Anasayfa » Genel » Iggy Azalea

Iggy Azalea

Iggy Azalea Biyografisi

“Pu $$ y” ve “Two Times” isimli parçaları için viral videolarla dünya çapında tanınan Avustralyalı hip-hop şarkıcısı.

Iggy Azalea, 7 Haziran 1990 tarihinde Sydney, Avustralya ’da doğmuştur. Reel ismi Amethyst Amelia Kelly, sahne ismiyla Iggy Azalea olarak tanınmaktadır. Babası Brendan Kelly bir ressam ve çizgi roman sanatçısıydı, annesi Tanya ise konutlara ve otellere pakliğe gitmekte imiş. Iggy Azalea, okumakta olduğu liseden para kazanmak için ayrıldıktan sonra bir süre annesiyle birlikte pakliğe gitmiş. Daha sonra 2006 yılında ailesine arkadaşlarıyla Amerika‘ya tatile gittiğini söyleyerek Avustralya‘dan ayrılmış. Ancak oraya gittikten sonra ailesini arayıp Amerika‘da yaşayacağını haber vermiş.

ABD ’ye 2006 yılında ilk geldiğinde, Miami, Florida‘da kaldı ve daha sonra kısa bir süre Houston, Teksas‘ta yaşadı. Dungeon Family’nin Backbone isimli bir üyesiyle birlikte birkaç yıllığına Atlanta, Georgia‘ya yerleşti. Şimdi 2010 yılından beri Los Angeles‘ta yaşamaktadır.

Iggy Azalea, ismini, ufakken beslediği Iggy ismindeki köpeğinden, soyismini ise büyüdüğü sokak yani Azalea Sokak’tan alıyor. Ailesi de Avustralya‘da hali hazırda bu sokakta yaşıyor.

Iggy Azalea, ABD ’de 2012 yılında modellik ajansına yazıldıktan sonra Levi’s’ın bir kampanyasının yüzü oldu. House of Holland’ın ilk gözlük kampanyasında göründü.

Iggy Azalea, müziğe ilk atıldığı günlerde insanların kendisine güldüğünü zira yaptığı müziği beğenmediklerini anlatıyor. Ama bunları umursamadan birisinin de yönlendirmesiyle Los Angeles‘a yerleşmiş ve Youtube‘a kendi müzik videolarını yüklemeye başlamış. Pu$$y isimli şarkısı Youtube’da hit olunca ismini dünyaya duyuruyor. Sonrasında ise Glory ve The New Classic albümleri ile birlikte yükselişe geçiyor. Fırlama Kızlar Clueless filminden esinlenen klibiyle Fancy şarkısı da popülerliğini koruyor.

18 Haziran 2014 tarihinde “The New Classic” isimli 12 şarkıdan oluşan ilk stüdyo albümünü çıkardı. Albüm Bilboard listesinde ilk beşe girdi. Work parçası ise müzik listelerinin doruklarında yer aldı.

Dünya çapında tanınmaya başlayan Iggy Azalea, ilk albümünü çıkardıktan sonra Ariana Grande, Rita Ora ve Jennifer Lopez gibi ünlü şarkıcılarla düet yaptı. Özellikle Jennifer Lopez ile yaptığı “Booty” isimli düet büyük yankı uyandırarak Bilboard’da 18 numaraya çıktı.

2015 yılında yönetmenliğini James Wan ’ın yaptığı Furious 7 / “Süratli ve Hiddetli 7” filminde Female Racer kişiliğini canlandırırken; Vin Diesel, Paul Walker, Jason Statham, Dwayne Johnson, Michelle Rodriguez, Djimon Hounsou, Gal Gadot, Luke Evans ve Kurt Russell gibi yıldızlar da yer aldı.

2015 yılı Haziranında NBA basketbol oyuncusu Nick Young ile nişanlandı, ancak çift bir yıl sonra ayrıldı.

Iggy Azalea, 2018 yılından beri Amerikalı rapçi Playboi Carti olarak bilinen Jordan Terrell Carter ile birlikte yaşamakta ve Onyx Carter d. 2023 isminde bir oğlu vardır.

Iggy Azalea, 2017 Ekim ayında İstanbul ’da sahne aldı.

Albümleri :
2012 – Glory
2014 – The New Classic
2017 – Mo Bounce single
2018 – Survive The Summer EP
2018 – Savior Ft. Quavo single
2019 – Sally Walker
2019 – In My Defense
2019 – Wicked Lips EP
2023 – DLNW Ft. Tinashe single
2023 – Dance Like Nobody’s Watching single
2023 – End of an Era

Solo turneler:
2014 – The New Classic Tour
2015 – The Great Escape Tour

Filmleri :
2015 – Furious 7 / “Süratli ve Hiddetli 7” Female Racer/Kadın Yarışçı Sinema Filmi

İçeriği Oyla

Yorum yapın