Anasayfa » Genel » Patlıcan Kebabı Tarifini Denediniz Mi! Antepliler İyi Bilir! Yemeyen Çok Şey Kaybedecek

Patlıcan Kebabı Tarifini Denediniz Mi! Antepliler İyi Bilir! Yemeyen Çok Şey Kaybedecek

Patlıcan kebabı son zamanlarda çok tercih edilen yemekler arasında gelir. Oldukça faydalı olan patlıcan vitamin ve fosfor bakımından zengindir. Ve patlıcan kebap yapımında oldukça çok kullanılır. Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep gibi yörelerde çok sık tüketilen bir yemektir. Oldukça lezzetli olan bu yemeğin tarifini merak ediyorsanız eğer, yazımızın devamında size bu tarifi vereceğiz.

Patlıcan Kebabı Tarifini Denediniz Mi! Antepliler İyi Bilir! Yemeyen Çok Şey Kaybedecek

Patlıcan Kebabı İçin Gerekli Olan Malzemeler

İki ya da üç kemer patlıcan çekirdeksiz olmalı Yarım kilogram yağlı kuzu kıyma 2 diş ezilmiş sarımsak 1 tatlı kaşığı acı ya da tatlı biber salçası 1 tatlı kaşığı domates salçası Tuz Karabiber Kırmızı pul biber 4 ya da 5 sivri biber İki ya da üç domates İnce lavaş Yoğurt

Patlıcan Kebabı Tarifini Denediniz Mi! Antepliler İyi Bilir! Yemeyen Çok Şey Kaybedecek - Resim : 2

Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır?

İlk olarak bir kabın içine kıymayı alın. Salçayı, tuzu, sarımsakları ve gerekli olan baharatları kıymanın üzerine ekleyin ve iyice yoğurun. Patlıcanları eşit olacak şekilde üçe ya da dörde bölün. Enine olacak şekilde geniş olan şişe patlıcanı sonra yaklaşık olarak ceviz büyüklüğünde olan eti şişe geçirin ve elinizle şekil verin.

Patlıcan Kebabı Tarifini Denediniz Mi! Antepliler İyi Bilir! Yemeyen Çok Şey Kaybedecek - Resim : 3

Şişin sonuna gelene kadar sırayla dizin diğer şişleri de aynı olacak şekilde hazırlayın. Hazırladığınız şişleri pişireceğiniz ızgarayı ısıtın. Yaptığınız şişleri pişirmek için gerekli olan ızgarayı ısıttıktan sonra ızgara kızarıncaya kadar ya da yaklaşık olarak fırında 180 derecede 30 ya da 35 dakika olacak şekilde pişirin. Sonra biber ve domatesleri güzelce olacak şekilde közleyin.

Ardından servis yapmak için servis tabağına lavaşı alın. Üzerine ise patlıcanlı şişe közlenmiş olduğunuz domates ve biberleri ve yanına yoğurdu hoş bir şekilde yerleştirin. Patlıcan kebabı hazır herkese afiyet olsun.

İçeriği Oyla

Yorum yapın