Anasayfa » Genel » Jack Ma

Jack Ma

Jack Ma Biyografisi

Jack Ma, e-ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba Group’un kurucusu ve başkanıdır.

Jack Ma, 10 Eylül 1964 tarihinde Çin‘in güneydoğusundaki Hangzhou şehirinde doğmuştur. Reel ismi Yun Ma ’dur. Bir abisi ve bir kız kardeşi vardır. 1988 senesinde Hangzhou Klasik University ’den mezun oldu. 2006 senesinde de heung Kong Graduate School of Business ’den mezun oldu.

1972 senesinde yarıyılın Amerika Başkanı olan Richard Nixon Hangzhou ’ya uğruyor. Onun Hangzhou ’ya gelmesi ile birlikte şehre bir turist akını oluyor. O sırada çocuk yaşta İngilizceye hayran olan Jack Ma ’nın şehirde İngilizce öğrenebileceği hiçbir yer yok. Ne bir mektep, ne de İngilizce bir ders kitabı. O da İngilizce bilmenin bir yolunu buluyor. O zamanlar şehirde yabancı turistleri ağırlamaya müsait tek bir otel var: Hangzhou Hotel Bugünkü Hangzhou Shangri La Hotel. 9 sene boyunca sabahları bu otele gidip, turistlere fiyatsız rehberlik yapar, karşılığında da onlar Ma ’ya İngilizce öğretiyor.

Asıl adı Ma Yun; “Jack” lakabı, kendisine dostu olduğu bir turist tarafından verildi.

Dokuz sene boyunca fiyatsız bir biçimde bu işi yapan Jack Ma, Avustralyalı bir aileyle mektup dostu oldu ve ailenin daveti üzerine Avustralya ’ya gitti. Bu faaliyetleri Jack Ma’nın dış dünyaya daha duyarlı hale gelmesini sağladı.

Jack Ma, gençliğinde birçok iş yeri başvurusundan ret cevabı aldı. Polis olmak için başvuruyor. 5 şahsın başvurduğu pozisyona 4 şahıs alınıyor. Yalanlanan o oluyor. 24 şahsın başvurusunda 23’ünün işe alındığı kendi şehrindeki KFC şubesine alınmayan tek şahıs oldu. Üniversiteye giriş imtihanını da iki defa kazanamadı. 1988 senesinde Hangzhou Hoca Enstitüsü’nün İngiliz dili bvefatından mezun oldu ve yerel bir üniversitede hoca olarak çalışmaya başladı.

1995 senesinde Çinli şirketlere tercümanlık yapmak için gittiği Amerika Birleşik Devletleri‘nin Washington eyaletinde bulunan Seattle‘a ziyaretine kadar bilgisayar ve internete karşı bir alakası olmayan Jack Ma, internetin ehemmiyetini anlayarak ülkesine dönünce internet teşebbüslerine yöneldi. Dostu “Bak bu internet” dediğinde ilk başta neden bahsettiğini kavramıyor. Bunun üzerine dostu gel burada ne istiyorsan ara diyor. Jack, “bira” diye arıyor. Karşısına birçok ülkeden bira çıkıyor ama Çin ’den çıkmıyor. Sonra “Çin” diye aratıyor hiçbir şey çıkmıyor. O zaman dostlarına “Neden biz de Çin üzerine birşeyler yapmıyoruz” diyor. İlk başta İngilizce çeviri büro üzerine bir web sitesi açıyor. Gelen pozitif tepkiler üzerine bu işte ilerlemesi gerektiğini kavrıyor.

Alibaba adı bir Amerika seyahati esnasında şekillendi.

Jack Ma, İnternet global küresel olduğuna göre o zaman biz de herkesin bileceği global bir ad bulmalıyız diyerek usuna Alibaba adı geliyor. San Francisco ’da öğle yemeği yediği restoranttaki garson kıza Alibaba ’yı bilip bilmediğini soruyor. Kız da “Tabiî ki. Açıl susam açıl” diyor. Yolda gördüğü 20 kadar şahsa da soruyor ve hepsi 40 eşkıyalardan ve Alibaba ’dan haberdar. O zaman Doğru adı bulduğuna karar veriyor. “Üstelik A ile başlıyordu, kim ne ararsa arasın ilk başta biz çıkacaktık” diyor.

Jack Ma, internetle tanıştıktan sonra 1995 senesinde aralarında bilgisayar hocayı olan He Yibing’le beraber Çinli firmaların balakalarının yer aldığı China Pages ismindeki internet sitesini kurdu. Jack Ma’nın ‘çok çirkin’ olarak nitelendiği bu site iki ortağa toplam 800 bin dolar kazandırdı.

Bu arada Jack Ma söz mevzusu firmadan fena sayılmayacak bu kazancı elde ederken kod yazmak bir yana bir bilgisayarı bile yoktu. Ma, ilk bilgisayarını 1997 senesinde satın aldı. Sonraki büyük başarıları esnasında da ne bir satır kod yazdı ne de bir alıcıya satış yaptı. Jack Ma kariyeri boyunca, Doğru insanları bir araya getirerek, çağın gereklerine uygun bir vizyon güzergahında ilerlemelerini sağladı.

Birkaç ticari sınama yaptıktan sonra Çin‘de üretilen mülkleri hem iç pazarda hem de dünyada daha kolay satabilmek için Nisan 1999‘da 17 dostu ile birlikte e-ticaret firmayı Alibaba‘yı 60 bin dolarlık anaparayla kurdu. Firma kısa müddette büyük başarı elde etti ve SoftBank, Goldman Sachs gibi firmalardan yatırım aldı. İnternet üzerinden satış yapan Amerikan firmayı eBay benzeri alışveriş sitesi Taobao’yu 2003 senesinde kurdu. Taobao‘nun gelişimini gören eBay, firmayı satın alma önerisinde bulundu ancak Jack Ma bu öneriyi yalanladı.

Jack Ma ’nın apartmanında 18 şahıs olarak başlayan takım bugün 4 büyük yerleşkede 30 bin şahıs olarak yoluna devam ediyor. Dünya genelinde takribî 100 bin bireyi istihdam ediyor. Bugün Alibaba Group’un iştirakleri arasında Alibaba.com, Taobao Marketplace, Tmall, eTao, Alibaba Cloud Computing, Juhuasuan, 1688.com, AliExpress.com ve Alipay yer alıyor. Bu iştiraklerin her bkocaman ayrı ayrı milyar dolarlık bedele erişmiş gidişatta.

90’ların sonlarına Doğru Yahoo!’nun kurucusu Jerry Yang ile tanışan ve dost olan Jack Ma, internetin gelişimi hakkında Yang ile fikir alışverişinde bulundu. Yahoo!, 2005 senesinde Alibaba ’nın yüzde 40 payını, 1 milyar dolara satın aldı.

Jack Ma işletmenin kuruluşu Nisan 1999’dan Mayıs 2019’e kadar hem başkan hem de CEO olarak görev yaptı. Alibaba, 19 Eylül 2014 tarihinde New York Borsası’nda NYSE yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli ulusa talep ile tüm zamanların en büyük ulusa arzına reelleştirdi.

E-ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba Group’un kurucusu ve başkanı olan Jack Ma, Forbes‘in 6 Ocak 2023 tarihi sayılarına göre 59,5 Milyar dolarlık mirasıyla Çin‘in biltihapçı, dünyanın ise 20. en zengin bireyidir.

Jack Ma, 10 Eylül 2019‘da Alibaba’nın idare heyeti başkanı olarak emekli oldu ve yerine Daniel Zhang olarak da bilinen CEO, Yong Zhang geçti.

Jack Ma’nın Alibaba’dan başka yatırımları arasında Çin medya ve cümbüş firmayı Huayi Brothers’da da paylar da var.

Jack Ma, 10 Eylül 2019 tarihinde 80 bin şahsın katıldığı bir merasimle emekli oldu. Rock yıldızı kılığına giren Ma çalışanlarına şarkı söyledi.

Jack Ma, üniversitedeyken tanıştığı Zhang Ying ile 1988 senesinde evlendi. Bir kızı, bir oğlu vardır.

Jack Ma ’nın esin verici 5 sözü :
1- ‘‘Başaracağız zira çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz ’ ’
2- ‘‘Başarısız olmam ehemmiyetli değil. En azından başkalarına misal olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi kesinlikle başaracaktır. ’ ’
3- ‘Şayet pes etmezsen hala bahtın var demektir. Ve şayet miniksen, eforundan ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın. ’ ’
4- ‘Şayet ne yapmak istediğini bilen iyi bir ekipsek, bizden bkocaman onlardan on bireyi yenebilir. ’ ’
5- ‘Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Yarından sonraki gün ise çok hoştur. ’ ’

İçeriği Oyla

Yorum yapın