Anasayfa » Genel » James Clerk Maxwell

James Clerk Maxwell

James Clerk Maxwell Biyografisi

Matematikçi ve fizikçi

1861’de ilk renkli resmi basmıştır, radyoyu bulmuştur .

James Clerk de İskoçya ’nın başkenti Edinburgh’da seçkin bir ailenin; avukat John Clerk Maxwell ve eşi Frances Maxwell’in çocuğu olarak doğdu. Middlebie kasabasında büyüdü. Babası Edinburg Krallık Akademisinin üyesiydi. Edinburgh Akademisi’ne okudu. James Clerk Maxwell Daha ondört yaşında iken, yetkin elips çizme usulüne ait matematiksel buluşu Edinburg Krallık Akademisinde görüşülerek ödüllendirilmiştir. Maxwell 1847 ’de yüksekokulu bırakıp Edinburgh Üniversitesi’nde okudu. Burada okurken iki bilimsel yazı daha yayımladı. Maxwell,1850’de Cambridge Universite’sine geçti. Ve Universiteye bağlı Trinity College’dan matemetik dalında sınıf ikincisi olarak lisans diploması aldı. Cambridge’de okurken yayımladığı bir yazıda esneklik teorisinin aksiyomatik esaslarını oluşturdu, geometrik optik alanındaki bir yazısiyle de ileride balık gözü merceğin bulunmasına yol kalemtıraş prensipleri ortaya koydu.

1855’te Trinity College’da öğretim üyesi olan Maxwell, babasının sağlığının bozulması üzerine İskoçya’ya döndü. Ertesi sene Aberdeen’deki Marischal College’da doğa felsefesi İskoçya ’da fizik halâ böyle anılır profesörü oldu. 1860’ta Londra’daki King’s College’da doğa felsefesi profesörlüğü görevine geçti.

Maxwell, 1861’de Royal Society’nin azalığına seçildi. Bilimsel araştırmaya daha çok zaman ayırabilmek emeliyle King’s College’daki görevinden ufalayarak İskoçya’daki malikhanesine çekilen Maxwell altı sene boyunca elektromagnetizma teoriyi üzerindeki ünlü eserini hazırladı. Maxwell o güne değin bulunmuş olan elektrik ve magnetizma yasalarını sistemli bir bütünlük içinde matematiksel bir yapıya kavuşturmuş, değişken elektrik ve magnetik alanların birbirlerinden ayrı olarak var olamayacağını göstermiş, ışığın da bir elektromagnetik dalga olduğunu belirleyerek elektrik, magnetizma ve optiği tek bir esasa oturtmuştur.

1873’de yayımlanan Elektrik ve Manyetizma Üzerine analiz isimli kitabında ortaya koyduğu eşitliklerden, elektrik ve manyetik tesirlerin uzayda ışık süratiyle yol aldığı sonucu da çıkmaktaydı.

Işık kimine göre dalgasal kalitedeydi, kimine göre parçacıklardan oluşmuştu. Maxwell ise ışığı uzayda dalgasal ilerleyen süratli titreşimli bir elektro-manyetik alan diye niteliyordu.

Maxwell’in kuramsal olarak varsaydığı eletromagnetik dalgalar, onun vefatından sekiz sene sonra “Heinrich Hertz” tarfından laboratuvar şartlarında deneysel olarak belirlenir. Hertz’in düşük frekanslı radyo dalgaları ile Röntgen’in yüksek frekanslı X-ışınları Maxwell’in öndeyişini Doğrulayan bulgulardır.

Elektromanyetik dalgaları ilk sezinleyen Faraday olmuştur. Ancak ışığın tüm özelliklerini bu dalgalarla açıklayan matematiksel teoriyi Maxwell’e borçluyuz.

Maxwell’in bu emelle yönteme ettiği “vektör tahlili” diye bilinen matematiksel teknik ile çok sayıda hadiseyi kapsayan ve şimdi “Maxwell eşitlikleri” diye geçen dört eşitlik çağdaş elektromanyetik teorinin özünü oluşturur.

Maxwell eşitlikleri, James Clerk Maxwell‘ in derlediği dört eşitlikli, elektritkileşimlerini açıklayan bir settir. Bu dört eşitlik sırasıyla, elektrik alanın elektrik yükler tarafından oluşturulduğunu Gauss Yasası, manyetik alanın kaynağının, manyetik yükün olmadığını, yüklerin ve değişken elektrik alanların manyetik alan ürettiğini Ampere-Maxwell Yasası ve değişken manyetik alanın elektrik alan ürettiğini Faraday’ ın İndüksiyon Yasası gösterir.

Bşehrime en ehemmiyetli katkısını oluşturan ‘Elektro Manyetik Alan ’ a ait çalışmalarını, 1867’den başlayarak ortaya koydu ve 1871 ’de “Elektrik ve Manyetizma” isimli en büyük eseri yayınlandı. Bu kitap; elektrik, manyetizma ve optik mevzularında tüm balakaları kapsıyordu.

Clerk Maxwell ’in çalışmaları bugün de kimliğini gözetmektedir. Onun makro seviyedeki teorisi, Lorentz tarafından atom ve molekül seviyesine genişletilerek uygulanmıştır. Rölativite Teorisi bile Maxwell eşitliklerini rastgele bir farklılığa uğratmamıştır.

Hayatı boyunca unvan ve ödül almamış olan Maxwell, kısa bir hastalık sonucunda 5 Kasım 1879 tarihine can verdi ve Iskoçya’da bulunan Parton köyündeki kilise bahçesinde toprağa verildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın