Anasayfa » Genel » Kripto para piyasasına darbe üstüne darbe! Bitcoin kritik seviyenin altına düştü

Kripto para piyasasına darbe üstüne darbe! Bitcoin kritik seviyenin altına düştü

Kripto para piyasaları mayıs ayında yaşanan sert düşüşten sonra derlenmekte güçlük sürüklüyor. Azami hacimli kripto para üniteyi Bitcoin, bugün kritik seviye olan 20 bin doların altına düştü hatta 18 bin dolar seviyesini dahi gördü. Bitcoin ’de günlük değer kaybı yüzde 5 ’e erişirken, son olarak 19 bin dolar seviyesinde bulunuyoe.

Kripto para piyasalarındaki düşüşte Amerika Birleşik Devletleri ’li tertip edici müessesenin bir kripto fonuna verdiği ret kararı ile merkez bankalarının enflasyonla çaba kararlılıklarını vurgulaması da tesirli oldu. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun SEC dün daha evvel de yalanladığı spot Bitcoin maliyetine dayalı bir borsa yatırım fonuna yeniden onay vermedi.

SEC son kararında dijital varlık idareyicisi Grayscale’in yatırım mahsulünün manipülatif eylemler ve uygulamaları önlemek için yeterli standartları karşılamadığını belirtti. Grayscale ise SEC ’in Grayscale Bitcoin Trust ’ın GBTC spot Bitcoin ETF ’ye dönüştürülmesini yalanlama kararına itiraz eden bir arzuhal verdi.

Amerika Birleşik Devletleri harcayıcı enflasyonunun son 40 senenin zirve seviyelerinde izlemesi ve Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası ’nın Fed faiz oranlarını 75 baz puan artırma kararının devam edeceği kaygıları da yatırımcıları tehlikeli varlıklardan uzaklaştırdı. Mayıs ayında yaşanan Luna/Terra şokunun da devam ettiği piyasada Ukrayna ’da devam eden savaşın tehlikeli varlıklar üzerinde yarattığı tehlikeler de tesirini sürdürdü.

Başlıca merkez bankalarının siyaset yapıcıları da dün, enflasyonla çabaya ekonomiye tesiri ne olursa olsun devam edeceklerini belirtmişti. Yatırımcılar, enflasyonu düşürmenin ne kadar güç olacağına dair fikir edinmek için bugün açıklanacak Amerika Birleşik Devletleri çekirdek tüketim tüketmeleri bilgisini izleyecek.

Bitcoin ’in değerindeki düşüş madencilerin de hasar etme tehlikesini artırdı. Madencinin hasar etmesi söz mevzusu olursa piyasada yeni bir satış dalgasının başlayacağından korkuluyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın