Anasayfa » Genel » Jacques Louis David

Jacques Louis David

Jacques Louis David Biyografisi

1748 ’de Paris ’te doğan Fransız ressam Jacques Louis David neoklasisizm akımının liderlerinden bkocamandır. 18. yüzyılın en sansasyonel eserlerinden bkocaman olan Marat ’nın Vefatı, Jacques Louis David ’in de en ikonik fotoğraflarından bkocamandır.

Jacques Louis David, 30 Ağustos 1748 tarihinde Paris, Fransa ’da doğmuştur. Jacques Louis David dokuz yaşındayken demirci olan babası bir düelloda can verince, mimar ve müteahhit amcaları tarafından avukat yahut hekim olma isteğiyle yetiştirildi. Fotoğrafa karşı çok ufak yaşta alaka duydu. Quatre Nations mektebinde öğrenciyken Saint Luc yüksekokuluna da gidip geldi. Fotoğrafa yöneldi ve fotoğraf isteği ağır basınca, onu annesinin kuzeni olan; yarıyılın saray erbabı tarafından oldukça beğenilen rokoko ressamı François Boucher ’in yanına yolladılar.

François Boucher soyluların o zamana dek sanattan ne istediklerini ustalıkla çözmüş ve bunu onlara verebilen bkocaman haline gelmişti. Boucher ’in yanında sanat hayatına rokoko ile başlayan David, ilerleyen zamanlarda hayatının tamamını etkileyecek bir olayla yüzleşti. Tıpkı babası gibi, yaptığı bir düello sırasında dudağından yaralandı ve bu ona hayatının sonuna dek taşıyacağı bir iz verdi. Aynı zamanda düşmanları tarafından “şiş yanak David” lakabının takılmasına da sebep oldu. Fakat bu yaranın tek getirisi fiziksel değildi; David aynı zamanda konuşma güçlüğü de çekiyor ve yarıyılın modası olarak konuşkan, mizahlı ve gülünç; kısaca popüler olma mevzusunda büyük kasvetler yaşıyordu. Kendisini konuşurken anlayabilen on ortamında insan olduğunu da hesaba katarsak, insanlarla zorunluluk halleri dışında konuşmaması kaçınılmazdı.

jacque-louis-david-otoportre.jpg Jacques Louis David, otoportre – 1794

1784 yılında Kraliyet Fotoğraf ve Heykel Yüksekokuluna kabul edildi. 1788 yılına kadar Kraliyet yüksekokulunda okudu. 1774 yılında Roma mükâfatını kazandı ve hocasıyla İtalya ’ya gitti. Aynı yıl Anthikos ve Stratorikhe isimli eserini Ulusal Hoş Sanatlar Yüksek Mektebi yaptı. Daha Önceki Roma Sanatıyla ilgilendi. Jacques Louis David ’in rokoko ile başlayan sanat anlayışı, dolaştığı ve gördüğü antik kentlerle birlikte sekteye uğradı ve kendisini neoklasisizmin izinde yeniden buldu.

Neoklasisizm akımı nazariyecilerinin tesirinde kaldı. Bologno ’da Guido Remi ’ye, Parma ’da Antonio da Correggio ’ya, Roma ’da da Michelangelo Buonarroti ’ya duyduğu hayranlığın izleri “Vebalılara yarkasım eden Aziz Rocco” isimli tablosunda görülür.

Fransız sanatına katkıda bulunan ve geniş kitleleri etkileyen sanatçıların başında kazanç. Roma ’da fotoğraf dersleri almış, Rönesans ’ın büyük ustaları Raffaello Santi ve Caravaggio ’dan etkilenmiştir.

Jacques Louis David, dostları Maximilien Robespierre ve Jean-Paul Marat ile Fransız Devrimi‘nin etkin bir destekçesi oldu. Hatta David için destek olma kısmı genişleyerek milleti uyandırmak ve devrime destek olmalarını sağlamak misyonuna dönüştü. Bunu da yapabildiği en iyi biçimde, resimleriyle yaptı. Fotoğraflarında seçtiği antik mevzularla hem kralı ve sarayı eleştiriyor hem de ulusa ihtiyaç duydukları cesareti ve azmi veriyordu. Yaklaşan devrimin ayak seslerini duymak için fazlasıyla sağır olan soylular, onun eserlerini alıp sergiliyorlardı.

Louvre Müzesi, başlangıçta bir saray olarak inşa edilmişti ve haftada bir gün sanat eserlerinin ulusa sarih, fiyatsız sergilendiği bir yerdi. Soylular, ruhban sınıfı, askerler ve millet tabakasından insanlar, ayak ekibi gibi birçok kesim bu eserleri görmeye geliyordu. Fakat 1784 yılındaki sergilerden bcerahatte özellikle herkesin görmeyi merakla bilave ettiği ve devrimin resmi sayılabilecek bir tablo vardı; Horas Kardeşlerin Ybelirliyi.

jacque-louis-david-horatii-kardeslerin-y Horas Kardeşlerin Ybelirliyi tablosu – 1784

Resmin mevzusu antik bir hikâyeden alınmıştı. Horaslar, Romalı üçüzlerdi ve Albalılar ile aralarındaki meseleyi çözmek için kendileri gibi üçüz olan Curiat kardeşlerle savaşacaklardı. Fotoğrafta Horas kardeşler Roma ’ya sadakat ve bağlılıklarını gösterirlerken babaları da onlara destek oluyordu. Bu üç adam, vatanları için misyonlarını yerine getirirken ölmeyi göze alıyorlardı. Tablonun sağ tarafında gördüğümüz kadınlar ise, en üstün kıymetleri sembolize eden bu adamların arttan yas tutmaya ve beklemeye razı olmuşlardı. Lakin Horaslardan bkocamanın karısının Curiatların kızkardeşi olması ve Curiatlardan bkocamanın nişanlısının ise Horasların kızkardeşi olması vaziyeti oldukça üzgün yapardu. Kızkardeşin hoşlandığı erkekleri kaybetme fobisi ve yeisi yüzüne oldukça iyi oturtulmuştu. Horaslar Curiatlara karşı zafer elde ettiler etmesine lakin yalnızca bkocaman hayatta kaldı. Facia burada sonlanmadı; nişanlısının can vermesine dayanamayan kızkardeşin tüm Roma ’yı lanetlemesi üzerine kalan Horas onu kentin ortasında öldürdü.

Jacques Louis David, siyasete karıştı. Yüksekokulun kapatılması ve Kralın öldürülmesi yolunda oy verdi. Konvansiyon ve jacobenler kulübü üyesi oldu.

Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğüne getirildi. Kendisine modellik yaptıktan kısa bir müddet sonra giyotinle idam edilen Madam Chalgrin ’in portresini yaptı, bu eseri Louvre müzesindedir.

Fransız Devrimi İhtilalcilerinden olan Maximilien Robespierre‘in yıkılması üzerine onun arkadaşı olduğu için mapusa giren David, evvel Fermes Konağına sonra Luxembourg Sarayına tutuklandı. Burada penceresinden Luxembourg Bahçesinden Görünüş isimli tablosunu 1794 yılında yaptı. Mapusta bulunduğu müddet içinde Sabinler ve Şiir okuyan Homeros adlı fotoğrafların krokilerini çizdi. Serbest bırakıldıktan sonra yeni portreler yapmaya başladı. Bir ara yeniden yakalanıp tutuklanan David 1795 yılı Ağustos ’unda kesin olarak bağışlandı.

Napolyon Bonapart yarıyılında yeniden devletin resmi sanatçısı kabul edildi. Oldukça fazla hayranı vardı ve Fransız sanatının 19. yüzyıldaki temsilcisi olmuştu.

jacques-louis-david-napolyon-2.jpg Le Sacre de Napoléon / Napolyon’un taç giyme merasimi” tablosu – 1805

Napolyon’un taç giyme merasimi” tablosu – Le Sacre de Napoléon ve Sokrates‘in Vefatı ehemmiyetli eserlerindendir.

jacques-louis-david-sokratesin-olumu.jpg Sokrates‘in Vefatı tablosu – 1787

Jacques Louis David tarafından yapılan eser, ünlü Yunan feylesof Sokrates ’in idam sahnesini betimlemektedir. Sokrates çıkarıldığı duruşma tarafından yaşadığı Atina şehrinin yaradanları yerine başka ruhani kavramlara inandığı ve dolayısıyla gençleri yozlaştırdığı gerekçesiyle vefata mahkum edilir. David, eserinde Sokrates ’in vefatı için verilen baldıran zehirini içmesinden hemen evvelki anı betimlemiştir.

Jacques Louis David, Jean-Paul Marat ’nın yakın dostudur ve 12 Temmuz 1793 günü yani Marat ’nın vefatından bir gün evvel onu evinde ziyaret etmiştir. Daha bir gün evvel ziyaret ettiği dostunun vefatından çok etkilenen ressam, onu ebedileştirmek ismine bu tabloyu resimlemiştir.

jacques-louis-david-marat.jpg Marat’ın Vefatı – 1793

David ’in yaşadığı büyük acılardan bkocaman da şüphesiz dostu Jean-Paul Marat ’ın vefatı olmuştu. Bir gün evvel ziyaretine gittiği Marat ’ın vefat haberini alınca oldukça sarsılan David, onu ebedileştirmek istemiş ve yaptığı fotoğrafla onu aziz mertebesine çıkartmıştı. Marat, devrim sonrası terör yarıyılının en büyük adlarındandı ve kronik bir ten rahatsızlığı yüzünden aralıksız küvette süre geçiriyordu. Yaptığı yaptırımlardan memnun olmayan ve kocası bu eylemler esnasında can veren bir kadın Marie Corday evvel bir mektup yazıp yaptırımların millet üzerindeki tesirini anlattı. Fakat Marat ’ın bunu umursamadığını görünce yarkasım isteği gibi basit bahaneyle evine giderek onu bıçaklayarak öldürdü.

jacques-louis-david-napolyon.jpgFransa ’nın siyasi açıdan en yoğun yarıyılında yaşamış olan Jacques Louis David, daha sonra mapusa girdi, çıktığında belki de o zamana dek bütün siyasi görüşlerine ve yaptıklarına ters olarak yarıyılın kralı Napolyon Bonapart ’ın ressamı oldu. Napolyon Bonapart ’ın Birçok tablosunu ve portresini yapmıştır. jacques-louis-david-napolyon-st-bernard-

Daha sonra da Belçika ’ya giderek oraya yerleşti.

Evlilikleri :
1.eşi: Kraliyet baş müteahhitinin kızı Marguerite Charlotte Pécoul ile evlendi.e. 1782–1793
2.eşi: Marguerite Charlotte Pécoul e. 1796–1825

Jacques Louis David, 29 Aralık 1825 tarihinde Brüksel, Belçika ’da 77 yaşına can vermiştir.

jacques-louis-david-cupid-ve-psyche.jpg Jacques Louis David, Cupid ve Psyche – 1817

İçeriği Oyla

Yorum yapın