Anasayfa » Genel » Ieoh Ming Pei

Ieoh Ming Pei

Ieoh Ming Pei Biyografisi

Ieoh Ming Pei veya ismin baş harfleri ile daha çok bilinen I. M. Pei Pritzker Mimarlık Mükâfatı kazanan Çinli-Amerikalı mimardır. Yüksek modernist mimarlığın son temsilcisi olarak bilinmektedir. Ieoh Ming Pei ’nin en büyük yapıtlarinden biri de Paris ’teki Louvre Müzesi ’nin avlusunda bulunan sırça ve metalden oluşturulmuş piramittir.

Ieoh Ming Pei, 26 Nisan 1917 tarihinde Çin ’in Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde yeni ismi Guangzhou doğmuştur. Babası Çin Bankası’nın yönetmeni ve Central Bank of China’nın başkanı olmuş bir bankacıydı. Ailesi Hong Kong‘a taşındıktan sonra Pei orta mektebi bitirdiği zamana kadar orada yaşamıştır. Daha sonra babasının Çin Bankası’ndaki vazifei kabul etmesi nedeniyle Şanghay‘a taşındılar. İlk eğitimi Hong Kong‘un St Paul Koleji’nde bitirdi. Daha sonra eğitimine Şanghay‘daki St John Üniversitesi‘nde bir sene devam etti.

Ieoh Ming Pei, 18 yaşında iken ABD ’de mimarlık okumak için Pennsylvania Üniversitesi‘nde mimarlık Fakültesine kayıt oldu. Daha sonra Massachusetts eyaletindeki Boston şehrindeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden MIT B.A. mimarlık diplomasını 1940 yılında aldı. Ayrıca Harvard Tasarım Mektebi’nda okuduktan az sonra Princeton, New Jersey’deki Milli Korunma Araştırma Komitesi’ne aza oldu.

1944 yılında Harvard Üniversitesi‘nde başladığı yüksek lisansını ve bauhaus Yankılı ile ilgili olan mimar Walter Gropius altında 1946 yılında bitirdi.

1946 yılında Harvard Üniversitesi‘nde takviyeci profesör oldu. 1951 yılında Wheelwright Travelling Fellowship’i kazandı ve 1954‘te Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu.

1948 yılından sonra Pei Amerika Birleşik Devletleri ’nin her dört köşesinde birçok büyük mimari ve planlama projelerle çalışmış ve çoğunlukla mimar Ludwig Mies van der Rohe ’nin stili binalar planlamıştır.

Ieoh Ming Pei, 1955 yılında kendi mimari şirketini kurdu, ismi önce “I. M. Pei and Associates” olan şirket, 1989 yılında ortakları James Ingo Freed ve Henry N. Cobb dahil olunca “Cobb Freed & Partners” olarak isminı değiştirdi.

I.M. Pei, 1983 yılında ABD Milli Sanat Galerisi eseriyle Pritzker Mimarlık Mükâfatınü kazandı.

Ieoh Ming Pei ’nin en büyük yapıtlarinden biri de Louvre Müzesi olmuştur. Tamamen soyut bir tasarıyı ifade eden Louvre Piramidi, Paris ’teki Louvre Müzesi ’nin avlusunda bulunan sırça ve metalden oluşturulmuş piramittir. 1989 yılında bitirilen dört piramitten büyük olanı müzenin ana girişidir.

louvre-pyramid.jpg Louvre Müzesi Piramidi – 1989

leoh Ming Pei, 1990 yılında çalışmalarını bitirip emekli oldu.

1942 yılında Eileen Loo ile evlenen Ieoh Ming Pei ’in eşi 2014 yılında can vermiştir. 4 çocuğu vardır, Chien Chung Pei d.1946, Li Chung Pei d.1950 adlarındaki iki oğlu da mimardır.

Ieoh Ming Pei, çalışmalarında çelik, beton, sırça ve kayaç kullanıyor. Başarılı mimar Pei, dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya koyduğu yapıtlari ile, 20. asrın önde gelen mimarları arasında bulunuyor.

Yapıtlarinin büyük bir bvefatı, devasa heykel parçalarını andıran cüretkar ve basit şekilli yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

Ieoh Ming Pei Yapıtlarinden bazıları :
Louvre Piramidi
Çin Bankası Kulesi
John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi
İslam Yapıtlari Müzesi, Doha
Milli Sanat Galerisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın