Anasayfa » Genel » Larry Ellison

Larry Ellison

Larry Ellison Biyografisi

Veritabanı yazılımı şirketi Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur.

Larry Ellison, 17 Ağustos 1944 tarihinde Manhattan, New York, ABD ’de bekâr bir anne olan Florance Spellman’ın oğlu olarak doğmuştur. Bütün ismi Lawrence Joseph Ellison ’dır. 9 aylıkken zatürree geçirdikten sonra teyzesi Lilian ve dayısı Louis ile yaşaması için annesi tarafından Şikago‘ya sevk edildi ve evlatlık alındı. Üvey babası olan Louis, zamanında Rusya‘dan gelen bir muhacir. Ellison soy adını ABD’ye girdiği yer olan Ellis Adası’na atfen almış. Emlak işiyle uğraşırken tüm malvarlığını Büyük Buhran’da kaybetmiş.

South Shore High School ’dan mezun olduktan sonra 1962-1964 senelerinde University of Illinois at Urbana-Champaign ’da Bilgisayar Tasarımcılığı bvefatında okurken anne dediği teyzesi can verince mektepten dağıldı. 1964- 1966 senelerinde de Chicago Üniversitesinde okudu. Mezun olmadan mektepten dağıldı. Daha sonra bu bvefatı bitirebilmiş ve üstüne 2 tane yüksek lisans derecesi de almıştır. 1966 senesinde 22 yaşına geldiğinde teknoloji sanayisinin çıkışa geçen üssü Silikon Vadisi’nin yanı başındaki Berkeley, Kaliforniya’ya taşındı.

Larry Ellison, Kaliforniya’ya geldikten sonra iş hayatına atılarak Wells Fargo’dan mainframe üreticisi Amdahl’a kadar pek çok işte çalıştı ve bu sırada bilgisayar ve programlama becerilerini geliştirdi. 1970‘lerde CIA ile çalışan ve Oracle adında bir veritabanı geliştirme sözleşmeyi bulunan Ampex’te çalıştı.

IBM’de çalışırken bilginin depolanma ve getirilme idarede devrim yaparak bağıntısal bilgi tabanını bulan, Oxford mezunu İngiliz bilgisayar bilimcisi Edgar Codd‘un bir yazısını okuyan Ellison çok etkilendi. Larry Ellison, 1977 senesinde kendi işletmesini kurmaya karar verdi. Ellison, ortakları Bob Miner ve Ed Oates ile Software Development Laboratories ismi altında ilk işletmesini kurdu. 2000 dolar anaparaya sahip işletmenin 1200 dolarını kendi cebinden bitirdi.

CIA‘deki projeden esinlenerek ilk yazılımlarının ismini Oracle 2 koydular ancak Oracle 1 hiç var olmadı. Bir nevi Ampex ile CIA’e yaptıkları ve hiç günyüzüne çıkmayan iş başlangıç noktalarıydı.

1979 senesinde işletmenin adını Codd’un yazısında bilgi tabanı kavrayışına verdiği ad olan bağıntısal başka bir deyişle Relational olarak değiştirdiler. 1982 senesine gelindiğinde ise adı amiral gemisi mahsulleri Oracle olarak değiştirdi.

Süratle büyüyen Oracle, 1986 senesinde ulusa talep edildi ve 55 milyon dolar toplamayı başararak beynelmilel bir dev olmak için ilk adımını attı.

Larry Ellison ’ın Forbes 2017 bilgilerine göre Net mirası 59,2 milyar dolardır. Sertifikalı bir kaptan olan Larry Ellison boş zamanlarında uçak kullanmak gibi zevkleriyle öne çıkıyor. Hatta 2 adet Sovyet üretimi Mikoyan MiG-29 jeti bulunuyor.

Larry Ellison, ABD istihbaratı CIA‘e yaptığı bir projeyle iş dünyasına ilk adımını attı. Mirasını yazılım şirketi olan Oracle sayesinde kazanan Larry Ellison eksantrik bir hayat öyküsüne sahiptir.

2004 senesinde İK, tedarik zinciri, finans yönetimi gibi alanlara yazılım çıkaran PeopleSoft işletmesini 10 milyar dolar karşılığında satın aldı. 2009 senesinde ise IBM ve Hewlett Packard ile girilen sert bir gayret neticeyi sunucu üreticisi olarak bilinen Sun Microsystems’i satın alarak Oracle bünyesine kattı. Böylelikle rakibi MySQL veritabanının da hakimiyetini sağlamış oldu.

1997 senesinde Apple’ın CEO görevindeki Steve Jobs tarafından idare heyetine alınmak istedi ancak kabul etmedi.

2010 senesinde 65 yaşını deviren Larry Ellison, hayatını yaşamak için işletme yönetimi Mark Hurd ve Safra Catz gibi güvendiği insanlara devretti.

2012 senesinde Hawaii’de bulunan Lanai Adası’nın yüzde 98’ini takribî 500 milyon dolar karşılığında satın aldı. İsme içerisindeki tüm otelleri de yenileyen Larry Ellison, adaya erişim için iki havayolu firmayı satın aldı. Four Seasons Oteli’nin yakınlarındaki 21 malı da 41 milyon dolar ödeyerek aldığı belirtilen Larry Ellison pak ve yenilenebilir enerji yatırımları yaptığı adayı çevreci bir yaşam alanı deneyi olarak hazırlıyor. Bu sebeple 2014 senesinde de Oracle’da yürüttüğü CEO görevinden resmen dağıldı.

Lükse oldukça düşkün olan Larry Ellison, 2017 baharında Malibu Beach’te bulunan Milyarderler plajı olarak bilinen bölgedeki ev için bütün 48 milyon dolar ödedi. Larry Ellison’un ilk aldığı ev ise San Francisco‘nun milyonerler mekanı Pacific Heights bölgesinde 1988 senesinde 3.9 milyon dolar ödeyerek aldığı bir evdir.

2004 senesinde 9 senede yaptırdığı Woodside California’da bulunan ev 16. asır Japon İmparatorluk sarayından esinlenilerek 70 milyon dolara mâl oldu ve 9 hektar alana dağılıyor.

Ortağı Bob Miner 1994 senesinde can verdikten sonra Larry Ellison bu lüksünden az da olsa bıraktı bşehrime daha umursamaya başladı.

Bilişim dünyasında gösterdiği devasa atılım onu büyük bir teşebbüsçü olarak kabul etmemizi sağlar. Bunun yanında, özellikle iş dünyasında tertip edilen bir çok seminer, sohbet ve konferansa entelektüel karakteri ile katılan Ellison, dünyanın bir çok yerine milyonlarca dolar destek yapmaktadır. Hayırsever karakteri sayesinde, Afrika ’dan Asya Pasifik ’e kadar bir çok ülkede dayanağa fukara şahıslar tarafından tanınmakta ve sevilmektedir. Paraya çok önemsemediğini ve kendiliğinden kazandığının üzerini çizen Larry Ellison, “Ben omse aç kalmamalı” diyerek yardımsever şahsiyetini ortaya koymuştur. Bugün Lawrence vakfına aktardığı milyonlarca dolar ve Kızılhaç Kızılay gibi destek kuruluşlarına bağışladığı milyarlarca dolar, Larry Ellison ’u değişik kılan yanlarından yalnızca bkocaman.

Evlilikleri :
1.eşi: 1967 senesinde İsimde Quinn ile evlendi. 1974 senesinde boşandı.
2.eşi: 1977 senesinde Nancy Wheeler Jenkins evlendi. 1978 senesinde boşandı.
3.eşi: 1983 senesinde Barbara Boothe evlendi. 1986 senesinde boşandı. David Ellison d. 1983 isminde bir oğlu ve Megan Ellison d. 1986 isminde bir kızı vardır.
4.eşi: 2003 senesinde Melanie Craft evlendi. 2010 senesinde boşandı.
Larry Ellison, 2010 senesinden beri model ve aktrist Nikita Kahn ile birlikte yaşamaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın