Anasayfa » Genel » James Dean

James Dean

James Dean Biyografisi

James Dean, 50li senelerin efsanevi oyuncusu. Az sayıda filmde rol almasına ve erken yaşta yaşamını kaybetmesine karşın bir idol olmuş ve birçok sanatçıya esin vermiştir. “Rebel Witout A Cause” isimli filmde sorunlu bir genci canlandırmış ve bu rolüyle Hollywood’un efsanevi performanslarından biltihabı hakikatleştirmiştir.
James Dean, 8 Şubat 1931‘de indiana’da doğduktan kısa bir süre sonra ailesi Santa Monica‘ya taşındı. Bundan 6 sene sonra, James 5 yaşındayken babası dental teknisyen olmak için çiftlikten ufaladı. 1940 senesinde annesini kanserden kaybedene kadar Brenywood Parasız Okulu’nda okudu. Dokuz yaşındayken babası tarafından amcası Marcus ile teyzesi Ortense’nin yanına Indiana’daki çiftliğe sevk edildi. Lisede iken basketbol ekibinde yer aldı. Lisede kavga ve drama dersleri alan Dean, ufak bir yerden gelmesine rağmen kendini geliştirme çabasında idi.

1949 senesinde Fairmount Lisesi’nden mezun oldu. Kaliforniya‘ya giderek babası ve üvey annesiyle birlikte yaşamaya başladı. Santa Monica College‘a kabul edildiktan sonra Kaliforniya Üniversitesi‘ne geçiş yaparak burada drama okudu. James Whitmore‘un drama atölyelerine katıldıktan sonra bazı dizilerde ve tiyatro oyunlarında ufak rollerde yer almaya başladı.

1951 senesine gelindiğinde Whitmore’un tavsiyesine uyarak daha ciddi roller için New York‘a gitti. Broadway‘de “See The Jaguar” isimli oyunda yer almadan evvel birçok ufak rollerde vazife aldı. 1952 senesinde “Actors Studio“ya katıldı. Burada dünyaca ünlü Marlon Brando, Julie Harris, Mildred Dunnock gibi oyuncular bir arada olma fırsatı tuttu. Aralarında “The Philco Television Playhouse“, “Robert Montgomery Presents” ve “Armstrong Circle Theatre” da bulunan birçok televizyon programında yer aldı.

Actors Studio’daki çalışmaları sürerken kariyerinde büyük bir sıçramaya neden olan “The Immoralist1954 isimli Broadway oyununda rol aldı. Bu reyin ile “En İyi yeni Oyuncu” Bloom Ödülü‘nü aldı. Warner Bros tarafından marifeti keşfedildi ve John Steinbeck‘in romanından uyarlanan “East of Eden1955 isimli filmde yer aldı. Filmin çekimlerinde tanıştığı Pier Angeli ile birlikte olmaya başladı. Evlilik hayelleri kuran çiftin ayrılmasına Angeli’nin annesi neden oldu. Dean’nin katolik olmaması sebebiyle annesi birlikteliğe izin vermedi. Daha sonra Liz Sheridan ile nişanlanan Dean, mutlu bir birliktelik yaşayamadı. Ardından New York‘a dönerek “Lux Video Theatre” ve “Schlitz Playhouse of Stars” isimli televizyon serilerinde yer aldı.

Empire Dergisi tarafından 1955 senesinde sinema tarihinin en çekici 100 yıldızı arasına girdi. İlk başrolüyle Oscar‘a aday gösterilmiş az sayıda oyuncudan bkocamansi oldu.

1955 imali “Rebel Without A Cause” isimli film kariyerinin en ehemmiyetli filmlerinden bkocaman oldu. Nicholas Ray‘in rejisörlüğünü yaptığı filmde, başrolü Natalie Wood ile paylaştı. Canlandırdığı Jim Stark şahsiyeti ile gençlerin idolü oldu. Yarıyılın asi genç imajının oluşmasında büyük rol oynadı.

Ardından 1956 senesinde gösterime giren “Giant” isimli filmde rol aldı. Elizabeth Taylor ve Rock Hudson ile birlikte rol aldığı filmle “en iyi takviyeci erkek oyuncu” dalında , vefatından sonra Oscar’a aday gösterilen ilk oyuncu oldu.

30 Eylül 1955‘de Porsche 550 Spyder ile yaptığı kaza sonucunda yaşama veda etmişti. Daha kariyerinin başlangıcında olmasına karşın bir efsaneye dönüşmüş ve birçok sanatçıya esin kaynağı olmuştur. Ron Martinetti‘nin yazdığı “The James Dean’s Story” isimli kitapta biseksüel olduğu iddiaları büyük akustikler uyandırmıştı. Lou Reed, Hilary Duff, Phil Ochs gibi isimler onun anısına şarkılar yazmışlardır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın