Anasayfa » İlaç Rehberi » Kalamin

Kalamin

Kalinor nedir ne için kullanılır, Kalinor nasıl kullanılır, Kalinor’in saklanması, Kalinor’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Kalinor’in olası yan etkiler nelerdir.

Tablet

Potasyum sitrat 2.170 g, potasyum bikarbonat 2.000 g

Ambalaj:

 15 tablet.

Endikasyon:

 Hipokalemi Profilaksisi ve tedavisinde, aşırı dijital etkisinin (dijital intoksikasyonu veya dijital intoleransı) giderilmesinde ve böbrek taşlarının yeniden oluşmaması için profilaktik tedavide (rezidiv profilaksi)endikedir.

Kontrendikasyon:

 Renal Atılım bozukluklarında ve serum potasyum değerlerinin yükselmesiyle birlikte seyreden tedavi sırasında (örneğin potasyum tutucu diüretiklerle);intrasellüler alandan ekstrasellüler alana potasyum kayması nedeniyle yükselmiş potasyum düzeylerinde; Gamstorp sendromunda; sodyum eksikliği ile birlikte kan hacminin azaldığı durumlarda (hiponatremi ile birlikte hipovolemi) kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Potasyum sitrat+potasyum bikarbonat tedavisinde yalnızca bir renal potasyum atılımı bozukluğu (akut ve kronik böbrek yetmezliği, böbrek üstü bezi korteksi yetmezliği) varlığının ve/veya potasyum atılımını azaltıcı preparatlarla birlikte tedavide sorun beklenebilir. Gebeliğin özellikle ilk üç ayında ilaç uygulamasındaki bugünkü anlayışa göre kullanılması özenle tartılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Tek tük abdominal yakınmalar, bulantı, kusma ve diyare görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Hipokalemi,dijital intoksikasyon riskini artırır; hiperkalemi ise dijital etkisini ve toksisitesini azaltır. ACE inhibitörleriyle veya bazıanaljezik ve antiromatizmal (nonsteroid antiflojistik/analjezik,örneğin indometazin gibi) birlikte tedavide serum potasyum düzeylerinin kontrolü gereklidir; çünkü söz konusu maddeler serum potasyum değerleri normalin üstüne yükseltebilirler.

Doz Önerisi:

 Bir potasyum eksikliğinin profilaksi ve tedavisi için gereken doz, potasyum düzeyine bağlıdır. Günlük doz genel olarak yemeklerle birlikte alınan 1-2 Tablet, gerektiğinde, düzenli aralıklarla günde 3 Tablet. Dijital intoksikasyon tedavisinde günlük doz 1×1 Tablettir. Bu doz gerektiğinde birkaç kez tekrarlanabilir. Böbrek Taşlarının nüksünü engellemek için yapılan tedavide dozaj, idrarda sitrat atılımına gö-re ayarlanır. Başka türlü gerekli gö-rülmemiş günde 1-2 Tablet yeterlidir.Kalinor Efervesan Tablet 1.42 g sakkaroz içerir.Diyabetiklerde dikkat edilmelidir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın