Anasayfa » Genel » James Chadwick

James Chadwick

James Chadwick Biyografisi

1932 senesinde nötronun yapısını keşfetti ve 1935 senesinde Nobel Fizik Mükâfatınü kazandı.

James Chadwick, 20 Ekim 1891 tarihinde, Birleşik Krallık ’da İngiltere‘nin Cheshire şehrinde Bollington kasabasında doğmuştur. Babası, Joseph Chadwick demiryolu işletmelerinde misyon yaparken, annesi temizlik işleri yapardu. James 11 yaşına geldiği zaman Manchester Gramer mektebine kayıt yaptırmış ancak ailesinin maddi vaziyetinden dolayı mektep taksitlerini ödeyemeyince Manchester Brey,s Mektebi ’na tayinini aldırarak burada eğitim yaşamına devam etmiştir. Üniversite öğrenimini Ernest Rutherford‘un öğrencisi olarak Manchester üniversitesi fizik bvefatında yaptı ve 1911 senesinde mezun oldu. Verilen bir burstan faydalanarak Almanya, Berlin‘de, radyasyon ölçme aletini bulan Hans Geiger‘in yanında eğitim gördüğü sırada 1914 senesinde I. Dünya savaşı başlayınca Almanya savaşa girdiğinde bir at ahırına kapatıldı. Fakat çeşitli Alman fizikçilerinin destekleriyle 1919 senesinde İngiltere ’ye döndü. 1919 senesinde çalışmaya başladığı Cambridge’de 1935 senesine kadar çalıştı.

1921 senesinde yapmış olduğu çalışmalar ile atom sayıları ile nükleer güçler hakkındaki tezini bitirerek hekime unvanına sahip oldu.

James Chadwick, değişik nükleer fizik problemlerini, özellikle çekirdeklerin yüklenmesini ve elementlerin, alfa ışınlarıyla, suni parçalanmasını incelemiş, 1923 senesinde, Cavendish Laboratuvarı araştırmalar bvefatı müdür yardımcısı, 1927’de Royal Society abonesi olmuştur.

James Chadwick, 1925 senesinde Aileen Stewart-Brown ile evlendi. Can Verdiği 1974 senesine kadar da evli kaldı. Judith Chadwick, Joanna Stewart Chadwick isimlerinde çocukları oldu.

James Chadwick, 1932 senesinde nötronun yapısını keşfetti, “radyoaktivite üzerine yaptığı araştırmalar için” bilimsel araştırma dalında Hughes Madalyası kazandı. 1935 senesinde Nobel Fizik Mükâfatınü kazandı. Bu keşif bilimin gidişatını değiştirdi diyebiliriz. Bu buluş sayesinde atom bombaları, nükleer enerji santrallerinin kullanımı için gereken enerjiyi üretecek ve ağır atomları birbirinden ayırarak birçok alanda kullanılabilecek gidişata getirilebilirdi.

1935 senesinde Liverpool üniversitesi fizik kürsüsüne geçen James Chadwick ’e 1945 senesinde “sir” unvanı verildi. II. Dünya Savaşı‘nda, Amerika Birleşik Devletleri‘nin New Mexico eyaletine bağlı Los Alamos ilçesindeki İngiliz atom araştırmalarını yönetti, 1948 senesinde Cambridge’de bir kolejin müdürlüğüne getirildi. Döteryumun gama ışınlarıyla parçalanmasını sağlayarak nükleer fotoelektrik etkiyi buldu. İngiliz Hükümeti ’nce 2. Dünya Savaşı senelerinde James Chadwick ’deri atom bombası yapması istendi. James Chadwick, 1941 yazında İngiliz üniversitelerinde yapılan tüm atom bombası çalışmalarının bir özet raporunu yazdı. ABD ’de Başkan Franklin Roosevelt de 1941 sonbaharında raporu okudu. ABD kendi atom bombası araştırmalarına milyonlarca dolar dökmeye başladı. James Chadwick, Amerikan temsilcilerine bombanın çalışacağından yüzde 90 emin olduğunu söyledi.

1943 senesinde Amerika Birleşik Devletlerine giden James Chadwick, 1944 senesinde Manhattan Projesi kapsamında araştırma merkezi kabul edilen Los Alamos ’a ailesi ile birlikte yerleşti.

Manhattan Projesi ile Robert Oppenheimer başkanlığında çalışan bilim adamlarının ürettiği atom bombasının Japonya ’ya karşı kullanılmasının karara bağlandığı buluşmada da James Chadwick bulunuyordu. 16 Temmuz 1945 tarihinde ABD‘nin New Mexico eyaletindeki Alamogordo’da bulunan çöl tesisinde ilk kere atom bombası patlatılmış ve James Chadwick İngiliz Hükümeti tarafından savaşa olan katkılarından dolayı Şövalye unvanına layık görülmüştür.

1943-1946 seneleri arasında Amerika Birleşik Devletlerinde kaldıktan sonra İngiltere ’ye döndü. 1948 senesinde emekli oldu.

James Chadwick, 1930 senesinde Ernest Rutherford ve Charles Ellist‘le birlikte, ünlü Radiations from Radioactive Substances “Radyoaktif Maddelerin Işınımı” kitabını yazdı.

Atom çekirdeğindeki parçacıklardan nötronu keşfeden James Chadwick’in bu buluşu çekirdek bölünmesinin, atom enerjisinden faydalanmanın, atom ve hidrojen bombalarının üretiminin yolunu açmıştır.

James Chadwick, 24 Temmuz 1974 tarihinde Cambridge, Birleşik Krallık ’da 83 yaşına can vermiştir.

Mükâfatlari :
1932 – Hughes Madalyası,
1935 – Nobel Fizik Mükâfatı,
1946 – Merit Madalyası
1946 – Melchett Madalyası
1950 – Copley Madalyası,
1950 – IET Faraday Medal
1951 – Franklin Madalyası,
1967 – Guthrie Madalyası ve Mükâfatı
1970 – Companion of Honour

Kitapları :
1930 – Radiations from Radioactive Substances “Radyoaktif Maddelerin Işınımı” Ernest Rutherford ve Charles Ellist‘le birlikte

İçeriği Oyla

Yorum yapın