Anasayfa » Genel » Jack Kilby

Jack Kilby

Jack Kilby Biyografisi

Nobel Fizik Mükâfatı sahibi ABD‘li elektrik mühendisi, bilim adamı ve mucit. Mikrocip, Hesap cihazı ve termal yazıcıyı buluş etmiştir.

Jack Kilby, 8 Kasım 1923 senesinde ABD‘de Missouri eyaletinin Jefferson City şehrinde doğmuştur. İllinois Üniversitesi‘nden Elektrik, elektronik mühendisi olarak mezun oldu. Babası enerji işletmeleri mühendisi Hubert Kilby idi. Jack mektepteyken en beğendiği ders Amerikan Tarihi idi. 14 yaşındayken bir kasırganın yıktığı elektrik tellerinden dolayı elektrikler kesildiğinde, bunun bültenini babasının acemi radyoculuk ile uğraşan bir dostunun evinde yapmıştı. Sonrasında aletin içini açarak daha güçlü bir hale getirmek için çaba tüketti. Bu hadisenin ardından acemi radyoculuk, Kilby ’nin isteği haline geldi. Yarıyılın yaygın teknolojisi olan radyo, birçok mucit gibi çocukluğunda onun da alakasını çekti.

Liseden mezun olduktan sonra elektrik mühendisi olmak istedi. Ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT’e başvurdu, ancak giriş imtihanını geçemedi. İmtihanı geçmek için 500 puana gereksinimi vardı ve 497 yaptı. Bir ziyaret sırasında bir kere yanlış olduğunu düşündüğü cebir problemlerini bile andırdığını söyledi.

Jack Kilby, Illinois Üniversitesi‘ne kaydoldu. Daha sonra Wisconsin Üniversitesi‘nden elektrik mühendisliği yüksek lisans derecesi aldı.

Üniversiteden mezun olmadan 2. Dünya Savaşı sırasında askere gitti ve Hindistan‘da Burma’da radyo vericileriyle alakalı telsizci olarak görevlendirildi. Orduda vazife yaparken tarla telsizlerinin ağır ve enez olduğunu gördü, bu surattan Kalküta’ya gitti ve lüzumlu malzemeleri aldı. Radyo parçalarını kullandılar ve kullandıkları radyolardan daha kolay ve daha emin olan daha ufak, daha hafif bir telsiz yaptılar.

Savaştan sonra elektrik mühendisliği bvefatından mezun oldu. Wisconsin Üniversitesi ’nde bitirdiği yüksek lisansın ardından ABD, Wisconsin’de bir şehir olan Milwaukee ’de ufak bir işletme olan Centralab ’da işe başladı. 1958 senesinde “Texas Instruments” işletmesinde çalışmak için Teksas ’da Dallas ’a taşındı. Texas Instruments işletmesinde çalışmaya başladığı ilk sene yarı geçirgen malzemeden ilk entegre devre olan ufak bir transistör yapmayı başardı. Zamanla daha küçük yongalar, mikroçipler ortaya çıkacak ve elektronik aletlerin boyutlarında devrimsu baskın bir küçülme yaşanacaktı. Bilim insanı Jack Kilby, bu buluşuyla 2000 senesinde Nobel Fizik Mükâfatı‘ne layık görüldü. jack-kilby-teknoloji-cip-2.jpg

Aynı zamanlarda Kalifornya‘daki Fairchild Semiconductor Corporation işletmesinde çalışan Robert Noyce de benzer bir fikir ortaya attı. Hem Kilby hem de Noyce, entegre devre ’nin ortak mucitleri olarak kabul edilir. Kilby ve Noyce tarafından buluş edilen yeni mahsule mikroçip sınıyordu. “Mikro” sözcüğü çok ufak anlamına kazanç.

Bir devredeki dirençler, kondansatörler ve transistörler gibi elektronik bileşenlerin ayrı ayrı hazırlanarak bağlanmaları yerine, tek bir yarıiletken yüzey üzerinden bağlanmaları fikrinin üzerinde çalışan Kilby, bir kondansatör, bir transistör ve üç mukavemeti aynı yonga üzerinde birleştirdi. Bu buluşunu flip flop, çoklu vibratör ve faz kaydırmalı osilatör devreleriyle deneyen Jack Kilby, böylelikle ilk mikroçip prototipini geliştirmiş oldu.

Entegre devresini neredeyse Kilby ’yle eşzamanlı olarak geliştiren Robert Noyce tescil davasını kaybetti ama ortağı Gordon E. Moore ile günümüzde Silikon Vadisi ’nin devleri arasında yer alan Intel ’i kurdu.

Kilby ve Texas Instruments, bu minyatür elektronik devre için 1959 seneyi Şubat ayında tescil başvurusunda bulundu. Fakat başka bir yerde başka bir mühendis de aynı emel şansına çalışıyordu. Intel ’in kurucularından birisi olan, “Silikon Vadisi Başkanı” lakaplı Robert Noyce da Fairchild Semiconductor adlı firmalarında, “düzlemsel entegre devre” dedikleri bir mikroçip üretmişlerdi. Onlar da 1959 seneyi Temmuz ayında tescil başvurularını yaptılar. Uzun bir hukuk gayreti sonunda duruşma, Jack Kilby ’nin mikroçipin buluşçusu olduğuna hükmetti. Noyce ’un avantajlı olduğu taraf ise, kendi geliştirdiği prototipin seri yapımının daha kolay olmasıydı. Kilby ’nin geliştirdiği ilk mikroçip bir ataşın yarısı boyutundaydı, üzerinde bir kondansatör, bir transistör ve üç direnç yer alıyordu. Bugünkü teknoloji ise bu büyüklüğe 100 milyonun üzerinde transistör sığdırmayı olası kılıyor. Bugünkü mikroçipler suratlarca yenilikle mucizevi miktarda geliştirildi.

Bu buluş bilgisayarın gelişiminde devrim yarattı. 1940’larda inşa edilen ilk bilgisayar 30 tondan daha ağırdı, bir spor salonunun büyüklüğündeydi ve bir milyon dolara mülk oldu.

jack-kilby-teknoloji-cip-1.jpg1940’larda inşa edilen ilk bilgisayar.

Mikroçiplerin kullanımı dünyayı değiştirdi. 1962’de Kıtalararası Balistik Füze ICBM rehberlik sistemlerinin beyni oldu. Apollo uzay vasıtasında kullanıldı. El hesap aygıtları, duyma makineleri, şahsi bilgisayar, dijital kol saatleri, baskı aygıtları ve uzay yolculuğunda kullanıldı. Mikrodalga fırınlarda, bağlantı uydularında, video oyunlarında, arabalarda, mağaza tarayıcılarında, cep telefonlarında, saatlerde ve TV’lerde de kullanıldı.

Katıhal fiziğindeki ilerlemeler; mikroçiplerin ve transistörlerin breylerini ufalttıkça ufalttı. Bir bilgisayarın yapabileceği neredeyse her özelliğe sahip uslu telefonlar da bu sayede üretildi.

Jack Kilby, Texas Instruments ’de çalışırken ceket cebine sığacak kadar ufak olan el tipi hesap cihazını da buluş etti. jack-kilby-teknoloji-cip-3.jpg

1970 senesinde Jack Kilby Milli Bilim Madalyası aldı. On sene sonra 1980’de Thomas Alva Edison, Henry Ford ve Wright Kardeşler gibi onurlarla onur paylaşan Milli Mucitler Onur Listesi’ne girdi.

Texas Instruments mühendisi olan ve aynı zamanda el hesap cihazı ve termal yazıcının da mucidi olarak bilinen Jack Kilby, 2000 senesinde, tümleşik devre buluşuyla Nobel Fizik Mükâfatınü kazandı.

Her zaman mütevazı bir insan olan Jack Kilby, İsveç ’de Nobel Fizik Mükâfatınün verildiği merasimde bir konuşma yapması istendiğinde “Teşekkür ederim” dedi. Daha konuşması istendiğinde, “Çok teşekkür ederim” dedi. Kızı, kısa ve uzun bir konuşma yaptığını söyledi.

1970 senesinde Jack Kilby Texas Instruments firmasından dağıldı ve serbest iş sahibi bir mucit ve danışman oldu. Buluşları hakkında 60’tan fazla tescil aldı. Texas Instruments ’den böldüktan sonra güneş enerjisi imalinde araştırma yapmaya başladı. 1978-1984 seneleri arasında College Station’daki Texas A&M Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği profesörü olarak vazife yaptı.

60 etrafında tescile sahip olan Jack Kilby, Illinois Üniversitesi, Wisconsin Üniversitesi, Texas A&M Üniversitesi gibi birçok üniversite ile yakın temas içinde oldu.

Jack Kilby, 1958 senesinde çalışmaya başladığı, merkezi Dallas’ta bulunan ABD‘nin en büyük teknoloji işletmelerinden olan ve genellikle yarı geçirgen sanayisi, bilgisayar yan sanayisi, hesap cihazı, mikrodenetleyiciler ve operasyoncular alanında yapım yapan Texas Instruments‘den 1970 senesinde böldüktan sonra 1983 senesinde emekli oldu.

Jack Kilby, Barbara Annegers Kilby ile evli idi. 2 kızı vardır. Eşi 1982 senesinde ölüm etti.

Jack Kilby, 20 Haziran 2005 tarihinde Dallas, Teksas, ABD ’de 82 yaşına can vermiştir.

Jack Kilby ’nin vefatından sonra ailesi, Jack Kilby ’nin dünyanın teknoloji ve mühendislik alanında en zengin koleksiyonu olan – ilk dijital saatler, ilk taşınabilir hesap aygıtları, ilk transistörler, ilk mikroçipler, ilk cep telefonlarına ait dökümanlar ve misallerini – Güney Metodist Üniversitesi’de Southern Methodist University heyeti DeGolyer Kütüphanesine bağışladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın