Anasayfa » Genel » Jacob Grimm

Jacob Grimm

Jacob Grimm Biyografisi

Kardeşi Wilhelm Grimm ile beraber kaleme aldığı yapıtlarla tanınan Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanı. Wilhelm ile beraber kaleme aldıkları yapıtlar sayesinde Grimm Kardeşler ismiyle tanınmış olsa da, kardeşinden bağımsız olarak kaleme aldığı hukuk ve filozofi alanındaki yapıtları ile de yarıyılının ehemmiyetli bilginleri arasında yerini almıştır.
Jacob Ludwig Carl Grimm, 4 Ocak 1785 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel ’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş ufak olan kardeşi ile beraber büyüyen Jacob Grim, Kassel ’de bulunan Friedrich Lisesi ’nden mezun oldu. 1803 senesinde Malburg Üniversitesi ’ne kabul edildi. Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Kendisinden bir yaş ufak olan kardeşi Willhelm Grim ise, abisinin okuduğu mekteplere ondan bir sene sonra girdi ve aynı derecelerde o mektepleri de başarıyla bitirdi.

18081829 seneleri arasında Kassel ’de kütüphane memuru olarak vazife yapa Wilhelm Grimm, daha sonra ise Kassel Kütüphanesi ’nde üst seviyeli memur olarak çalışmaya başladı; 1830 senesinde ise profesör ünvanını kazandı.

18371841 seneleri arasında beş akademisyen dostu ve abisiyle beraber Gottingen Üniversitesi ’nde Gottingen Sieben isimli bir grup oluşturan Jacob Grimm, bu gruar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August ’u protesto etti. Grubun bütün personelleri August tarafından üniversiteden uzaklaştırıldı. Grupta Jacob ’un yanı gizeme kardeşi Willhelm ’de bulunmaktaydı.

Dünya çapında kardeşi ile beraber yaptığı çalışmalarla tanınsa da, Jacob Grimm ’in kendi başına yarattığı yapıtlar da akademik etraflarca büyük alaka gördü. Alman mertlik epopeleri ve folklor öyküleri üzerine uzmanlaşan Jacob Grimm, ayrıca kardeşiyle beraber Alman Dil Bşehrimi ve Alman Edebiyatı bvefatlarını kurmuş, dev bir Alman Lügati oluşturmuştu. Jacob Grimm ’in edebiyata kazandırdığı ve Grim Yasayı olarak bilinen dilbşehrimi kaideleri, hali hazırda Alman Dili ’nin esaslarını oluşturmaktadır.

Wilhelm Karl Grimm, 20 Eylül 1863 tarihinde, Berlin ’de yaşama gözlerini yumdu. Kabri günümüzde Berlin kabirliği olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi ’ndedir. Jacob Grimm ’in şahsi eşyaları ve de kişisel kitaplığı ve şahsi el yazması anekdotları, hali hazırda Berlin Devlet Kütüphanesi ’nde sergilenmektedir.

Kardeşi Willhelm ile beraber kaleme aldığı yapıtları ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını sağlayan masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.

Yapıtları

Alman Grameri

Daha Önceki Hukuk Yapıtları

Alman Mitolojisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın