Anasayfa » Genel » Jack Lemmon

Jack Lemmon

Jack Lemmon Biyografisi

Amerikalı aktör ve müzisyen.
Jack Lemmoıdır. Reel ismi John Uhler Lemmon III. ;Massachusetts eyaleti ,Boston şehrinin Newton banliyösünde Wellesley Hastanesinin asansöründe doğmuştur., Mildred Burgess Larue ve John Uhler Lemmon II çiftinin tek çocukları olarak 8 Şubat 1925 de dünyaya geldi. Newton John Ward İlköğretim Mektebine gitti. Ortaokul ve liseyi Rivers Country Day School ’da okudu. Sonra Phillips Andover Yüksekokulu lisesine gitti, 18 yaşında 1943 de mezun oldu. Harvard Üniversitesi ’nde okurken tiyatroyla ilgilendi,Harvard Hasty Pudding Kulübü başkanı oldu.

Jack Lemmon ; kendiliğindene piyano çalmayı bildi. Ayrıca, armonika, uzuv ve kontrbas çalgılarını da kullanmasını bilirdi.

Özellikle komedilerde başarı sağlayan ABD’li sinema oyuncusu. 2.Dünya Savaşı sırasında, ABD Deniz Güçleri ’nde bağlantı subayı olarak askerliğini yaptıktan sonra New York kenti ’ndeno çalarak bir müzisyen olarak çalıştı. 1940’ların ve 50’lerin başlarında radyo, televizyon ve tiyatro prodüksiyonlarında oynadı.

Sinema yaşamına başladığı senelerde Lemmon soyadını limonla karıştırılmaması için Lennon olarak değiştirmek istemiş idareyiciler , ama o da bu sefer Lenin ile karıştırılır diye kabul etmemiş.

1954’te, başrollerini Judy Holliday’le paylaştığı It Should Happen to You filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Ertesi sene destekçi erkek oyuncu 1955 Oscar’ını kazandığı Mister Roberts filmiyle şöhret kazandı. 1966’da The Fortune Cookie’de birlikte oynadığı Walter Matthau ile başarılı bir ikili oluşturdu. 1973’te Save The Tiger filmiyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazandı. 1979 tarihli China Syndrome ve 1982 imali Costa Gavras’ın idarediği Missing filmleriyle Cannes Film Şenliği’nde iki kere en iyi erkek oyuncu seçildi. Sinema yaşamı boyunca yedi kere en iyi erkek oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. 1988 senesinde Amerikan Film Enstitüsü kendisine Yaşam Boyu Başarı Mükâfatı verdi . Wine and Roses 1962 filmindeki rolü, onun en hoşlandığı rollerden bkocaman oldu . 1996 senesinde , 46. Beynelmilel Berlin Film Şenliği Onursal Altın Ayı mükâfatı Lemmon ’a verildi. Tuesdays with Morrie 1999 filmindeki ,can vermekte olan bir üniversite profesörü rolüyle bir Emmy Mükâfatı almıştır. Gülünç ve ciddi rolleri arasındaki ustaca hareketli, o Hollywood’un en çok Doğrultulu ve tecrübeli oyuncularından bkocaman olduğunu ispatladı.

Lemmon, pek çok efsanevi adlar ile çalıştı, Marilyn Monroe , Natalie Wood, Betty Grable, Janet Leigh, Shirley MacLaine, Romy Schneider, Doris Day, Kim Novak , Judy Holliday, Rita Hayworth , Virna Lisi, Ann – Margret,Sophia Loren ve çok daha aşırısı. Aynı zamanda Tony Curtis , Ernie Kovacs , Walter Matthau ve Kevin Spacey ile yakın dost oldu .

Empire UK mecmuasının “Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı” listesinde 47. sırada. [Ekim 1997]

Lemmon iki kere evlendi .

1950 senesinin Mayıs ayında Jack Lemmon, oyuncu Cynthia Stoned. Şubat 26, 1926, ile evlendi. Onların bir oğulları oldu ,Chris Lemmon d. 1954,Çift 1956 senesinde boşandı. İkinci karısı oyuncu Felicia Farr ile 1962 senesinde evlendi, 1966 senesinde Courtney isminde bir kız çocukları oldu.

Lemmon, 1960’ların sonlarında bir içki olduğunu itiraf etti. Kaynak: Los Angeles Tomes Obituary

Jack Lemmon; çok hoşlandığı ve çoğunlukla beraber çalıştıkları dostu Walter Matthau ’nun vefatından bir sene dört gün sonra ölüm etti ve onun yanına defnedildi .

Jack Lemmon; 27 Haziran 2001 tarihinde , sütun kanseri ve Mesane kanseri hastalığı suratından 76 yaşında Los Angeles , Kaliforniya , ABD ’de can verdi.

Jack Lemmon , 60’tan fazla filmde oynadı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın