Anasayfa » Genel » Jacopo da Pontormo

Jacopo da Pontormo

Jacopo da Pontormo Biyografisi

Ressam Jacopo da Pontormo, Yüksek Rönesans ’ın olağancılığından uzaklaşarak bazen erken maniyerizm olarak belirlenen daha şahsi ve anlatımcı bir üslup yaratmıştır.

Jacopo da Pontormo, 24 Mayıs 1494 tarihinde Empoli, İtalya ’da ressam Bartolommeo Carrucci ’nin oğlu olarak doğmuştur. Hakikat ismi Jacopo Carucci ’dir.

Jacopo da Pontormo, biyografi yazarı Giorgio Vasari ’ye göre Leonardo da Vinci ’nin, ardından da Mariotto Albertinelli ve Piero di Cosimo ’nun yanında çıraklık yaptı. İlk yarıyıl eserlerine daha çok, 18 yaşında yanında çalışmaya başladığı Andrea del Sarto ’nun tesirleri yansıdı.

1518 senesinde Floransa ’daki 5. Miehele Visdomini Kilisesi altar panosunu bitirdi.

Jacopo da Pontormo, Michelangelo Buonarroti ’nin sanatından esinlenerek ve etraf çizgilerine ağırlık vererek aydınlık bir fotoğraf üslubu ortaya koymuştur. Siluetleri vurgulamayı seven sanatçı maniyerist üslupla çalışmıştır.

Jacopo da Pontormo ’nun sıkıntılı ve değişken şahsiyeti, onu yeni deneylere itmiştir. Zaman zaman Albrecht Dürer ’in baskı fotoğraflarından da etkilenen ressam, hafif ve soğuk tonlar kapsayan bir renk yelpazesi içinde dolambaçlı biçimler ortaya koymuştur.

1545 senesinden sonra San Lorenzo kilisesinin apsisini süslemiştir. Burada on sene boyunca donakaltıcı ve grift, abidesel bir tesir taşımayan ve hiçbir başarı kazanmayacak tertip etmeler üzerinde çalışmıştır.

pontormo-carmihtan-indirilis.jpg

Jacopo da Pontormo ’nun “Çarmıhtan İndiriliş” resmi ehemmiyetlidir. Burada yapısalcı bir kavrayışla dairesel bir hareket, kompozisyona dominanttır. Renk seçimleri de natüralist bir meyil göstermez ve böylece soyut resmin renk seçimlerine Doğru gider. Maniyerist sanat ve onu uygulayan sanatçılar, ilerici ve o denli de tesirli bir Rönesans karşıtlığını kullanmışlardır. Pontormo da bundan faydalanmıştır.

Daha çok dinsel mevzuları işleyen Jacopo da Pontormo ’nun yaptığı birçok portre fotoğrafları da vardır. 1521 senesinde Medici ailesi tarafından Poggio a Caiano ’daki villayı mitolojik mevzulu fotoğraflarla bezemekle görevlendirildi. 1522- 1525 senelerinde Floransa yakınlarındaki Certosa Manastıra için yaptığı “Isa ’nın Sürükledikleri” dizisinde o sıralarda oymabaskıları ve ağaçbaskıları İtalya ’da elden ele gezen Albrecht Dürer ’den etkilendi. Olgunluk yarıyılı üslubunun en yetkin misali bu dizinin hemen ardından Floransa ’daki Santa Felicità Kilisesi için yaptığı “Isa ’nın Çarmıhtan İndirilmesi”dir.

Son senelerinde bir münzevi gibi yaşayan Jacopo da Pontormo ’nun son 10 senesinde üzerinde çalıştığı San Lorenzo Kilisesi freskleri günümüz de sadece çizimlerden bilinmektedir. Bu çalışmalarda Michelangelo Buonarroti ’nin tesirleri görülür.

Jacopo da Pontormo, 2 Ocak 1557 tarihinde Floransa, İtalya ’da 63 yaşına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın