Anasayfa » Genel » İçli Köfte Tarifini Erkek Mi Kadın Mı Daha İyi Yapar! Kim Yaparsan Yapsın Lezzeti Bir Harika

İçli Köfte Tarifini Erkek Mi Kadın Mı Daha İyi Yapar! Kim Yaparsan Yapsın Lezzeti Bir Harika

Adana, Malatya, Antep, Maraş yörelerinin bilhassa en sevilen yemeklerinden biri muhakkak ki içli köftedir. İçli köfte herkesin aşina olduğu leziz mi leziz bir yemektir. Baharatı, tadı ve köftenin içinde ki harçtan dolayı içli köfte yiyen insanlar bir daha yeme isteği duyar. İçli köftenin yeme tarzınıza göre de çeşit çeşit tarzları bulunabilir.

İçli Köfte Tarifini Erkek Mi Kadın Mı Daha İyi Yapar! Kim Yaparsan Yapsın Lezzeti Bir Harika

İsterseniz suda haşlayıp sarımsaklı yoğurt tarzı ile servis edin, isterseniz de önceden kızartılmış yağda kızarmış şekli ile yiyebilirsiniz. İçli köfte yaparken sakın korkmayın. Çünkü içli köfte yapımı biraz el becerisi ve temel bazı malzemeler ile kolay bir şekilde hazırlanır. Şimdi size çok pratik ve kolay bir tarif sunuyoruz.

İçli Köfte Malzemeleri

İçli köftenin hem dış harcı hem de iç harcı olmak üzere 2 çeşit harçtan hazırlanır.

Dış harcı için:

İki buçuk su bardağı köftelik ince bulgur Dört buçuk su bardağı sıcak su Bir buçuk yemek kaşığı domates biber salçası Bir buçuk su bardağı irmik 1 su bardağı un 2 çay kaşığı tuz Yarım çay kaşığı karabiber İsteğe göre yarım çay kaşığı pul biber

 

İçli Köfte Tarifini Erkek Mi Kadın Mı Daha İyi Yapar! Kim Yaparsan Yapsın Lezzeti Bir Harika - Resim : 2

İç Harcı İçin:

450 gram orta yağlı olacak şekilde kıyma 3 adet orta büyüklükte kuru soğan ve küp şeklinde doğranmış olacak Bir çay kaşığı karabiber Bir çay kaşığı pul biber İki çay kaşığı tuz 3 yemek kaşığı sıvıyağ

 

İçli Köfte Yapımı

İçli köftenin iç harcını yaparak ilk önce kıymayı, soğanı, gerekli baharat, tuz ve sıvı yağını ekleyerek hepsini bir karıştırarak iç harcı hazırlayabilirsiniz. Dış harcında da bulguru, suyu, tuzu, diğer baharatları ve gerekli diğer malzemeleri de ekleyerek içli köftenin hamurunu elde edebilirsiniz. Hamurunu da yaptıktan sonra içli köftenin hamurundan ceviz büyüklüğünde alıp elinizde açarak içine de harcı koyup kapatarak içli köfteyi hazır hale getirebilirsiniz. İster haşlayın ister kızartın ya da isterseniz iki lezzeti de bir arada sunabilirsiniz. Seçim size kalmış. Afiyet Olsun.

İçli Köfte Tarifini Erkek Mi Kadın Mı Daha İyi Yapar! Kim Yaparsan Yapsın Lezzeti Bir Harika - Resim : 3

İçeriği Oyla

Yorum yapın