Anasayfa » Genel » İdil Çeliker

İdil Çeliker

İdil Çeliker Biyografisi

Kamuoyu O’nu ekrandaki magazin programında tanıdı.
İdil Çeliker, 1960 senesinde istanbul ’da doğmuştur. Babası, Yapı Kredi Bankası ’nın alım-satım müdürüydü. Bir ablası vardır. İdil Çeliker, 3 yaşında fotoğraf yapmaya başladı. 5 yaşına geldiğinde konservatuara gönderdiler. Konservatuar imtihanını bcerahatçilikle kazandı. Konservatuarda bir yıl keman çaldıktan sonra tekerrür imtihana girerek piyanoya başladı. Bir sene sonra piyanoyu da bıraktı ve solfeje devam etti.

Öğrenim yaşamının tümünde problemsiz, çok düzgün ve çok disiplinli bir çocuk oldu. Ortaokuldan itibaren lise bitene kadar sınıf başkanı ve mektepte asbaşkan gibi idareyici konumunda yer aldı. Üniversite imtihanına girdiği zaman istediği yerleri kazanamadı ve Üniversite okumadı. Bir dostunun önerisi ile Füsun Ayanoğlu ’ndan baleyle karmaşık bir eğitim olan mankenlik kursuna gitti, ama hiç mankenlik tecrübeyi olmadı.

Gazeteci Ahmet Vardar halasının oğludur. Ahmet Vardar ’ın Günaydın gazetesinde çalıştığı yarıyılda gazetenin dış haberlerinde çalışan bir dostunun annesi aracı ile işe başlamış ama o gün çıkarılmış. Daha sonra gazetede gördüğü bir duyuru ile kuzeniyle birlikte yeniden Günaydın ’ın çıkarttığı ekonomi gazetesi stili bir gazetede hiç para almadan çalışmaya başladı. İlk mülakatını Dedeman Otelinin sahibi Kemal Dedeman ile yaptı.

Daha sonra Güneş gazetesinin reklam ve pazarlama bvefatında çalışmaya başladı. Daha sonra da Osman Hattat ’ın çıkardığı “Merhaba” isimli haftalık bir magazin gazetesinde çalışmaya başladı. sonradan evlendiği eşi Ümit Çeliker ile orada tanıştı. Bu gazeteden de parçalayarak başka bir gazeteye transfer oldu ve orada genel reklam müdürü olarak vazife yaptı.

Merhaba gazetesinden transfer olduğu yarıyıllarda çok iyi para kazandı. Ama kazandığı paraların hepsini cümbüş yerlerine tüketti. O sırada Ümit Çeliker ile evlendi. Evlendikten sonra takribî 2 yıl bir iş yapmadı. Sonra Aykut Işıklar ve Tevfik Yener ’in araya girmesiyle tekerrür işe başladı. Magazin haberciliği yaptı.

1992 senesinde senaryosunu Kandemir Konduk ’un yazdığı “Herkesin Hayali” isimli dizide Şemsi İnkaya, Tuluğ Çizgen, Cihat Tamer, Yalçın Gülhan ile beraber oynadı.

İlk kere Orhan Boran ’ın televizyon programına çıktı ekranlarda göründü. Daha sonra Türker İnanoğlu‘ndan gelen öneri ile “Şehir Işıkları” diye bir program yapmaya başladı. Daha sonra bir televizyon programında yer aldığı için Alan gazetesinden çıkışını verdiler. Senkron TV ’de başlangıçta Oktay Kaynarca ile ve sonrasında tek başına bir magazin programının sunuculuğunu yaptı. İçinde “Çok Çok Özel” diye habere dayalı bvefatlar dahil 500 programı geçen yayın hazırladı. Daha sonra da Kanal D ile uyuştu. 1996 senesinde Kanal D ’de “Hey Canlı” isimli programı sundu.

Akşam ve Güneş gazetelerinde yazılar yazdı.

2012-2013 seneleri arasında Flash TV ’de yayınlanan “İdil Çeliker’le Bi’Çare” isimli programı sundu.

İdil Çeliker, 24 yaşında iken 1984 senesinde gazeteci Ümit Çeliker ile evlendi. 2005 senesinden beri ayrı yaşadıktan sonra 2009 senesinde boşandı. Melisa Çeliker d.1994 isminde bir kızı vardır. Ayrıca Ümit Çeliker ’in ile konutluluğundan olan Çağlar Çeliker d.1980 ve Gülüm Sadıker ’e D.1982 bütün 22 yıldır analık yaptı.

Filmleri ve Dizileri :
2010 – Uçan Melekler Sinema Filmi
1992 – Herkesin Hayali TV Dizisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın