Anasayfa » Genel » Küçük Çocuklar Neden Pipisiyle Oynar? 

Küçük Çocuklar Neden Pipisiyle Oynar? 

Ufak çocuklar, tepkilerini süratlice dışa vurabilirler. Rahatsızlık dinledikleri mevzularla alakalı onların beden dilini okumalı ve lüzumlu ihtiyatları almalıyız. Ufak çocuklar neden pipisiyle oynar? Sualinin yanıtı, ufak çamaşır giyilmesi, alerjik cilt yapısı, tendeki hassasiyet, bütün olarak arınılmamış genital bölge ya da çocuğun cinsel uzvunda alana gelen yara ve tahriş sebebiyle ufak çocuklar cinsel uzuvları ile oynayabilir.

Ufak Çocuklar Neden Pipisiyle Oynar? 

Ufak Çocukların Cinsel Uzvundaki Kaşıntı Nasıl Giderilir?

Ufak çocuklar konuşarak kendilerini ifade edemedikleri için hareketleri ile bazı problemleri bize anlatırlar. Çocuğun kulağını sık sık yakalaması kulağının ağrıdığını işaret edebilir ya da aralıksız elini ağzına sokması, dişlerini kaşıyacak cisimleri ağzına götürmesi, diş çıkardığını veya damaklarının kaşındığını belirtebilir. Bazen de bedenlerinde bazı bölgeleri kaşıyarak oradaki hassasiyeti bize haber vermek isteyebilirler.

Eli ile aralıksız cinsel uzvunu kaşıyan çocukların ebeveynleri ufak çocukların cinsel uzvundaki kaşıntı nasıl giderilir? Sualinin yanıtını incelemektedir. Çocukların kaşıntı problemini ortadan kaldırmanın en tesirli yolu, ufak çocukları çocuk hekimine ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanına götürmek ve rehabilitasyon edilmesini sağlamaktır. Ayrıca çocukların hijyenlerine çok dikkat etmeli ve çocuğa uygun çamaşır giydirilmelidir.

Çocuklarda Cinsel Gelişim

Çocuklar, 15. aydan itibaren cinsel uzuvlarının farkına varmaya başlarlar. Çocuklarda cinsel gelişim sürecinde cinsel uzuvlarını kaşıma meyli gösterebilirler. Bu vaziyet, çocuğun gelişimi için basmakalıp bir süreçtir. Bu süreçte çocuğa çok fazla müdahalede bulunulmamalı ve aralıksız alakasını kaşıdığı bölgeye manipülasyon yapılmamalıdır. Basmakalıp süreç olarak kabul edilse de altında uyuyan başka bir mesele olup olmadığının tanımlanması için hekimden nasihat almak gerekebilir.

Çocuklar bazen de rahatsız oldukları vaziyetlerde cinsel uzuvları ile oynarlar. Bu gidişatı yalnızca cinsel gelişim olarak idrak etmeyip altında başka bir neden olup olmadığı hakimiyet edilmeli, tahriş gidişatında hekimin nasihatlerine uyulmalı, alerji bir cildi varsa cildine uygun deterjan ile çamaşırları yıkanmalı, ufak çocuğun pakliğine ve hijyenine çok umursanmalı ve çocuğun probleminin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.

Bu yazımızda ufak çocuklar neden pipisiyle oynar? Sualine yanıt aradık ve bu gibi vaziyetlerde ebeveynlerin nasıl tedbirler almaları gerektiğine değindik.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın