Anasayfa » İlaç Rehberi » Konazol

Konazol

Kolsin nedir ne için kullanılır, Kolsin nasıl kullanılır, Kolsin’in saklanması, Kolsin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Kolsin’in olası yan etkiler nelerdir.

Draje

Kolşisin

Ambalaj:

 0.5 mg x 60 draje.

Endikasyon:

 Akut ve kronik gut (damla) hastalığı, ailevi akdeniz ateşi tedavisi ve Behçet Sendromuna yardımcı olarak kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Kolşisine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda ve ciddi gastrointestinal, renal, hepatik veya kardiyak rahatsızlığı olanlarda, kan diskrazileri olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 İnsanlarda spermatogenezi olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.Yaşlılarda ve güçsüz hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: uzun süre kullanımına bağlı olarak, kemik iliği depresyonu ve aplastik anemi,agranülositoz ve trombositopeni kaydedilmiştir. Periferal Nevrit, purpura miyopati, saç dökülmesi, reversibl azospermi, dermatozlar,aşırı duyarlılık reaksiyonları, kusma, diyare, abdominal ağrı, mide bulantısı görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Alkol ve kolşisinin bir arada kullanımı, özellikle alkoliklerde gastrointestinal toksisite riskini artırır.Antienflamatuar analjezikler, nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar, lökopeni, trombositopeni veya kemik iliği depresyonu riskini artırabilir. Antineoplastik, sitolitik ilaçlar veya bumetanid, diazoksit, tiyazit grubu diüretikler, etakrinik asit, furosemid, mekamilamin, pirazinamid veya triamteren serum ürik asit konsantrasyonlarını artırabilir ve profilaktik gut tedavisinin etkinliğini azaltabilir. Kolşisin, ilaçların neden olduğu kandiskrazilerinin, kemik iliği depresanlarının ve radyasyon tedavisininneden olduğu kemik iliğini deprese edici etkilerini arttırabilir.Birlikte kullanımı, diğer toksik hematolojik etki riskini de artırabilir.Kolşisinin kronik olarak veya yüksek dozlarda uygulanması B12 Vitamininin emilimini azaltabilir.

Doz Önerisi:

 akut gut artritte akut krizin ilk belirtisinde nitibarenKols draje kullanmaya başlanır. Başlangıç dozu 1-1.2 mg olup, ağrı geçene kadar veya mide bulantısı, kusma ve diyare meydana gelene kadar her 1-2 saatte bir 0.5-1.2 mg kullanılır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın