Anasayfa » Genel » James Mattis

James Mattis

James Mattis Biyografisi

2017 senesinden itibaren ABD Korunma Bakanıdır.

James Mattis, 8 Eylül 1950 tarihinde Pullman, Washington, ABD ’de Lucille Proulx Mattis ve John West Mattis çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün ismi James Norman Mattis ’dir. Richland, Washington’da büyüdü. Richland High School lisesinden 1968 senesinde mezun olduktan sonra 1971 senesinde Central Washington Üniversitesi‘nden tarih bvefatından mezun oldu. 1994 senesinde National War College’de beynelmilel güvenlik mevzusunda eğitim aldı.

1969 senesinde Deniz Güçleri Yedek Subaylığı’na başvurdu. 1 Ocak 1972 tarihinde Asteğmen rütbesiyle Yedek Subaylar Eğitim Kolordusu’nda görevlendirildi. Misyonu sırasında bir zamanlar binlerce kitap bulunan şahsi bir kütüphanesi sebebiyle, üst rütbeliler tarafından bir entelektüel olarak görüldü. Teğmen rütbesinde 3. Deniz Piyade Tümeni’nde bir tüfek ve silah müfreze komutanı olarak misyon yaptı. Yüzbaşı rütbesinde Deniz Harp Mektebi Hazırlık Mektebi Tabur Misyonlusu olarak bulundu. 1. Deniz Piyade Alayı’ndaki Tüfek ve Silah müfrezelerine, daha sonra Binbaşı rütbesinde Portland, Oregon’daki Askere Alım Merkezi’ne komuta etti.

Yarbay rütbesine terfi ettikten sonra Körfez Savaşı sırasında Ripper Misyon Gücü’nün hamle taburlarından bkocaman olan 7. Tabur Komutanlığı’na atandı.

Albay rütbesine terfi etti ve 7. Deniz Alayı’na komuta etti. Tuğgeneral rütbesine terfi ettikten sonra 1. Deniz Piyade Seferi Tugayı komutanı olarak görevlendirildi. Afganistan Savaşı sırasında 58. Misyon Gücü komutanı olarak ülkenin güneyindeki harekâtlarda liderlikGörev Gücü’ne komuta eden ilk Deniz Piyade Subayı oldu.

Bir Tuğgeneral olarak Afganistan‘da misyon yaparken, emrindeki subaylar tarafından “hakikat liderlik” gösteren bir subay olarak biliniyordu.

Irak Savaşı sırasında Tümgeneral rütbesindeyken 1. Deniz Piyade Tümeni, 1. Deniz Piyade Seferi Güçleri, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri Merkez Komutanlığı misyonlarını yürüttü.

ABD ordusunda ‘Çılgın Köpek’ Mad Dog lakabıyla bilinen James Mattis, 2003‘te Irak‘ın işgali sırasında Orgeneral James Mattis ABD deniz piyadelerine işte bu nasihatte bulunuyordu:
“Nazik olun, profesyonel davranın. Ama tanıştığınız herkesi öldürmek üzere bir tasarınız da olsun.”

2005 senesinde Korgeneral rütbesine terfi etti ve Deniz Piyadeleri Muharebe Geliştirme Komutanlığı’na atandı. Pentagon tarafından 31 Mayıs 2006 tarihinde Deniz Piyadeleri Kolordusu’na bağlı Pendleton Üssü’ndeki 1. Deniz Piyade Seferi Güçleri’nin komutanlığına atandı.

11 Eylül 2007 tarihinde Korunma Bakanı Robert Gates, Mattis’in Başkan George W. Bush tarafından Norfolk, Virginia’daki ABD Ortak Güçler Komutanlığı misyonuna ceddildiğini açıkladı. NATO, Bağlaşık Mutasyon Komutanlığı vazifesini geçici olarak bırakmasını kabul etti. 28 Eylül 2007 tarihinde ABD Senatosu tarafından adaylığı onaylandı ve 5 Kasım 2007 tarihinde Bağlaşık Mutasyon Komutanlığı vazifesini geçici olarak Korgeneral Samuel Helland’a bıraktı.

Orgeneral rütbesine terfi ettikten sonra ve 9 Kasım 2007 tarihinde Amerı / Bağlaşık Mutasyon Komutanı olarak misyon yapmaya başladı. Bağlaşık Mutasyon Komutanlığı vazifesini 9 Eylül 2009 tarihinde Fransız General Stéphane Abrial’a devretti ancak Amerika Birleşik Devletleri Ortak Güçler Komutanı olarak misyonuna devam etti.

11 Ağustos 2010 tarihinde Başkan Barack Obama tarafından Orta Doğu, Kuzeydoğu Afrika ve Orta Asya’daki Amerikan askeri işlemlerinden mesul Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı’nın 11. Komutanı olarak aday gösterildi. Adaylığı Senato tarafından onaylandı ve misyonuna başladı. James Mattis, 2013 senesinde ABD Merkez Güçler Komutanlığı’ndaki CENTCOM ABD ordusunun Orta Doğu işlemlerinden mesul kolundaki vazifesini bitirdikten sonra 22 Mayıs 2013 tarihinde emekli oldu.

James Mattis, o yarıyıllarda ABD Başkanı Barack Obama‘nın Orta Doğu siyasetlerini kamuoyu önünde sarih bir dille tenkit etiyordu.

James Mattis, 1991 seneyi Körfez Savaşı sırasında bir taburun komutanıydı. 2001’de ise Afganistan‘daki özel güçlere komuta etti. 2003 senesinde Irak işgali sırasında da kilit rol üstlenen Mattis, Felluce çatışmalarında deniz piyadelerini komuta ediyordu. O yarıyıllarda bir el kitabı yazan Mattis, mezhep çatışmalarının nasıl önlenebileceğini anlatıyordu.

2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık tercihlerini kazanarak 45. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Donald Trump tarafından 1 Aralık 2016 tarihinde ABD Korunma Bakanı olarak aday gösterildi.

20 Ocak 2017 tarihinde ABD ’nin yeni başkanı olarak Barack Obama ’dan misyonu devralan Donald Trump ABD korunma Bakanı olarak emekli Orgeneral James Mattis ’i 21 Ocak 2017 tarihinde ABD Senatosu tarafından 98’e karşı 1 oyla korunma bakanlığına, Başkan Trump kabinesinin ilk azası olarak onaylandı.

Orgeneral Mattis’in 44 sene ABD Deniz Piyadeleri kariyerinde edindiği bir öbür lakap ise ‘Savaşçı rahip’. Zira yaşamı boyunca ne evlenmiş ne de çocuk sahibi olmuş.

ABD korunma Bakanı James Mattis, 23 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye‘ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Korunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü.

İçeriği Oyla

Yorum yapın