Anasayfa » Genel » Jack London

Jack London

Jack London Biyografisi

En ünlü romanları Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe ve Martin Eden’dir.

Jack London, 12 Ocak 1876 tarihinde San Francisco, Kaliforniya, ABD ’de William H. Chaney, Flora Wellman çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası Prof. W. H. Chaney, annesi Flora Welman ’ı ona hamileyken terk etti. Annesi Jack ’ın doğumundan sekiz ay sonra, John London isminde başarısız bir ticaret adamıyla evlendi. Bakkal dükkânı işletti, pansiyonerlik yaptı, tavukçulukla uğraştı. Ancak ne yaptıysa, beceremedi. Bu surattan Jack ’ın çocukluğu fakirlikler içinde geçti.

Jack London, muhtaçlık içinde beş yaşındayken kendi keni. İlkokulu Oakland’da okudu. Daha sekiz yaşındayken, bir çiftlikte emekçi olarak çalıştı. Boş zaman buldukça mektebe gidip kitap okuyordu. Onca kasvet arasında ancak ortaokulu bitirebildi. 14 yaşında mektebini bırakarak hayata atıldı.

Jack London, gazete satıcılığı, balıkçılık, tayfalık, çamaşırcılık gibi muhtelif işlere girip çıktı, Mançurya ’da savaş muhabirliği yaptı. 1893 senesinde Japonya yakınlarındaki bir tayfunu anlatan haberiyle gazetecilik mükâfatı kazandı. Amerika içinde ve dışında uzun, serüvenli yolculuklar yaptı. 1894 senesinde serserilikten Kanada ’da Niyagara Cezaevi ’nde 30 gün mapus yattı. Daha sonraları Yol isimli kitabında bu cezaevindeki etrafı “düşünülemeyecek” vahimlikte, insanın düşebileceği en derin çukur” olarak tarif etti.

1895 senesinde 19 yaşında iken liseye başlayabildi. Bir sene okudu. Kendini üniversiteye hazırlite imtihanlarını kazandı. Ama burada da ancak bir sömestr okuyabildi. 1897 senesinde parasal güçlükler suratından ayrılmak zorunda kaldı ve bu surattan hiçbir zaman diploması olmadı. Geçinebilmek için bir kolacı dükkânında gömlek ütüledi. Bu hareketli yaşam ona yoğun bir tecrübe ve balaka birikimi sağladı.

Bu senelerde Karl Marx ’ı, Charles Darwin ’i, Herbert Spencer ’i, Friedrich Nietzsche ’yi okudu ve onların eserlerinden hareketle kendi görüşü belirlemeye çalıştı. Yazmaya başladı. Alman feylesofu, Friedrich Nietzsche ’nin idealleştirilmiş “üstün-insan” modeli, yazar için, gelişim sürecinin doruğudur. İlk hikâyesi 1898 ’de “Overland Monthly” de yayımlandı. Ardından “Alaska Hikâyeleri” ismini verdiği mahsullerini, günümüzde de yayımı süren aylık edebiyat mecmuası “The Atlantic Montly”de yayımlandığında büyük alaka gördü. Yazdıklarını Kurdun Dölü 1900 isimli kitapta topladı. Bu onun ilk kitabı oldu.

Jack London, 1897 senesinde Alaska yakınlarındaki Klondike‘a altın aramaya gidenlere katıldı ve “Vahşetin Çağrısı” dahil birçok kitabını bu tecrübesinden faydalanarak yazdı. İlk kere 1903 senesinde The Saturday Evening Post’da yayınlanan ve Jack London’ı nama kavuşturan Vahşetin Çağrısı The Call of the Wild soluk soluğa okuyacağınız bir dünya normalidir.

Giderek militan bir sosyalist oldu. Jack London, 17 senede “kıpır kıpır hayat ve düşünce kaynayan” Anatole France elli ciltlik dev bir eser vermiştir. Yazılarından kazanmaya başlayınca spor için zaman da ayırabildi ve sporun tüm dallarına alaka duydu.

Eserlerinde yaşam münazarasını romantik bir bakışla anlatır, çoğu eserinde sert bir kapitalizm tenkidi göze çarpar. Kitapları yabancı dillere en çok çevrilmiş ABD’li yazarlardandır.

En ünlü romanları Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe ve Martin Eden’dir.

Birara siyâsete atılarak, Sosyalist Partiye kaydolmuş ise de sonradan bu partiyle münâsebetini koparmış, hattâ sosyalistlerle mücâdele etmiştir.

Evlilikleri :
1.eşi: Jack London, 1900 senesinde Elizabeth Maddern ile evlendi. 1904 senesinde boşandı. Joan ve Bessie Becky isimlerinde iki çocuğu oldu.
2.eşi: 1905 senesinde Charmian Kittredge ile evlendi.

Jack London, 22 Kasım 1916 tarihinde Glen Ellen, Kaliforniya, ABD ’de 40 yaşında böbrek yetmezliğine can vermiştir. Cesedi kendi isteği üzerine yakıldı.

Kitapları :
Açlar Ordusu
Âdemden Evvel
Alaska Kid
Alın Teri
Altta Kalanlar
Atalarının Yaradanı
Ateş Yakmak
Ay Vadisi The Walley of the Moon 1913
Beyaz Diş
Beyaz Suskunluk
Buck’ın Serüvenleri
Büyük Macera
Can Yoldaşı
Cinayet Firmayı
Korku Ülkesi
Demir Ökçe
Demiryolu Serserileri
Deniz Kurdu
Direniş
Doğu Yakası Uçurum İnsanları
Dönek
Düş Ülkelerine Yolculuk
Güneş Çocuğu
Ulus Avcısı
İstiridye Korsanları
Japon Kıyılarında Korku
John Barleycorn İçkili Hatıralar – İntihar olarak da bilinir.
Kaptan David Grief
Kıyametten Sonra
Kız Kar ve Kan
Kızıl Veba The Scarlet Plague, 1912
Kurt Dölü
Martin Eden
Meksikalı Devrimci
Midas’ın Müritleri
Ormandan Gelen Ses
Seçme Hikayeler
Sevgili Jerry
Sevginin Katıksızı
Şampiyon
Yaradanlar ve Köpekler
Uçurum İnsanları
Uzak Diyarlarda
Vahşetin Çağrısı The Call of the Wild, 1903
Yanan Gün
Yanan Günışığı
Yıldızlar Korsanı
Yol

Eserlerinden bazılarının kısa özeti:

Vahşetin Çağrısı:
Vahşetin Çağrısı romanının kahramanı 63 kiloluk kurt köpeği Buck, insan kadar zeki, güçlü ve arkadaşlarına bağlıdır. Bunun için de romanın kahramanıdır.
Buck, California’da lüks bir konakta dünyaya kazanç. Fakat konaktaki bahçıvanlardan bkocaman tarafından soğuk Kuzey’de kızak köpeği olarak kullanılmak üzere satılır. O gizemeler, Klondike Altınına Saldırı” zamanıdır. Buck gibi yeteri derecede kuvvetlenmiş köpeklere çok lüzum dinlenmektedir. Fakat Buck, fobiden breyin eğen değil; güçlü ve alan okuyan bir hayvandır. O, medenilikten kaçırılır ve kurt sürülerine liderlik ederek, Kuzey’in efsanesi haline kazanç.

Deniz Kurdu:
Fırtına neticeyi gemisi batan Van Heyden kendine geldiğinde kendini başka bir gemide bulur. Bu gemi bir avcı gemisidir. Hayatında kasvet sürüklememiş parasal güçlük yaşamamış yazar olan Van Heyden gemide hiç bilmediği bir hayatı bilmeye başlar. Kitap gemide yaşanan olayları Van Heyden’in gemide çalışanlar ve özellikle kaptanla olan ilişkisini ve onunla aynı mukadderatı paylaşan bir bayanla yaşadığı aşkı ve onunla birlikte gemiden kaçmaya çalışmalarını anlatır. Eser baş kahraman olan Van Heyden’in ağzından anlatılır. Fakat kitabın adı “Kurt” lakaplı kaptan Larsen’den kazanç. Kitap çekici ve etkileyici olmakla beraber herkesin anlayabileceği başka bir deyişle sade bir dille yazılmıştır.

Beyaz Diş:
Kuzeyin ormanlarında yaşam münazarası… Açlık ve hayatta kalma çabası… Beyaz Diş, bir kurt kırması; damarlarında hem kurt hem de köpek kanı taşıyor. Ormanda yapayalnız, hayatta kalmaya çalışıyor. Bir gün, o ana dek yaşadığı mağaranın duvarını geçip hayata atılıyor ve her şeyi en baştan keşfetmeye koyuluyor. Vahşî tabiatın çetin koşulları, yaratılışındaki sertliği gün geçtikçe daha çok besliyor. Ve sonunda Beyaz Diş, amansız bir kurt oluyor. Derken efendiyi, başka bir deyişle insanı tanıyor. Akılda yazar Jack London, Beyaz Diş’te bir kurt ve ona “sahip çıkan” değişik efendiler üzerinden evcilleşmenin imkânını denetliyor.

Demir Ökçe:
Eserlerinde tabiatın karşı mevzulamaz eforunu alt etme ve hayatta kalabilme çabasını romantik bir yaklaşımla ele alan Jack London, Demir Ökçe’de sınıf çabasını mevzu alır. Genç bir iyi aile kızı, sınıfsal konumuna rağmen, sosyalist bir lidere âşık olur ve yaşadığı bu ilişki vaktince kapitalizmin cemiyette yarattığı tahripleri ve emekçi sınıfının günlük yaşama çabasını keşfeder. Bu romantik fonda London Amerikan emekçi sınıfının çok iyi bir fotoğrafını çizer. Kitap 1907’de yazılmış olmasına rağmen, 1914 ve 1918 seneleri arasında geçer. Demir Ökçe, sansasyonel imgeleri, belli başlı diyalogları ile oldukça sert bir üslupla kaleme alınmıştır. Kitap, aktüelliğini ve ehemmiyetini hâlâ gözetiyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın