Anasayfa » Genel » İdris Bal

İdris Bal

İdris Bal Biyografisi

İdris Bal, 25 Nisan 1968 tarihinde Kütahya Altıntaş ’da doğmuştur. Babasının ismi Ahmet, annesinin ismi Nesrin’dir. 1979 senesinde Kütahya’da ilkokulu bitirdi. Yatılı Hoca Mektebi sınavlarına girerek Savaştepe Hoca Lisesi’ni kazandı. Orta ve Lise eğitimini bu mektepte bitirerek 1985 senesinde mezun oldu.
İstanbul Üniversitesi Siyasal Balakalar Fakültesi Kamu Yönetimi Bvefatından 1989 senesinde mezun oldu. Mezuniyet sonrası Araştırma Vazifeliliği sınavını kazanarak, aynı senenin Aralık ayında, Polis Akademisi‘nde Araştırma Görevlisi olarak misyona başladı. 1990 senesinde İngiltere‘nin Nottingham Üniversitesine Yüksek Lisans ve Hekime yapmak üzere sevk edildi. Yüksek lisansını İngiltere ’de Nottingham Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bvefatında 1992 senesinde bitirdi. Mastır tezinin başlığı: ‘Possibility of Integration Among Turkic Republics and Turkey’ Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri Arasında Bütünleşme Olasılığı idi. Yüksek lisans esnasında tez çalışmaları başlamadan evvel uluslararası ilişkiler, dış siyaset, dünya ekonomisi, Doğu Batı ilbarat mevzularında ders gördü.

Ardından hekimesını Manchester Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları bvefatında Department of Middle Eastern Studies sürdürdü. Turkey’s Relations with the West and Turkic Republics of the Former Soviet Union: The Rise of the “Turkish Model” 1991-1992 Türkiye’nin Batıyla ve Eski Sovyetler Birliği’nden Ayrılan Türki Cumhuriyetlerle İlişkisi: Türk Modelinin Yükselişi 1991-1992 başlıklı tezini bitirdi ve 15 Aralık 1997 de sözlü sınavına girdiği hekime çalışmalarını başarıyla bitirdi. Bu çalışmada Türkiye’nin Batı ABD dahil olmak üzere ile Türki Cumhuriyetler arasındaki konumu, Batının ve Türkiye’nin dış siyasetsı, beklentiler, evhamlar, Türki Cumhuriyetlerin Türkiye’ye, Batı’ya ve Orta Doğu ülkelerine tepkileri ele alınmaktadır.

1998 senesinde Takviyeci Doçent oldu. Polis Akademisinde araştırma görevlisi, Polis Bilimleri Dergisinde editör dayanakçılığı ve ayrıca Fulbright programı çerçevesinde Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezinde ziyaretçi akademisyenlik yapmıştır. 2004 senesinde doçent oldu. 2010 senesinde Profesör oldu.

Ankara Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde ve Enstitüsünde muhtelif vazifelerde bulunmuş, Devletler Umumi Hukuku ve Türk Dış Siyasetsı, Devlet Güvenliği, Siyasi Tarih ve İnkılap Tarihi derslerini okutmaktadır. Ayrıca Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Diplomatic History dersini vermektedir. Ayrıca Polis Akademisi 4. Sınıf talebelerinin hazırladığı bitirme tezlerine danışmanlık yapmaktadır. Danışmanlık yaptığı mevzular temel olarak dış siyaset, Uluslararası İlişkiler, terörizm, iç güvenlik, dış güvenlik, Türkiye’nin komşuları ile ilişkisi, mezhepsel ayırımlar ve toplumsal vakalar, İnsan hakları gibi mevzulardır. İdris Bal hali hazırda Polis Akademisinde Öğretim üyesi olarak vazife yapmaktadır ve ayrıca 2001-2003 arası yarıyılda Polis Bilimleri Dergisi Editör dayanakçılığı misyonunu üstlenmiştir.

İdris Bal, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi ASAM ’da tahlilci olarak çalışmış ve Siyaset Merkezi direktörlüğünde bulunmuştur. Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği İdare Heyeti Üyesidir. 2006 senesinde Ankara ’da faaliyet gösteren Ankara Global Araştırmalar Merkezi AGAM derneğini kurdu.

İdris Bal’ın ilk kitabı; ‘Turkey’s Relations with the West and Turkic Republics: Rise and Fall of the Turkish Model Türkiye’nin Batı ve Türki Cumhuriyetlerle İlişkisi: Türk Modelinin Yükselişi ve Düşüşü başlıklı İngilizce olarak hazırlanmış kitabı merkezi İngiltere’de bulunan Ashgate yayınevi tarafından 2000 senesinde yayınlanmıştır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Türkiye Büyük Ulus Meclisi 24. Yarıyıl AKP ’den Kütahya milletvekili seçildi.

İdris Bal, konutludur. 7 çocuğu vardır.

Kütahya Milletvekili İdris Bal, 30 Kasım 2013 günü AKP ’den İhraç istemiyle disipline sevk edilince AK Parti ’den istifa etti.

İdris Bal’ın Türk Dış Siyasetsı, Orta Asya ve Kafkaslar, Türk Dünyası, Güvenlik, Ortadoğu, Terörizm, İnsan hakları, AB, Batı ve ABD’nin Avrasya Siyasetsı mevzularında yurtdışında ve yurt içinde değişik bilimsel mecmualarda İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi ve Türkiye’de ve Yurt dışında uluslararası bilimsel konferanslarda sunulmuş İngilizce ve Türkçe bildirileri mevcuttur. Çok sayıda makalesi ve 8 kitabı yayınlanmıştır.

İdris Bal 2015 seçimlerine merkez sağ ’da olacak ama merkez sol ’u kucaklayacak yeni bir parti kuracağını belirtmiştir.

4 Kasım 2014 tarihinde “Demokratik Gelişim Partisi” ismi altında kurduğu partisi için İçişleri Bakanlığı’na yaptığı başvurusu onayladı. İdris Bal, partinin logosunun kırmızı renk içinde yer alan beyaz bir el olduğunu söyledi.

Kitapları :
2000 – Türkiye’nin Batı ve Türki Cumhuriyetlerle İlişkisi: Türk Modelinin Yükselişi ve Düşüşü, Ashgate yayınevi
2001 – 21.Yüzyılın Eşiğinde Türk Dış Siyasetsı, Alfa Yayıncılık
2003 – Dünden Bugüne Türk Ermeni İlişkileri, Nobel Yayın Dağıtım
2004 – Soğuk Savaş Sonrası Türk Dış Siyasetsı, Florida: Brown Walker Press
2006 – Dünyada Uluslararası İlişkiler, Lalezar Kitabevi
2008 – ABD Siyasetleri ve Türkiye, Lalezar Kitabevi
2009 – Güvenlik Kıskacında Türkiye, Lalezar Kitabevi
2010 – Avrasya Dosyası, Ankara, Lalezar Kitabevi

İçeriği Oyla

Yorum yapın