Anasayfa » Genel » James Matthew Barrie

James Matthew Barrie

James Matthew Barrie Biyografisi

Yazar James Matthew Barrie, İskoç romancı ve tiyatrocu yazardır, çok hoşlanılan “Peter Pan” isimli hikayesiyle ünlenmiştir.

James Matthew Barrie, 9 Mayıs 1860 tarihinde İngiltere ’de İskoçya ’nın Kirriemuir şehrinde on kardeşin dokuzuncusu olarak dünyaya geldi. Annesinin ismi Margaret Ogilvy, babasının ismi David Barrie idi. James Matthew Barrie, 6 yaşındayken 14 yaşındaki ağabeyi David, paten kayarken düştü ve can verdi. O günden sonra Barrie ’nin hayatında her şey değişti. Sırasıyla Glasgow, Forfar ve Dumfries yüksekokullarında okudu. Edinburgh Üniversitesi‘nden 1882 senesinde mezun oldu. 1919 ’da St. Andrews Üniversitesi, 1930 ’da Edinburgh Üniversitesi rektörü oldu.

Daha 6 yaşındayken, can veren ağabeyinden sonra annesinin bunalımdan çıkamayıp onu 13 yaşında can veren ağabeyinin yerine koyması ağabeyinden sonra bir ömür 13 yaşında kalmasına sebep olmuştur. James Matthew Barrie, pskojenik cücelik sınan hastalık sebebiyle yetişkin boyu 142 cm ’e kadar uzayabildi.

1884 senesinde Nottingham Daily Journal gazetesinde ve 1885 senesinden itibaren de Londra‘da gazetecilik yaptı. Can Vermek Daha İyi 1887 isimli ilk eseri Londra hayatını anlatan bir taşlamadır. Daha Önceki Işık İdilleri 1888 ve Thrums’ta Bir Pencere 1889 isimli eserleriyle büyük bir başarı kazandı. Bu eserler, ince bir espri duygusu ve içli bir reelcilikle İskoç köylülerinin hayat ve törelerini dile getirmektedir. Barrie’nin asıl anlamda ilk romanı olan Ufak Rahip 1891 vakaları harekâta, okuyucunun alakasını cingöz yakalama bakımından pek başarılı sayılmaz.

James Matthew Barrie, Peter Pan şahsiyetini ilk kez 1902 senesinde kaleme aldığı “Peter Pan ile Wendy” isimli masal kitabında canlandırdı. Daha sonra 1904 senesinde, bir başka hikaye olan “Peter Pan Kensington Bahçelerinde” isimli kitabında Peter Pan ’ın bir başka macerasını dile getirdi.

James Matthew Barrie, hikâyelere canlılık veren zarif uslubuyla, ince espri kavrayışını tiyatroya da uyguladı.

1913 senesinde “sir” lük unvanı, 1922 ’de Bereketlik Nişanı aldı.

James Matthew Barrie, 1929 senesinde Peter Pan’ın reyin ve kitabın tüm haklarını “Great Ormond Street Hospital for Sick Children” adlı çocuk sağlık kurumuna bağışladı.

1894 senesinde Mary Ansell ile evlendi. 1909 senesinde boşandı. Barrie, Mary Ansell ’le 1894 senesinde evlendi ama hiçbir zaman onunla bir ilişki yaşamadı. “Ansell ’in ufak çocuğu Barrie” olarak yaşadı. Yatağa yalnızca yatmak için girdi. Barrie, hatıralarında “Fobili düşlerimde evlendiğimi görüyorum ve titreyerek uyanıyorum.” diye yazıyordu. Karısı ona durmadan “Sen ufak bir çocuksun, büyümeyeceksin. Noksansın.” sözlerini yineliyordu. Vaziyetini artık kavrıyordu, o bir bayanla birlikte olmaktan mutlu olamazdı. Daha sonrasında eşi Barrie’yi kandırdı ve ufaladılar.

Eşinden böldüğü yarıyıllarda bu büyük eser kafasında iyice canlanmış ve kaleme almıştı. Barrie hiç büyümeyen bir çocuk olmak ve bir kuş olup bu çirkin dünyadan kaçabilmeyi düşlemişti. Düşleri Peter Pan ’la reelleşiyordu.

Eşine ve başkalarına gösteremediği sevgiyi, çocuklara gösterebiliyordu. Çocuklarla beraberken mutlu oluyor, eğleniyordu.

“Peter Pan” romanının kederli sonu, “Peter Pan ve Kensigton Bahçeleri” romanıyla başka bir boyuta taşınmıştı. Barrie, bu romanında eşiyle gezmekten zevk aldığı Kensigton parkını mekan olarak seçmişti. Peter Pan’ın dostunun ismi olan Wendy, yazarın ürettiği hayali bir ad olmasına karşın sonradan çok yakalanmış, birçok kimse bu adı kız çocuklarına vermiştir.

James Matthew, Sir Arthur Conan Doyle, Jerome Klapka Jerome, Gilbert Keith Chesterton, Bernard Partridge, Birrel gibi tanınmış yazarlarla bir briket ekibi kurmuştu. İsmi “Allahaakbarriers” başka bir deyişle “Allahuekber”di.

James Matthew Barrie, 19 Haziran 1937 tarihinde Londra, İngiltere ’de 77 yaşına can vermiştir.

Peter Pan, birçok defa sinemaya uyarlanmıştır. 2005 ’te “Düşler Ülkesi” ismiyle çekilen sinema filminde Johnny Depp, Kate Winslet, Julie Christie ve Dustin Hoffman gibi oyuncular rol aldılar.

Tiyatro oyunları :
1893 – Jane Annie: The Good Conduct Prize Sir Arthur Conan Doyle ile birlikte
1902 – The Admirable Crichton / Bulunmaz Uşak
1903 – Quality Street / Kalite Caddeyi
1903 – Şahane Crichton
1904 – Peter Pan
1917 – Dear Brutus / Kabahat Kendimizde
1920 – Mary Rose
1922 – Shall we Join the Ladies? / Hanımlara Katılalım mı?
1936 – The Brey David / Çocuk David

Kitapları :
1887 – Can Vermek Daha İyi
1888 – Daha Önceki Işık İdilleri
1889 – A Window in Thrums /Thrums’ta Bir Pencere
1891 – The Little Minister / Ufak Rahip
1894 – Margaret Ogilvy
1900 – Tommy and Grizel
1902 – Ufak Beyaz Kuş
1904 – Peter Pan Kensington Bahçelerinde
1911 – Peter ile Wendy

İçeriği Oyla

Yorum yapın