Anasayfa » Genel » Jack Davenport

Jack Davenport

Jack Davenport Biyografisi

Türkiye ’de de gösterilmiş olan Coupling dizisindeki Steve Taylor kişiliği ile tanınan İngiliz sinema ve dizi oyuncusu. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, FlashFroward rol aldığı öteki ehemmiyetli imallerdir.
Jack Davenport, 1 Mart 1973 tarihinde, her ikisi de tanınmış sinema oyuncuları olan Nigel Davenport ve Maria Aitken çiftinin oğlu olarak, Suffolk, İngiltere ’de dünyaya geldi. Yaşamının ilk senelerini ailesi ile beraber Ibiza ’da geçiren Davenport, henüz yedi yaşındayken anne babasının boşanması üzerine yatılı bir mektep olan Dragon School ’a yazdırıldı. İlköğretimini bitirdikten sonra Cheltenham College ’i bitiren Davenport, British American Drama Academy ’de drama ve oyunculuk eğitimi aldı.

Cheltenham College ’da okuduğu sırada tanıştığı bir rejisörün yönlendirmesi ile oyunculuğa başlayan Davenport, ilk olarak Hamlet ’in canlandırıldığı tiyatro oyunlarında rol aldı. Liseyi bitirdikten sonra, East Anglia Üniversitesi ’ne yazıldı ve burada okurken, ae Fierce Creatures 1997 isimli sinema filminde rol aldı. Fierce Creatures ’ın çekimleri sırasında tanıştığı bir sinema ajentası aracılığı ile, ünlü İngiliz drama dizisi This Life ’ın kadrosunda kendisine yer edindi. Davenport, This Life ’da Miles Stewart şahsiyetini canlandırdı.

1998 senesinde, Channel 4 için çekilen fobi-drama serisi Ultraviolet ’in başrolünde oynayan Jack Davenport, 2000 senesinde, kendisine uluslararası şöhreti getirecek olan T.V. serisi Coupling ’de yer aldı. Ünlü İngiliz komedyen Steven Moffat tarafında yazılan Coupling, 20002004 seneleri arasında, dört sezon süresince, İngiliz BBC kanalında yayınlandı. Jack Davenport ’un, Steve Taylor isimli ana kişiliği canlandırdığı komedi dizisi, uluslararası bir başarı kazandı ve Amerikan, Yunan uyarlamaları yapıldı.

Jack Davenport, ilk filmi 2003 senesinde yayınlanan Karayip Korsanları serisinin bütün filmlerinde, Commodore Norrington isimli kişiliği canlandırdı. Serinin ilk filmi Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003 senesinde, Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest 2006 senesinde ve son film olan Pirates of the Caribbean: At World’s End 2007 senesinde vizyona girdi ve üç filmde büyük bir ticari başarı kazandı.

2008 senesinde, ABC kanalında yayınlanan ve de Robert J. Sawyer ’ın 1999 tarihli aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanan bilimkurgu dizisi FlashForward ’ın kadrosuna katılan Jack Davenport, dizide Dr. Lloyd Simcoe ismindeki baş kişiliği canlandırdı.

Jack Davenport, 1 Mayıs 2000 tarihinden bu yana oyuncu Michelle Gomez ile konutludur.

İçeriği Oyla

Yorum yapın