Anasayfa » Genel » Laura Branigan

Laura Branigan

Laura Branigan Biyografisi

İrlanda asıllı Amerikalı pop müzik sanatçısı ve aktris. 80’li senelere damgasını vuran Self Control ve Gloria isimli hitlerin sahibi olan şarkıcı, Mugsy ’s Girls ve Backstage isimli iki filmde de oyunculuk yapmıştır. Müzik tarihinde verilen ilk Grammy mükâfatının da sahibi ve bir dönemin önemli popüler figürlerinden biri olan Branigan’ın 26 Ağustos 2004 tarihindeki ani vefatı tüm dünyayı yasa boğmuştur.
3 Temmuz 1957 tarihinde New York ’un Brewster kasabasında doğdu. Lise senelerinde mektep tiyatrosunda sergilediği başrol performansıyla New York ’taki Amerikan Tiyaro Akademisi ’ne kabul edilen Branigan için gösteri dünyasındaki kariyeri start almıştı.

Sanatçı 70 ’li senelerin ikinci yarısında ünlü yorumcu Leonard Cohen ’in vokalisti olarak dünya turnesine katılma fırsatı tuttu. Bu turne Branigan’ı Amerika‘nın en önemli bi prodüktörlerinden biri olan Ahmet Ertegün‘le buluşturacaktı. Atlantic Records‘un sahibi ve kurucusu olan Ertegün, sanatçının güçlü sesinden oldukça etkilendi ve albüm teklifinde bulundu. Ancak o yarıyılda başka bir üretimciyle anlaşması olduğu için Branigan’ın Ertegün’le işbirliği ileri bir tarihe ertelendi.

1982 senesinde Atlantic Records’tan çıkan ilk albüm müzik marketlerdeki yerini aldı. Branigan ismini taşıyan albümün çıkış şarkısı İtalyan müzisyen Umberto Tozzi ’nin ünlü çalışması Gloria‘nın yeniden açıklanmış versiyonuydu. Gloria, Branigan’a o sene ilk kere dağıtılan ve dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden biri olan Grammy’yi kazandırdı. Bu tarihi hadise, American Music Master isimli ansiklopedinin 1986 tarihli baskısında şu şekilde açıklandı:

“…Bu İtalyanca parça aslında 1970 ’li senelerin ikinci yarısında kıta Avrupası ’nda hit olmuş; ancak Britanya ve ABD ’de göz arkasını edilmişti. Parçayı o yarıyılda İngilizce olarak plağa okuyan İngiliz sanatçı Jonathan King de beklediği ilgiyi görememişti. 1982 senesinde ise Branigan parçanın değişik sözlere sahip bir versiyonunu açıklamış ve güçlü sesiyle parçanın sivrilmesini sağlamıştır.Parça ABD ’de 2 numaraya yükselirken, Branigan ’ın güçlü sesi ve yorumu parçaya Dona Summer havası katmıştır. Çalışma aynı zamanda Branigan ’ın Britanya ’daki ilk başrısı olurken 1983 ’nam ilk aylarında 6 numaraya kadar yükselmiştir…”

Bir sene sonra dinleyiciyle buluşan ikinci albüm Branigan 2 oldu. Albümden çıkan Solitaire ve daha sonraki senelerde Michael Bolton ’un yeniden açıklayacağı How Am I Supposed To Live Without You isimli 45’likler büyük ilgi gördü ve Branigan tek atımlık mermi olmadığını tüm dünyaya ispatlamış oldu. Sanatçı aynı sene Flashdance filminin soundtrack’inde yer alan Imagination isimli şarkıyı da seslendirdi.

Laura Branigan’ı unutulmaz yapan albümler seksenli senelerde dinleyiciyle buluştu. Self Control 1984, Hold Me 1985 ve Touch 1987 isimli çalışmalar büyük ses getirdi; Spanish Eddie, I Found Someone, Shattered Glass ve Jennifer Rush ’ın ünlü eseri The Power Of Love gibi 45’likler listelerin üst sıralarını zorladı. Ancak sanatçı en çok, uluslararası müzik dünyasında büyük başarı kazanan hiti Self Control’le anıldı.

Kazandığı popülariteyle yönetmenlerin de ilgisini sürükleyen Branigan, Kevin Brodie ’nin kamera arkasında olduğu 1985 tarihli üretim Mugsy ’s Girls’de izleyici önüne çıktı. Oyunculuk sınavını da başarıyla veren sanatçı, 1988‘de başrollerini Michael Atkins ’le paylaştıkları ve yönetmenliğini Jonathan Hardy ’nin yaptığı Backstage isimli filmde ünlü bir ses sanatçısını canlandırdı. Hakikat aşkı müzik olduğu için sinema dünyasına veda eden Branigan, daha sonra soundtrack albüm projelerinde yer aldı; ghostbusters ve Baywatch gibi üretimlerde şarkılar söyledi.

Kendisini “Müziğe Saplantılı” olarak nitelendiren şarkıcı, konser vermenin ruhu için çok önemli olduğunu şu şekilde dile getirdi:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifSahnedeyken, seyirci sizin bir yarınız oluyor; bu da sizin bir müzisyen olarak yakalayabileceğiniz en yüksek noktadır; inanılmaz bir duygu. Neresi olursa olsun bu benim için böyle; işte bu surattan müzik evrensel bir dildir.

80’li seneler sona erdikten sonra eski popülaritesi eksilmeye başlayan Branigan, 1999 senesinde Gloria ’nın yeni bir versiyonuyla yeniden dinleyici karşısına çıktı. Kendisiyle yapılan bir ziyarette bu çalışmayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBaşlangıçta tek isteğim kendimi ve duygularımı sesimle ifade etmekti. Beni ilgilendiren tek şey buydu. Ancak, seneler geçtikçe müzik çalışmaları için pek çok unsurun gerekliliğini öğrendim. Artık bu işte piştiğimi düşünüyorum. Biliyorum ki kariyerimin en iyi işini çıkardım ve geleceğe bakıyorum.

Sonraki senelerde yeni projeleri hayranları tarafından sabırsızlıkla beklenirken Branigan 26 Ağustos 2004 tarihinde uykusunda geçirdiği beyin kanamasıyla yaşama gözlerini yummuştur. Sanatçı, onu ölümsüz yapan birçok albümü, hitleri, 4 Grammy mükâfatı, konserleri ve canlı performanslarıyla müzik tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın