Anasayfa » Genel » James Dewey Watson

James Dewey Watson

James Dewey Watson Biyografisi

Deoksirübo Nükleik Asidin ikili helezoni yapısını, analist Francis Crick ile bularak 1962 senesinde Nobel Ödülü almıştır.

James Dewey Watson, 6 Nisan 1928 tarihinde Şikago, Illinois, ABD ’de Jean Mitchell, James D. Watson çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Chicago Üniversitesinde zooloji öğrenimi gördü. Ardından Indiana Üniversitesinde 1950 senesinde doktorasına başladı. Bir araştırma btümörsü ile Danimarka ’ya Kopenhag Üniversitesi ’nde nükleik asit biyokimyasına ait analist olarak gitti.

1950 ve 1953 seneleri arası evvel Kopenhag, sonra da Cambridge Üniversitesinde Deoksirübo Nükleik Asidin yapı çözümü mevzusunda çalışmalarda bulundu.

1951 ’de , Wilkins ’in X ışınları kırınımı usulü ile elde ettiği Deoksirübo Nükleik Asit desenini görünce , bu tekniği bilerek Deoksirübo Nükleik Asit ’nın yapısını analiz etmek emeliyle , çalışmalarını İngiltere ’deki Cambridge Üniversitesi ’ne aktardı ve Cavendish Labaratuvarı ’nda iki sene Francis Crick ile birlikte çalıştı.

1953-1955 arası ABD ’de , California Instute of Technology ’de biyoloji araştırma misyonlusu olarak bulunduktan ve 1955-1956 ’da yine Cambridge Üniversitesi ’nde Francis Crick ile birlikte çalışmalar yaptıktan sonra ülkesine döndü ve 1956 ’da çalışmalarını Harvard Üniversitesi ’nde devam ettirdi.

1958 ’de Doçentliğe, 1961 ’de Profesörlüğe yükseltildi; ayrıca 1968 ’de Long Island ’daki Cold Spring Harbor Biyoloji Labaratuvarı ’nın idareyiciliğini üslendi.1976 ’da Harvard Üniversitesi ’ndeki öğretim misyonundan dağılmasından dolayı Cold Spring ’teki idareyicilik vazifesini ve kanser araştırmalarını 1985 ’e kadar sürdürdü. Birçok bieliğine seçilmiş olan Watson ’un muhtelif ödül ve madalyaları bulunmaktadır.

James Dewey Watson, 1968 senesinde Elizabeth Lewis ile evlendi. Duncan James Watson, Rufus Robert Watson isimlerinde iki oğlu vardır.

Deoksirübo Nükleik Asidin ikili helezoni yapısını, analist Francis Crick ile bularak 1962 senesinde Nobel Ödülü almıştır.

1967 Senesinde ise The Double Helix: A Personal Account of the Discovery of the Structure of Deoksirübo Nükleik Asit İkili Helezoni : Deoksirübo Nükleik Asit Yapı Çözümünün Hikayesi isimli, Deoksirübo Nükleik Asidin detaylı çözüm hikayesini kapsayan kitabını yazdı.

Kitapları :
1967 – İkili Helezoni : Deoksirübo Nükleik Asit Yapı Çözümünün Hikayesi

İçeriği Oyla

Yorum yapın