Anasayfa » Genel » James Madison

James Madison

James Madison Biyografisi

James Madison, Amerika Tüzüğü’nın babası olarak bilinir ve Bill of Rights’ın yazarıdır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarının 4.südür.

James Madison, 16 Mart 1751 tarihinde Belle Grove, ABD ’de Nelly ve James Madison Sr. Çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Annesinin doğum için kendi anne ve babasının çiftliğine dönmesi sebebiyle Port Conway, Virjinya yakınlarında Belle Grove Port Conway, Virjinya çiftliğinde doğdu. On iki kardeşin en büyüğüydü. Babasının Orange Virjinya’daki çiftliğinde büyüdü. Zamanla daha çok toρrak ve köle edinerek; 2000 dönüm, Piedmont Virjinya’da Orange Bölgesinin en büyük toρrak sahibi ve önde gelen vatandaşı oldu.

Bu senelerde güney kolonileri bir köle toρlumuna dönüşmüş; köleler ekonomiyi kuvvetlendirmiş ve köle sahiρleri siyasal seçkini oluşturmuştu. 11 yaşından 16’sına kadar genç “Jemmy” Madison, Virjinya Tidewater bölgesindeki King ve Queen Yönetimsel Bölgesi içinde yer alan Innes çiftliğinde bir hoca olan Donald Robertson’un himayeyi altında öğretim görmeye gönderildi. Robertson, güneyde çok rakamda ehemmiyetli çiftlik sahibi ailenin çocuğunun hocalığını yaρmış İskoçyalı bir hocaydı. Madison, Robertson’dan matematik, coğrafya ile özellikle yetkinleşeceği Latince gibi bayağı ve çağdaş dilleri bildi. Onaltı yaşında, Montpelier’e geri döndü. Üniversite için Rahip Thomas Martin ile iki senelik bir çalışma kursuna başladı.

1769 tarihinde New Jersey Koleji’ne; günümüzde Princeton Üniversitesi gitti. 1771 senesinde mezun oldu. 1772 senesinin baharında Montpelier’e dönen kadar Princeton’da Üniversite Başkanı John Witherspoon himayesinde İbranice ve siyaset felsefesi çalıştı. İbraniceyi gayet akıcı biçimde konuşmaya başlamıştı

1774’te Madison, yerel milis güçlerini sorgulayan bir yurtsever devrim evveli grup olan Güvenlik Komitesi’nde vazife aldı. Aile mirası sayesinde kamu hizmetine adanmış bir yaşamın ilk adımı bu oldu. 1775 Ekim’inde sağlık sebepleriyle savaşa katılamasa da Orange County milislerinde yüzbaşı olarak görevlendirildi. Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Madison, Virjinya Eyaleti Meclisi’nde 1776-1779 vazife yaptı ve Thomas Jefferson tarafından korunan bir yakın çalışma dostu oldu.

Daha evvel Virjinya’da Baptist inancındakilerin, heyeti Anglikan Kilisesi’nden izin almaksızın ibadet reelleştirdikleri için hapsedilmeleri ile gördüğü cefayı gözlemlemişti. Baptist Elijah Craig ile Virjinya’da dini hürlüklerin tüzük teminatına alınmasını destekleme mevzusunda işbirliği yaptı. Bu onun dini serbestlik hakkındaki düşüncelerini yaygınlaştırmasına destek etti; daha sonra bunu Tüzük ve Haklar Bildirgesi’ne uyguladı. Madison, 1786 tarihinde onaylanan Virjinya Dini Serbestlik Yasası’nı Thomas Jefferson ile beraber hazırlarken Virjinya siyasetinde ehemmiyet kazandı. Yasa İngiltere Kilisesi’nin yetkilerini daraltırken dini mevzularda devletin yetkisini kaldırdı.

Amerika Birleşik Devletlerinin 4. Başkanı, siyaset felsefecisi ve devlet adamıdır. 163 cm uzunluğunda ve asla 45 kgı aşmayan kilosu ile en küçük Amerikan Başkanıydı.

Amerika Birleşik Devletleri Tüzüğü ve Haklar Bildirisinin krokisinin hazırlanması ve korunulmasında, en önde yer alması sebebiyle “Tüzüğün Babası” olarak tanınmaktadır.

James Madison, Montpelier ismini verdiği çiftliğini, Virjinya’nın Orange kasabasında kurdu ve yaşamı boyunca suratlarca köleye sahiplik yaptı. Hem Virjinya Temsilciler Meclisi hem de Tüzük Kongresi’nin öncülü olan Kıta Kongresi’nin bir abonesiydi. Tüzük Kongresi’nden sonra hem ülke çapında hem de Virjinya’da Tüzük’nın onaylanması için çalışan politik hareketin liderlerinden bkocaman oldu. Alexander Hamilton ve John Jay ile beraber Amerika Birleşik Devletleri Tüzüğü’nın korunulmasında en ehemmiyetli çalışmalardan bkocaman olan Federalist Yazılar’ı hazırladı.

Tüzük hakkındaki münakaşalar sırasında evvel güçlü bir Milli Hükümetten daha sonra ise, güçlü Eyalet Hükümetinden yana oldu; hayatının sonlarına Doğru ise, bu iki uç arasında bir görüşe sahip oldu.

1789’da Madison, yeni Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde birçok ehemmiyetli kanun tasarısı hazırlayan liderlerden bkocaman oldu. Tüzüğün ilk on maddesini yazan birey olarak dikkat çekti ve dolayısıyla Haklar Bildirisi’nin babası diye bilinmektedir.

Başkan George Washington ile birlikte yeni Federal Hükümeti kurmak için çok yakın çalıştı. Alexander Hamilton ve Federalist Parti ile 1791’de yollarını ayırınca, Thomas Jefferson ile birlikte Demokratik-Cumhuriyetçi Partiyi kurdu.

Yabancılara Uygulanacak ve Başkaldırıya Teşvik Ceza Kanunlarına karşılık olarak Thomas Jefferson ve James Madison, eyaletlerin tüzüğe uygun olmayan federal kanunları geçersiz kılabileceklerini korunan Kentucky ve Virjinya Tekliflerini hazırladılar. Thomas Jefferson‘ın Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı 1801-09 yarıyılında, Madison ülke topraklarını iki katına çıkaran Louisiana’nın satın alımını hakikatleştirdi.

Thomas Jefferson ’ın başkanlığı sırasında 2 Mayıs 1801 – 3 Mart 1809 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri 5. Dışişleri Bakanı olarak vazife yaptı.

James Madison, Thomas Jefferson ’dan sonra 4 Mart 1809 – 4 Mart 1817 tarihleri arasında ABD Devlet Başkanlığı yapmıştır.

Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’na karşı reelleştirilen diplomatik protestoların ve ticari ambargonun başarısızlığa uğramasının ardından ABD‘yi 1812 Savaşına soktu. ABD’nin güçlü bir ordusu ve finans sistemi olmadığı için savaş, idaresel bir bhamleliğe döndü. Bunun neticesinde daha evvel karşı olmasına karşın Madison, daha güçlü bir Milli Hükümet, daha güçlü bir Ordu kadar ABD’nin İkinci Bankası ismiyle bir milli bankanın kurulmasını destek ver.

Başkanlıktan parçaladıktan sonra Montpellier ’deki çiftliğine çekildi. Yaşamanın sonuna kadar eğitim, kölelik ve tarım meseleleriyle ilgilendi. Monroe öğretisini benimsemeye çalışanların önderi oldu. Son günlerinde siyasi vasiyeti kalitesinde olan Advice to my Country ’yı Ülkeme Nasihatler yazdı.

James Madison, 28 Haziran 1836 tarihinde Montpelier, Virginia, ABD ’de 85 yaşına can vermiştir.

Kitapları :
1791 – United States Bill of Rights Haklar Bildirisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın