Anasayfa » Genel » İdris Naim Şahin

İdris Naim Şahin

İdris Naim Şahin Biyografisi

61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nde 24 Ocak 2013’e dek İçişleri Bakanlığı misyonunu yürüttü.
İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956 tarihinde Ordu, Ünye ’de bir köyde doğmuştur. İlkokulu Ünye ’de okuduktan sonra, 1966 senesinde istanbul Fatih’e geldi, ortaokula gittiği İstanbul Fatih’te İmam Hatip mektebinde Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1976 senesinde mezun oldu. Kaymakamlık ve dominantlık imtihanlarına girdi. Ordu Şehir Maiyet Memuriyeti ’nu müteakip 1980 senesinde Kaymakam oldu.

1980 senesinden itibaren sırasıyla Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekani, Eleşkirt, 1986-87 senelerinde Cizre ve Elmalı ilçelerinde kaymakamlık misyonlarında bulundu.

1989 senesinde İçişleri Bakanlığı Başmüfettişliği misyonunu yaparken 1994 senesinde daha önceki dostu Recep Tayyip Erdoğan ’ın yanında olmak için bu misyonu bıraktı ve İstanbul Büyük şehir Belediyesi Genel sekreterliği dayanak

1999 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık danışmanlığı vazifesinin yanında Adapazarı Belediye Başkanlığı genel koordinatörlüğü vazifesinde bulunduktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı denetim heyeti başkanlığı misyonlarını yürüttü. Bu yarıyıllarda memleketi Ordu ile alakalı birçok dernek ile yeniden Türkistan derneklerinde ve birçok sosyal derneklerde vazife aldı.

Ak partide Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kurucu olarak bulunan İdris Naim Şahin, 3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 Milletvekili Seçimleri’nde AK parti İstanbul Milletvekili seçildi. 2001-2011 seneleri arasında AK parti genel sekreterlik misyonunu yürüttü.

24. Yarıyıl, 2011 Türkiye genel Milletvekili Seçimleri’nde AK parti Ordu milletvekili olarak tekerrür seçildi. Tercihlerden hemen sonra Recep Tayyip Erdoğan‘ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı vazifesine getirildi.

İçişleri bakanı olarak vazife yapan İdris Naim Şahin 24 Ocak 2013 tarihinde misyonundan alınmıştır. Yerine İstanbul daha önceki Valisi ve Ak Parti Mardin milletvekili Muammer Güler getirildi.

İdris Naim Şahin, 1977 senesinde Nadide Şahin ile evlendi. 6 çocuk babası olan Şahin iyi derecede de İngilizce biliyor.

İdris Naim Şahin, 25 Aralık 2013 tarihinde AK Parti’den istifa etti.

İçeriği Oyla

Yorum yapın