Anasayfa » Genel » James McKinsey

James McKinsey

James McKinsey Biyografisi

McKinsey, beynelmilel yönetim hizmetleri sunan bir şirketidir. 1926 senesinde James McKinsey tarafından Chicago’da kurulmuştur.

James McKinsey, 4 Haziran 1889 tarihinde Missouri, ABD ’de James Madison McKinsey ve Mary Elizabeth Logan McKinsey’nin oğlu olarak doğmuştur. Bayağı devlet mekteplerinde okuduktan sonra Central Missouri Üniversitesi‘nden 1912 senesinde Pedagoji lisansı ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra Warrensburg Hocalar Koleji’nde bir hoca olarak vazife aldı.

Bir sene sonra hukuk okumak için Arkansas Üniversitesi‘nde Hukuk Fakültesinde eğitime başladı. 1914 senesinde de St. Louis Üniversitesi’nde muhasebe eğitimi aldı ve mezun olunca St. Louis Üniversitesi’nde muhasebe eğitimi öğretim görevlisi oldu. 1917’de Felsefe Lisansı B.Phil. derecesini aldığı Chicago Üniversitesi‘ne girdi.

James McKinsey, I. Dünya Savaşı‘nda ABD Ordusu’nda vazife yaptıktan sonra, Chicago Üniversitesi‘ne döndü. 1919 senesinde ticaret alanında yüksek lisansını elde etti ve Yeminli Mülki Müşavir CPA imtihanından geçti ve Illinois Eyaleti’nde yeminli mülki müşavir olarak çalıştı.

1917 senesinde Chicago Üniversitesi‘nde başladığı muhasebe öğretim vazifeini 1935 senesine kadar devam ettirdi. 1926’da profesörlüğe yükseltildi. 1920-1921 senelerinde Columbia Üniversitesi‘nde ders vermiş ve 1921’de özel bir muhasebe uygulamasına katılmıştır. 1922’de ilk büyük çalışması olan Bütçe Denetimi’ni yayınladı

James McKinsey, Chicago’da 1926 senesinde beynelmilel yönetim hizmetleri sunan bir şirket kurdu. “McKinsey & Company” adındaki bu şirket 1939 senesinde yeniden yapılandırıldı. Chicago ’da kurulan dünyanın ilk yönetim danışmanlığı şirketinin merkezi New York ’ta bulunuyor. Dünya genelinde 60 ’tan fazla ülkede ofisi ve toplamda 10 binden fazla çalışanı vardır. McKinsey ’nin Türkiye ’de ise Ankara ve İstanbul ’da olmak üzere 2 ofisi bulunuyor.

McKinsey, deneyimli yöneticiler yerine yeni üniversite mezunlarını işe alan ilk yönetim danışmanıydı. 1980 ve 1990 ’larda, firma beynelmilel olarak genişledi ve yeni uygulama alanları kurdu. 1951 ’de 88, 2000 ’lerin başındaysa 7700 personeli vardı, 2018 senesinde de 27.000 personeli vardır.

Yaptığı işler ve iş ortakları mevzusunda ketumluğuyla bilinen McKinsey ’nin internet sitesinde “büyümenin teşvik edilmesini ve ekonomik fırsatların kullanımını” hedefleyen stratejiler geliştirmek ve uygulamak için hükümetlerle birlikte çalıştıkları belirtiliyor.

McKinsey ’nin daha evvel danışmanlık yaptığı ülkeler arasında Lübnan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Pakistan, Myanmar, Porto Riko ve İngiltere de var.

James McKinsey, 30 Kasım 1937 tarihinde Şikago, Illinois, ABD ’de zatürreden 48 yaşına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın