Anasayfa » Genel » Lakshmi Mittal

Lakshmi Mittal

Lakshmi Mittal Biyografisi

Lakshmi Niwas Mittal, 1950 doğumlu Hintli milyarder iş adamı ve hayırsever. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Mittal Steel Company‘nin başkanı ve had safhadaki idareyicisi.

Forbes Dergisi‘nin “2006 Milyarderler Listesi“ne göre 27.7 milyar dolarlık mirasıyla dünyanın en zengin beşinci insanı. Sunday Times Gazetesinin “Zenginler Listesi”ne göre 14.8 milyar avroluk mirasıyla, yaşamakta olduğu İngiltere‘nin, en zengin insanı.

Lakshmi Niwas Mittal, 15 Haziran 1950‘de Rajasthan‘ın Churu bölgesindeki Sadulpur‘da dünyaya geldi. Çocukluk senelerini, Sadulpur’da geniş ailesiyle birlikte, büyükbabası tarafından inşa edilen, çıklak beton tabanlı ve hamaktan yapılmış yatakları olan evde geçirdi.

Marwari Agrawal soyundan olan yoksul ailesinde, büyükbabası ilk yarıyıl bağımsız Hindistan‘da, Magwari’nin lider sanayi işletmelerinden olan Tarachand Ghanshyam Das‘da çalıştı. Babası ise bir çelik fabrikasına ortak oldu. Babasının işlerinin iyi gitmesi ve kazancının çoğalmasıyla, ailesi ve Lakshmi, Kalküta‘ya taşındı.

Dostları tarafından zeki ve sayılarla arası iyi bkocaman olarak belirlenen Lakshmi, 1969‘da ticaret okuduğu St. Xaviers Koleji‘nden mezun oldu. İşletmeleri Mittal Steel çelik fabrikasında, babasıyla ve kardeşleriyle birlikte çalışan Lrklılıkları neticeyi, 1994‘de işletmenin beynelmilel işlemlerini tek başına idarediği ayrı bir kola ayrıldı.

K1sa müddet sonra, dünyanın en büyük çelik üreticisi haline gelen; Romanya, Bosna Hersek, Güney Afrika, Polonya, Endonezya, Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ve öteki ülkelerde yatırımları bulunan Mittal Steel Company’nin, başkanı ve had safhadaki idareyicisi oldu. Lakshmi’nin başkan olmasıyla, Mittal Steel, gemicilik ve madencilik üzerine de yapmaya başladı.

2002‘de ismi, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile birlikte Mittalgate Garbagegate olarak anılan siyasi bir skandala karıştı. Mittal’ın İngiliz Emekçi Partisi‘ne yaptığı birçok bağış ve bunun üzerine Blair’ın Romanya Başbakanı’na Mittal ile iş uyuşması yapılması için bir öneri mektubu yazdığı kuşkuları uzun müddet tartışıldı. Yaşananların ardından, 13 Temmuz 2005‘de Emekçi Partisi’ne 2 milyon avro bağışladığı açıklandı.

2003‘de, oturmakta olduğu İngiltere Kensington Palace Gardens‘daki malikanesini, şimdiye kadar bir ev için verilmiş azami fiyatı ödeyerek 128 milyon dolara 70 milyon avro Formula 1 işvereni Burny Ecclestone‘dan satın aldı. Malikane, ondan evvel de Reuters Haber Ajansı’nın kurucusu Paul Reuter‘a aitti.

Lakshimi Mittal, 2004 senesinde “En Zengin Avrupalı İş Adamı” seçildi. Aynı sene Forbes Dergisi’nin “Milyarderler Listesi”nde 63. sırada olan Mittal, 2006 Mart ayında 5.sıraya yükseldi. Mittal ,mirasında on iki ay içinde hakikatleşen 18 milyon dolarlık çoğalış ölçüsünü, çelik maliyetlerindeki dalgalanmalara bağladı.

Mittal, iki çocuk sahibi. 2004’te kızının Versay Sarayı‘ndaki nişan merasimi ve Vaux le Vicomte‘daki düğünü için 65 milyon dolar 30 milyon avro tüketti. Bu tüketmelerin ardından, kızının düğünü, dünya tarihindeki en pahalı düğün oldu. Oğlu Aditya‘da Mittal Steel’in idareyicisidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın