Anasayfa » Genel » Jacques Chirac

Jacques Chirac

Jacques Chirac Biyografisi

17 Mayıs 1995 ile 16 Mayıs 2007 tarihleri arasında, iki yarıyıl boyunca Fransa ’nın başbakanlığı vazifesini üstlenmiş olan siyaset adamı. 12 Mart 2007 tarihinde, koltuğunu Nicolas Sarkozy ’ye devretmiştir.
Jacques René Chirac, 29 Kasım 1932 tarihinde, Abel François Chirac ve Marie-Louise Valette çiftinin oğlu olarak, Paris, Fransa ’da dünyaya geldi. Lycée Carnot ve Lycée Louis-le-Grand mekteplerinde eğitim gören Chirac, 1956 senesinde, Bernadette Chodron de Courcel ile evlendi ve çiftin bu konutluluktan Laurence ve March isminde iki çocuğu dünyaya geldi.

1959 senesinde Sciences Po ve ardından da École Nationale d’Administration‘da eğitim gördükten sonra memur olarak çalışma yaşamına atılan Chirac, Valéry Giscard d’Estaing ’in Fransa Cumhurbaşkanlığı yarıyılında başkan destekçisi olarak mecliste vazife yaptı.

1997 senesinde, yarıyılın Fransa Başbakanı ’nın yakın bir dostu olan Michel d ’Ornano ile girdikleri veen tercih süreci sonunda, Paris Belediye Başkanı seçildi. Bu vazife, Chirac ’ın siyasi eforunu büyük miktarda çoğaldırmasına sebep oldu. Yaşlılara, hamine bayanlara ve manili yurttaşlara müteveccih çalışmaları ile ulusun gözünde ehemmiyetli bir yer edinen siyasetçi, bir yandan da yolsuzluk soruşturmaları ile karşı karşıya kaldı. Bu soruşturmalar, Chirac ’ın cumhurbaşkanı seçilmesi neticesinde, dokunulmazlığını kazanması ile geçici olarak askıya alındı. 1977 senesinde Paris Belediye Başkanı olan tecrübeli siyasetçi, bu ünvanını 1995 senesine kadar gözetti.

1995 senesinde yapılan genel tercihlerin ilk ayağında %20.8 rey alan Chirac, tercihlerin ikinci ayağında Sosyalist lider Lionel Jospin ’i %52.6 rey oranı ile geride bırakarak Fransa Başkanı oldu ve vazifesini François Mitterrand ’dan devraldı.

Özelleştirmeyi süratlendiren, vergi oranlarında ve maliyet teftişlerinde ciddi reformlara giden Chirac, ayrıca kabahat ve terörizm ile savaş ismi altında yürüttüğü korunma ve hücum taktiği ve yatırımları ile karşı gruplardan büyük tepki alsa da, 7 senelik biltihapçı yarıyılının bitmesi ile beraber yapılan Nisan 2002 cumhurbaşkanlığı tercihleri neticesinde 2. defa Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Mayıs 2007 tarihinde, vazife vaktinin dolması üzerine gelecek tercihlerde tekerrür aday olmayacağını açıklayan Jacques Chirac, takribî 12 sene süren vazife süresi ile, François Mitterrand ’ın ardından en uzun zaman Fransa Cumhurbaşkanlığı yapan ad oldu. Vazife vaktinin dolmasının ardından, koltuğunu Nicolas Sarkozy ’ye devretti.

Ermenistan ’ın başkenti Erivan ’da Chirac, Türkiye ’nin AB ’ye girebilmesi için güya Ermeni Soykırımı iddialarını kabul etmesi gerektiğini belirtmiş olan Jacques Chirac, 1990-1995 seneleri arasında Paris belediye başkanlığı vazifesini sürdürürken Paris Büyükşehir Belediyesi ’nde 28 Hayali danışmana ücret ödemekle yargılandığı davadan dolayı 2 sene tecilli mapus cezası alarak karar giyen ilk Fransa cumhurbaşkanı olmuştur.

2016 Ağustos ayında Fas tatilinden Fransa’ya dönen daha önceki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve eşi Bernadette Chirac, halsizlik belirtileri suratından sağlık kurumuna kaldırıldı. Jacques Chirac, akciğer iltihaplanması teşhisiyle sağlık kurumunda rehabilitasyon gördü ve 13 Ekim 2016 tarihinde taburcu edildi.

Aldığı Ödül ve Nişanlar

Grand Cross of the Ordre de la Légion d’Honneur

Grand Cross of the Ordre National du Mérite

Croix de la Valeur Militaire

Médaille de l’Aéronautique

Knight of the Mérite agricole

Knight of the Order of Arts and Letters

Knight of the Ordre de l’étoile Noire Bénin French Colonial Order

Knight of the Mérite Atletik

Grand Cross of the Order pro merito Militensis

Officier of the Ordre national du Québec

Condor de oro

Grand Cross of the Order of St. Olav

State Prize of the Russian Federation

İçeriği Oyla

Yorum yapın