Anasayfa » Genel » James Last

James Last

James Last Biyografisi

Alman besteci ve orkestra şefi.

James Last, 17 Nisan 1929 tarihinde Bremen, Almanya ’da Louis ve Martha çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Reel adı Hans Last ’dır. Piyano çalmayı henüz çocuk iken bilmiş ve gençliğinde bas gitara geçmiştir. 14 yaşında Alman Wehrmacht Bückeburg Askeri Müzik Okulu’na girdi. Nazilerin düşmesinden sonra 1946’da Hans-Gunther Österreich’in Bremen Radyosu Dans Orkestrası’na katıldı.

1948’de Last-Becker grubunun başına geçunca, Alman caz oylamaları ile 3 sene ardarda 1950, 1951, 1952 senelerinde en iyi basçı seçildi. Grup parçaladıktan sonra Polydor Plak firmayı ve bazı Avrupa radyo istasyonları için arajörlük yaptı.

Sonraki 10 sene, Helmut Zacharias, Freddy Quinn, Lolita, Alfred Hause ve Caterina Valente gibi sanatçılara hit parçalarında takviyeci oldu.

Şahsi zamanını Florida ve Almanya arasında geçiren Last, başarısında eşi ve oğlunun takviyelerine büyük yer vermektedir.

Müzisyen Gheorghe Zamfir ’in çaldığı rejisörlüğünü Quentin Tarantino ’nun yaptığı “kill-bill” filminin müziğini de James Last yapmıştır. Pan flütle çalınan bu Lonely Shepherd/Yalnız Çoban isimli bestesi Türkiye’de bir yarıyıl radyo ve televizyonda en sık çalınan parçalar arasındaydı.

Müzik kariyerine 1960’larda ı sazlar ve korosu da bulunan orkestrasıyla bir çok hit albüme ve genelde enstrümental parçalar çalan orkestrasıyla bir yarıyılın en çok dinlenen parçalarına imzasını attı. Yalnızca İngiltere’de listebaşı olan albümlerinin rakamı 75’i buluyor.

1955 senesinde ilk eşi, Waltraud ile evlendi. Ronald ve Caterina isimlerinde iki çocuğu oldu. Eşi Waltraud 1997 yılına can verdi. 1999 senesinde ikinci eşi Christine Grundner ile evlendi.

James Last, 9 Haziran 2015 tarihinde Palm Beach, Florida, ABD ’de 86 yaşına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın