Anasayfa » Genel » Jack Dorsey

Jack Dorsey

Jack Dorsey Biyografisi

İş adamı, programcı

Twitter ve bir mobil ödeme firmayı olan Square‘un kurucusudur.

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde ABD ’nin Missouri eyaletinde Marcia Smith ve Tim Dorsey ’in oğlu olarak doğmuştur. 13 yaşına kadar St Louis Missouri’de büyüdü. Liseyi Bishop Dubourg Lisesinde okudu. Missouri, Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde okudu ancak bitirmeden mektepten ufaladı. Daha sonra New York Üniversitesine devam etti ama buradan da bitirmeden ufaladı. Çalışma yaşamına başladığında Kaliforniya‘ya taşındı.

Jack Dorsey, 2008 senesinde Technology Review’de “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 birey”den bkocaman seçildi. Jack Dorsey, en popüler sosyal ağların başında olan büyük bir başarı gösteren Twitter ’ın yaratıcısıdır. Ayrıca Square firmasının kurucusu ve CEO ’su olarak da görev yapmaktadır.

Google, Twitter ’ı satın almak istemiş ama netlikle satmak istemediğini belirtmiştir. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu öneri bana göre bir hakarettir, siz böyle ufak bir paraya Twitter ’i almayı mı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone isimli dostları ile birlikte Twitter serüveni; kullanıcıların vaziyetlerini dostlarıyla nasıl en kolay paylaşabilir görüşü geliştirmesiyle başladı. Buna en uygun modelin SMS olduğuna karar verdi ve bununla beraber telefondaki kısa iletileşmeyi web etrafına taşımayı kararlaştırmalarıyla Twitter da doğmuş oldu.

21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurulduğunda ilk tweet’i Jack Dorsey atmış ve “just setting up my twttr.” “twttr’ımı kuruyorum.” yazmıştır.

2006’da kurulan Twitter’ın 2008’de 8 çalışanı vardı. 2015 senesinde ise 600’den fazla birey Twitter için çalışıyor. Twitter, atılan her tweet’ten 0,043 TL kazanıyor.

Jack Dorsey, 2006 senesinde Twitter‘ı kurarak başladığı maceraya, Square‘ı kurarak devam etti. Henüz Türkiye ’ye gelmemiş olan Square : Bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi gibi ufak firmaların alıcılarından uslu telefonlarla Iphone, Android kredi kartı kabul etmesini sağlayan bir sistem Square.

Jack Dorsey, ABD, Kaliforniya eyaletinde San Francisco ’da ikamet etmektedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın