Anasayfa » Genel » Lady Gaga

Lady Gaga

Lady Gaga Biyografisi

Asıl ismi Stefani Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga, 28 Mart 1986‘da Yonkers, New York ’ta, İtalyan bir baba ve Yunan bir anneden oluşan bir aileden dünyaya gelmiştir. ABD‘li şarkıcı, söz yazarı ve müzisyendir. 4 yaşında piyano çalmaya başladı ve piyano ile ilk bestesini 13 yaşında yaptı. 14 yaşına geldiğinde gece kulüplerinde canlı performans vermeye başlamıştı.
11 yaşında iken Manhattan’daki Juilliard School’na sevk edildi, daha sonra Convent of the Sacred Heart isimli Katolik mektebine devam etti. 17 yaşında, New York Üniversitesi’nin Tisch School of the Arkasıs bvefatına girerek dünya üzerinde sadece yirmi şahsın sahip olabildiği, erken kabul edilme hakkını kazandı. Burada müzik eğitimi alarak sanat, din, sosyal bilimler ve siyaset hakkında sınamalar yazarak söz yazarlığı hünerini geliştirdi. Bir süre sonra Gaga, bu mektepten bölerek müzik kariyerine odaklanmayı seçim etti.

Kariyerinin ilk senelerinde striptiz kulüplerinde “go-go” dansı yaptı. New Kids On The Block, Pussycat Dolls gibi grupların arkasında dans etme fırsatı buldu.

2008 senesinde Lady Gaga, Los Angeles‘a yerleşti.19 Ağustos 2008 tarihinde “The Fame” ismini taşıyan ilk stüdyo albümünün piyasaya sundu ve kısa sürede 2 milyon kopyanın üzerinde sattı. Onu meşhur eden şarkısının ismi Beautiful Dirty Rich idi.

New Kids on the Block ve Pussycat Dolls gruplarının konser turnelerinde açılış sanatçısı olarak konserler veren sanatçı, 2009’un başında The Fame Ball Tour ismindeki kendi turnesini başlattı. 2009’un dördüncü çeyreğine gelindiğinde Gaga, ikinci stüdyo albümü “The Fame Monster”ı yayımladı. Albümünün başarısı sayesinde Lady Gaga, The Monster Ball Tour isimli ikinci turnesini başlattı.Şarkıcının toplam 5 Grammy Mükâfatı ve 2 Guinness rekoru bulunmaktadır.

Stilini oluştururken kendisine David Bowie, Queen, Michael Jackson ve Madonna ’yı misal aldığını söyleyen Lady Gaga, Donatella Versace ’yi ise esin perisi olarak adlandırıyor.

Deli şarkıcının kamuoyunu afallatan bir değişik açıklaması ise cinsiyetiyle alakalı. Bir yarıyıl hermafrodit başka bir deyişle çift cinsiyetli olduğunu belirten sanatçı buna karşılık her zaman kendisini kadın gibi hissettiğini söylüyor.

Söylediği şarkılar kadar teatral sahne gösteriyi, shock arkası diye tabir edilen sahne performansları, kendi tasarladığı kostümleri de çok dikkat çekti. Rock ve Pop müzik kadar tiyatroyu da çok sevdiği için sahne gösterisinin hiçbir zaman müziğinin gerisinde kalmasını istemiyordu. Müzikle tiyatroyu nasıl bir araya getirebileceğini David Bowie ve Queen konserlerini izleyerek bildi. Queen klasiği Radio Gaga ’dan esinlenerek sahne ismi olarak Lady GaGa ’yı seçti.

2011 senesinde 53. Grammy Mükâfatlarında Lady Gaga 3 mükâfata aday gösterilmiş ve üçünü de almıştır.

Lady Gaga‘nın 2011’e kadar dünya çapında 24 milyondan fazla albüm satışı ve 65 milyondan fazla tekli satışı bulunmaktadır. Haziran 2010’da yayımlanan Forbes dergisine göre dünyadaki en güçlü ve tesirli 100 ünlü arasında gösterilen Gaga, ayrıca Twitter’da 22 milyonu, Facebook’ta 50 milyonu asosyal ağlarda en çok izleyicisi olan kullanıcı oldu.

2010 Haiti depremi’nin ardından ortaya çıkan seferberlik sırasında Gaga, turnesi kapsamındaki 24 Ocak konserinin tüm kazançlarını Haiti’ye aktardı. Bağışlanan ölçü 500.000 doların üzerindeydi.

14 Eylül 2014 Pazar günü, “Lady Gaga’s artRAVE: the ARTPOP Ball” turnesi kapsamında 21 tır ve 144 karakter ekibiyle İstanbul’a geldi ve 16 Eylül 2014 tarihinde İTÜ Stadyumu’nda konser verdi.

Albümleri :
2008 – The Fame
2009 – The Fame Monster
2011 – Born This Way
2013 – ARTPOP
2014 – Cheek to Cheek Tony Bennett ile birlikte

Konser Turları :
2009 – The Fame Ball Tour
2009–2010 – The Monster Ball Tour
2012–2013 – The Born This Way Ball Tour
2014 – artRave: The ARTPOP Ball

Filmleri :
2011 – Lady Gaga Presents the Monster Ball Tour: At Madison Square Garden
2012 – Katy Perry: Part of Me
2013 – Ustura Dönüyor
2014 – Muppets Aranıyor
2014 – Günah Şehri: Bahtına Öldürülecek Kadın
2015 – Kingsman: The Secret Service

İçeriği Oyla

Yorum yapın