Anasayfa » İlaç Rehberi » Jetokain

Jetokain

Kalamin nedir ne için kullanılır, Kalamin nasıl kullanılır, Kalamin’in saklanması, Kalamin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Kalamin’in olası yan etkiler nelerdir.

Şurup

Oksolamin sitrat

Ambalaj:

 63.28 mg/5 mL x 125 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Larenjit,farenjit, trakeit bronşit gibi enflamasyonlu ve buna bağlı olarak öksürüğe neden olan hastalıklarında bronşektazi, boğmaca, soğuk algınlığı komplikasyonları, sigara ve hava kirliliğine bağlı öksürüklerde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

Uyarılar:

 Oksolamin mide bağırsak sisteminde irritasyona neden olabilmektedir. Bu nedenle yemeklerden sonra alınması önerilir. 2 yaşından küçük çocuklarda halüsinasyonlar neden olduğu bildirildiğinden, bu yaş grubunda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Seyrek olarak ve özellikle de aç karnına alındığında bulantı, kusma, bağırsak hareketlerinde artma görülebilmektedir. Hafif lokal anestezik etkisine bağlı olarak ağız mukozasında geçici his azalmasına neden olabilir.

Doz Önerisi:

 Erişkinlerde günde 4×3 ölçek şurup; 2-6 yaş arası çocuklarda 4×1 ölçek şurup; 6-15 yaş arası çocuklarda 4×1½ ölçek şurup 2 yaşından küçük çocuklarda 4x½ ölçek kullanılır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın