Anasayfa » Genel » Laurel ve Hardy

Laurel ve Hardy

Laurel ve Hardy Biyografisi

Doğumu : Stan Laurel, Doğum : 16 Haziran 1890 Lancashire, İngiltere, Vefat : 23 Şubat 1965 Santa Monica, California, ABD.

Doğumu : Oliver Hardy, Doğum : 18 Ocak 1892 Harlem Georgia,ABD , Vefat : 7 Ağustos 1957 Hollywood, California,ABD.

Laurel ve Hardy; Stan Laurel ve Oliver Hardy beyaz perdenin en beğenilen ABD‘li komedi ikililerindendir. Ülkemizde “şişko ile sıska” ismiyle de tanınan ikili suskun sinema yarıyılında bir araya gelmiş, sinemaya sesin girmesi ve görsel espriden laflı espriye geçilmesiyle şöhretleri çoğalmıştır.

1927 senesinden itibaren Stan Laurel ve Oliver Hardy; wives ve duck soup filmlerinde ilk kere birlilte rol aldılar, bu filmlere seyircinin gösterdiği alaka, roach stüdyoları idareyicisi Leo McCarey’nin dikkatini çekti ve ikilinin bir arada çalışmalarına karar verilerek laurel-hardy filmleri böylece çekilmeye başlandı.

Oscar yüksekokul mükâfatı kazanmış olan filmleri 1932 seneyi The Music Box isimli kısa filmleridir. Son filmlerini Fransa’da 1950 senesinde ve 1951 senesinde, perdeye veda etmeden evvel yapmışlardır. The Music Box 1932

200’den fazla film çeviren ikilinin birlikteliği Oliver Hardy‘nin vefatıyla sona ermiştir. Birlikte toplam 106 filısa sesli filmde başrol, 32 kısa suskun filmde başrol ve 23 filmde başrol oynamışlar, kalan 11 filmde davetli oyuncu veya takviyeci oyuncu olarak rol almışlardır.

Oliver Hardy : Doğum : 18 Ocak 1892 Harlem Georgia, ABD , Vefat : 7 Ağustos 1957 Hollywood, California,ABD. Konuttan kaçarak bir tiyatro grubuna katıldı, vodvillerde yer almaya başladı. Milledgevil’de 1910 senesinde açılan tiyatroda ışıkcılık, yer göstericiliği, kapıcılık ve idareyicilik yaptı. 1913’de kabare ve vodvillerde rol almaya başladı. Gündüzleri de lubin film stüdyolarında çalışıyordu. İlk eşi Madelyn Saloshin ile evlendi. 1914’de ilk filmi Outwitting Dad’i çevirdi. 1915 senesinin sonuna kadar kadar 50 kısa filmde rol aldı. 1917’de los angele’a taşınıp hollywood stüdyolarında çekilen filmlerde rol aldı. İlk eşinden bölüp Myrtle Reeves ile evlendi. 1927 senesinde Stan Laurel and Oliver Hardy slipping wives ve duck soup filmlerinde ilk kere birlikte rol aldılar. Hardy, kilolu badem bıyıklı, kurnaz, sevimli ve zeki bir tiptir

Stan Laurel: Arthur Stanley Jefferson Doğum : 16 Haziran 1890 Lancashire, İngiltere, Vefat : 23 Şubat 1965 Santa Monica, California, ABD. Sanatçı bir ailenin oğlu olan Lourel, ilk kere 16 yaşında İskoçya’nın Glasgow kentinde sahneye çıktı. 4 sene boyunca tiyatro oyunculuğu, dansörlük ve palyaçoluk yaptıktan sonra 1910’da ünlü Fred Karno’nun tiyatro topluluğuna girdi. Charlie Chaplin‘in dublörü olarak katıldığı bir ABD turnesinden sonra İngiltere’ye dönmedi, ismini Stan Lourel olarak değiştirdi. Laurel sıska,devamlı ağlayan,saf bir kişiliği canlandıran tiplemesiyle gönüllerde taht kurmuştur. İlk filmini çevirdiği 1917’den ikilinin kurulduğu 1927’ye kadar 80’e yakın filmde rol aldı.

Cılız Stan Lourel, çocuksu, bırpıştırıp, hıçkırarak ağlamaya başlayan bir tipti. Kilolu Oliver Hardy ise kendini daha zeki buluyor, Lourel’a hiddetlenip otoriter, kibirli tutumlarıyla liderlik taşıyor ama sonunda hep komik vaziyetlere düşüyordu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın