Anasayfa » Genel » Jack Daniel

Jack Daniel

Jack Daniel Biyografisi

Jack Daniel, dünyaca ünlü Jack Daniel’s viskisinin yaratıcısı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Jack Daniel’s Damıtım Konutu‘nin kurucusu. İçki yapımını tescillendiren ilk birey olan Jack Daniel’ın kurduğu damıtım konutu da ABD’deki en eski tescilli damıtım konutu olma unvanına sahip.

Jasper Newton Jack Daniel, 1850 senesinde Kuzey California, Tennessee‘de dünyaya geldi. Kentte çıkan bir yangında hükümet binasındaki kayıtlar hasar gördüğünden ve Jack Daniel ile annesinin kabir taşlarında yazan tarihler birbiriyle paradokslu olduğundan, doğum tarihi kesin olarak bilinememektedir. Kesin olarak bilinen tek şey Eylül ayında doğmuş olduğudur.12 kardeşi olan Jack Daniel ufak yaşta annesini kaybetti ve 7 yaşında Dan Call ailesinin yanında çalışmaya başlamadan evvel, bir aile dostları tarafından yetiştirildi. Lutherci bir vaiz olan Call’un Louse River’da bir viski imalathanesi de vardı.

Sonraki birkaç sene içersinde Jack Daniel, Dan Call’dan viski yapımı hakkındaki her şeyi bildi ve 1863 senesinin eylül ayında, içkili alkol satmak yerine insan ruhunu gururlandırma arzusunun artan baskısına direnemeyen Call, viski imalathanesini o sırada 13 yaşında olan Daniel’a sattı.

Jack Daniel da tıpkı Dan Call gibi taze viskinin akça ağaç kömürüylsı gerektiğine inanıyordu; aslında bu operasyon sıkça kullanılmakta olmasına karşın, zaman ve maliyet açısından getirdiği yük sebebiyle öbür viski üreticileri tarafından giderek daha az kullanılmaya başlanmıştı. Ancak Jack Daniel, bırakılmaz olduğuna inandığı kömürde yumuşatma harekâtını geliştirerek 1866 senesinde kusursuz hale getirdi Odun kömürşöhrette yumuşatma, Jack Daniel’s viskisinde olduğu gibi Tennessee viskisi imalinde de kullanılan bir harekâttır. Operasyon, yeni yapılan viskinin takribî 3 metrelik akça ağaç kömürüyle sımsıkı kaplanmış dev konteynerlerden usulca damlatılmasını kapsamaktadır. 10 gün süren bu operasyonun sonunda, viski kömür özünü emer ve alkol, arıtılmış hale gelerek değişik bir tat ve kokuya sahip olur. Hükümetin vergi koyacağını varsayım eden Jack Daniel, 1866 senesinde damıtım evini yasal olarak tescil ettirdi. Kendisi bu operasyonu yaptıran ilk üreticiydi. Böylece Tennessee’nin ufak bir kasabası olan Moore County‘nin ortasındaki Lynchburg‘da yer alan damıtım konutu da ülkenin en eski kayıtlı damıtım konutu sıfatını kazandı.

Jack Daniel aynı sene; mısır, çavdar, arpa maltı ve bütün bir sene boyunca sabit 26,41 C derecede akan demirsiz suyla ürettiği viskiyi, ilk olarak mantar tıpalı toprak sürahilerde şişeledi. Viskisini ötekilerinden ayırmak için, sürahilerin üzerine ismini basan Daniel, 1870‘lerin sonlarına Doğru sırça şişelerin çok rağbet görmeye başlamasıyla üzerine damıtım evinin isminin kabartma olarak işlendiği, standart, yuvarlak, bir sırça şişe geliştirdi. Kömürde yumuşatılmış viskisi değişik olduğu için, viskisini koyduğu şişenin de değişik olması gerektiğine inanıyordu. 1895 senesinde, Illinois Alton Sırça Şirketi‘nden bir satıcının, kendisine yivle süslenmiş bir boynu olan, köşeli, yeni ve hiç kimsenin kullanmadığı bir şişe tasarımı göstermesiyle, Jack Daniel’s köşeli şişelerde pazarlanmaya başlamış oldu.

1904 senesinde Jack Daniel, Old No. 7 Tennessee viskisiyle St. Louis, Missouri’de yapılan Dünya Fuarı‘na katıldı. Dünyanın her tarafından katılan 20 viski arasından, dünyanın en iyi viskisiseçildi ve altın madalya ile mükâfatlandırıldı. Bununla birlikte, 1866 senesinden bu yana hiç değişmeyen yaftasıyla Jack Daniel’s, yedi altın madalya kazandı 1905, ABD dışında kazanılan ilk altın madalya, Belçika – 1913, Belçika – 1914, Anglo-Amerikan Fuarı, Londra – 1915, Hijyen Enstitüsü Sertifikası, Londra – 1954, Muhteşemlik Yıldızı mükâfatı, Belçika – 1981, Amsterdam’da verilen palmiye yapraklı altın madalya.

Boyu sadece 158 cm olan Jack Daniel, 21. yaş gününü kutlamak için şehre alışverişe gittiğinde, dizlerine kadar inen resmi bir frak ve geniş kenarlı bir çiftçi şapkasıyla döndü. Bu elbiseyi, ömrünün sonuna kadar giyeceği günlük üniforması haline gelen Jack Daniel, bir kere rastgele bir şeyi kendi istediği biçimde belirleyince, onu bir daha hiç değiştirmezdi ki bu giysiler de onun için söylenen bu düşüncesi destekliyor.

Evlenmeyen ve hiç çocuğu olmayan Jack Daniel, damıtım evini yeğeni Lem Motlow‘a bıraktı. 1887 senesinde Jack Daniel’ın yanında çalışmaya başlayan Motlow, damıtım evinin 29 sene süren alkol yasağı senelerinde de ayakta kalmasını sağladı ve tekerrür yapıma başladığı 1944 senesinde, Lem Motlow’un ismi Jack Daniel’s etiketine ilave edildi.

1905 senesinde, Jack Daniel bir sabah erkenden işe geldi ve ofisindeki kasayı açmaya çalıştı. Kasanın şifresini andıramayan ve agresiflikle kasayı tekmelemeye başlayan Daniel, sert bir darbeyle vurunca ayak parmağını kırdı ve hemen sonra kaptığı enfeksiyon sonucu 1911 senesinde, kan zehirlenmesinden yaşamını kaybetti. Lynchburg‘a gömülen Jack Daniel’ın kabir taşının yanında, vefatının ardından ağıt yakalayan çok sayıda hanım için yerleştirilen iki sandalye bulunuyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın