk yapabileceği düşünerek tedbirli olunmalıdır. Gebe ve emziren kadınlarda kullanım güvenirliği kanıtlanmamıştır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanacak doz yarıya indirilmelidir.

Yan Etkileri:

 Psikomotorfonksiyonlarla ilgili objektif testlerde setirizinle raslanan sedasyonsıklığının plasebodaki kadar olduğu anlaşılmıştır. Nadir olarak aşırı duyarlılık, baş ağrısı, uyku hali, ajitasyon, ağız kuruluğu ve gastrointestinal yakınmalar gibi hafif ve geçici yan etkiler bildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Alkolle Birlikte ve diğer sedatiflerle aynı zamanda kullanılmaz.

Doz Önerisi:

 Hitrizin Film Tablet: Erişkinlerde ve 12 yaşın üstündeki (30 kg’den fazla)çocuklarda günlük doz 1 Tablettir. İstenirse bu doz iki eşit kısma bölünerek 12 saat arayla verilebilir. 2-12 yaş arasındaki çocuklara (30 kg’den az) günde 1 kez yarım Tablet verilir.

Hitrizin Şurup: 2-12 yaş arasındaki (30 kg’den az) çocuklara günde 1 kez 5 mg (1 ölçek) olarak verilebilir. Erişkinlerde ve 12 yaşın üstündeki çocuklarda (30 kg’den fazla) günlük doz 10 mg’dir (2 ölçek). İstenirse Bu doz iki eşit kısma bölünerek 12 saat arayla verilebilir.Hitrizin’in bütün formları aç veya tok karnına alınabilir. Tedavi süresi yakınmalara bağlı olarak belirlenir.Saman nezlesinde genellikle 3-6 hafta kullanılması yeterli olmaktadır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın