Anasayfa » Genel » Larry King

Larry King

Larry King Biyografisi

Larry King, Time Dergisi tarafından, “Mikrofonun ustası” ve “Televizyon tarihinin en harikulade talk-showcusu” olarak adlandırılan, CNN ’deki, dünyanın ilk canlı yayın bağlantılı televizyon programı The Larry King Live ’ın, Emmy Mükâfatlı sunucusu.
Asıl ismi, Lawrence Harvey Zeiger olan ünlü talk-show sunucusu Larry King, 19 Kasım 1933 tarihinde, Brooklyn, New York, Amerika ’da doğdu. Mektepten sonra Florida radyo istasyonuna girdi. 1960 ’larda yerel talk-showlara başladı. King, henüz ülke çapında yayına başlamamışken, Miami ’de popüler bir medya siması olmuştu. WIOD-Radio ve WTVJ-TV ’de yaptığı söyleşi programlarıyla ünlenen King, 1970 ’lerde Miami Herald için yazılar yazmaya başladı.

1978 ’de ülke çapında bir radyo programına başladı. 1978-1994 seneleri arasında, King ’in sesi milyonlarca radyo dinleyicisi tarafından Mutual Radio ’da, The Larry King Show ’la dinlendi.

Larry King Live, ilk olarak 1985 senesinde CNN ’de, siyasi ve aktüel mevzuların işlendiği bir program olarak başladı. King ’in programına dünyanın her tarafından izleyiciler bağlanmakta, mevzu hakkında yorum bildirebilmekteydiler. Haftasonu programlarında kariyer ve başarı hikayelerini derinlemesine ele alan King, 1994 ’de, ilk günlük eşzamanlı Radyo/Tv talk-showunu sundu.

1993 ’deki, başkan yardımcısı Al Gore ve Ross Perot ’un münakaşalarının yayınlandığı The Larry King Live Show, Körfez Savaşı hakkındaki program dışarıda bırakıldığında, CNN tarihinin en yüksek reytingli programıdır.

1993 senesinde, The National Association of Radio Talk Show Hosts, King ’i, “Senenin Talk-showcusu” seçerken, George Washington Üniveristesi, New England Institute of Technology, Brooklyn College ve The Pratt Institute ’den de onur dereceleri aldı. 1994 ’de The American Friends of Hebrew University ’nin, Scopus Mükâfatı’ne layık görülen King, 1996 ’da yayın yaşamındaki başarısı ismine, American Academy of Achievement ’in Golden Plate mükâfatıyla onurlandırıldı.

Mayıs 1997 ’de yayıncılık yaşamının 40. senesini kutlayan Larry King ismine, Hollywood, Walk of Fame ’de bir yıldız kondu. King, 40 seneyi aşkın meslek yaşamının geride kalan bvefatında, Richard Nixon idaresinden bu zamana kadar ki bütün yaşayan Amerikan başkanları ve first ladylerini de kapsayan 40,000 şahısla mülakat yaptı. En ehemmiyetli başarılarından bkocaman da, 1992 ve 1996 senelerindeki başkanlık seçimleri sırasındaki kapsamlı siyasi görüşmeleridir.

2000 ’de, nörobilim mevzusunda cemiyeti bilinçlendirme çalışmalarıyla, Harvard Üniversitesi ’nin Mahoney Mükâfatı ’nün sahibi oldu. Aynı sene, Larry King Live, Başkan ve başkan yardımcısı adaylarının görüşmeleri, gelecek tasarılarının ele alındığı en yüksek reytingli program olmuştu. King, otuz yedi günlük 2000 seçimleri hakkındaki program maratonunda, içlerinde George W. Bush ve Laura Bush, Al Gore ve Tipper Gore, cumhuriyetçi Dick Chaney ve demokrat Joe Lieberman ’ın da bulunduğu, ilk mülakatlarını veren 348 davetliyle konuşmuştur. 2000 senesinin değişik dikkat toplayan misafirleri arasında, Nelson Mandela, Dalai Lama, Bill Gates, John ve Patsy Ramsey, eski dedektif Steve Thomas, III. Bob Jones, ve 30 yıldır ilk beraber mülakatlarını veren Mary Tyler Moore ve Dick Van Dyke gibi isimler vardır.

2001 ’de, King, azınlıklarla alakalı programlarıyla, Lincoln University of Missouri ’nin, “Müthiş Milletle İlişkiler” mükâfatının sahibi olurken, depresyonu ele aldığı programlarıyla da American Foundation for Suicide Prevention ’s Public Service Award ’ı kazandı.

2001 ’de Mardi Gras ’da, XXXIII. Bacchus ’a taç takan King ’e New Orleans ’ın anahtarı verildi.

“Yayın tarihinin Muhammed Ali ’si” diye belirlenen King, televizyon ve radyodaki başarılarıyla, George Foster Peabody ’nin “Yayıncılıkta muhteşemlik”, habercilik, belgesel ve mülakat dallarında Emmy, on kere kazandığı CableACE ’nin “En İyi Talk-show Sunuculuğu” gibi de ülkesinin önde gelen yayıncılık mükâfatlarına layık görüldü. Programlarında cemiyet sorunlarına sıklıkla değinen King, bu mevzuda bir çok üniversite ve derneğin mükâfatını aldı. Daha sonra March of Dimes Franklin Delano Roosevelt Mükâfatı‘nü aldı.

King, programına davet ettiği, Barbra Streisand, Al Pacino, Marlon Brando, Eric Clapton, Monaco Prensi Albert, Madonna, Gordon B. Hinckley, Jim Carrey, Mikhail Gorbachev, Stephen Hawking, Tom Hanks, Oprah Winfrey, Elizabeth Taylor, Diana Ross, Pete Rose, Sting, George Burns, Yaser Arafat, Tom Cruise, Margaret Thatcher, Michael Jordan, Prince Rogers Nelson, Sammy Davis, Bob Hope, Cal Ripkin Jr. ve Bette Davis gibi dünyaca ünlü isimlerle isminden söz ettirmeye ve bu işte bir numara olduğunu vurgulamaya devam etmektedir.

Entertainment Tonight ’ın “usta görüşmeci” diye adlandırdığı King, ghostbusters, Primary Colors, Contact, The Kid, The Contender ve America ’s Sweethearts ’ın da aralarında bulunduğu on sekiz filmde rol aldı. Murphy Brown, Frasier and Murder One gibi diziler de King ’in oynadığı dizilerdir.

Larry King Cardiac Foundation ’ı kuran ve böylece yeterli parasal vaziyeti olmayıp, kalp hastası olan insanlara dayanak etmeyi hedefleyen King, bunun yanı sıra ve Amerikan Kalp Vakfı ’yla da bağlantı içindeydi.

Andy, Larry Jr., Chaia, Chance ve Cannon isimlerinde beş çoçuk babası olan King, sekizinci eşi aktris Shawn Southwick-King ’le, 1997 Eylül ’şöhrette evlendi. On bir kitap yazan King ’in, ilk kitapları, 1988 ’de yazdığı, Tell It to the King ve 1995 ’de yayınlanan, The Best of Larry King Live ’dir. King, Amerika ’nın haftalık gazetesi USA Today ’de de bir köşeye sahiptir.

Larry King 2010 senesinde CNN‘den ufalamıştır ve Mayıs 2013’den itibaren Russia Today RT televizyonunda program yapmaktadır.

Evlilikleri :
1.eşi: Frada Miller 1952-1953
2.eşi: Annette Kaye 1961-1961 , oğlu Larry King Jr. d.1961
3.eşi: Alene Akins 1961-1963, oğlu Andy King d.1962
4.eşi: Mickey Sutphin 1964–1967
5.eşi: Alene Akins 1967–1972. Kızı Chaia King d.1969
6.eşi: Sharon Lepore 1976–1984
7.eşi: Julie Alexander 1989–1992
8.eşi: Shawn Southwick 1997-günümüz. çocukları Cannon Edward King d 22 Mayıs 2000, Chance Armstrong King d. 9 Mart 1999

Cannon Edward King d 22 Mayıs 2000, Chance Armstrong King d. 9 Mart 1999, Chaia King d.1969, Andy King d.1962, Larry King Jr. d.1961 isimlerinde 5 çocuğu vardır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın