Anasayfa » İlaç Rehberi » Locoid

Locoid

Lodine nedir ne için kullanılır, Lodine nasıl kullanılır, Lodine’in saklanması, Lodine’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Lodine’in olası yan etkiler nelerdir.

Film Tablet

etodolak

Ambalaj:

 300 mg x 10 ve 30 film tablet.

Endikasyon:

 Akut ve uzun süreli kullanımlar için aşağıdaki belirti ve semptomların giderilmesinde endikedir: Romatoid artrit, osteoartrit, kas ve iskelete ait ağrılar,diş ameliyatları, genel ve ortopedik ameliyatlardan sonraki ağrılar,epizyotomiden sonraki ağrılar, omuz ağrısı, tendinitis, bursitis,akut gut artriti, lumbago ve radikülalji.

Kontrendikasyon:

 Daha önce etodolak karşı hipersensitivite göstermiş hastalarda kullanılmamalıdır.Olası çapraz reaksiyonlardan korunmak için asetilsalisilik asit veya diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlarla tedavi sırasında astım, rinit ve ürtiker gibi alerjik reaksiyon gösteren hastalarda ve aktif peptik ülser hikayesi olan hastalarda, daha önce başka bir nonsteroidal antienflamatuar ilaçla tedavide gastrointestinal kanama geçirmiş hastalarda ve antikoagülan tedavi olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Kronik olarak nonsteroidal antienflamatuar ilaçla tedavi olan hastalarda ülserleşme ve kanamaya karşı tedbirli olunmalıdır ve hastalar gastrointestinal toksisite semptomları ve belirtilerine karşı uyarılmalıdır. Karaciğer fonksiyon bozukluğu veya anormal karaciğer testi oluşmasının semptom ve/veya belirtileri olan hastalar, etodolak ile tedavi sırasında daha ciddi karaciğer reaksiyon gelişimi için incelenmelidir. Sıvı retansiyonu, hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan hastalarda tedbirli uygulanmalıdır.Çocuklarda etkili ve güvenilir olduğu belirtilmediğinden kullanılmamalıdır. Gebelerde ve emziren annelerde yeterli ve kontrollü çalışmalar yapılmadığından risk yarar dengesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Yan Etkileri:

 Bulantı,diyare, epigastrik ağrı, mide yanması, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı,mide bağırsak krampları, şişkinlik, kabızlık, kusma, dispepsi, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, uykusuzluk, sinirlilik/iç sıkıntısı,deride ufak lekelerle görülen dermatit veya prurit, yorgunluk, halsizlik/keyifsizlik,sık idrara çıkma, sıvı retansiyonu, kulak çınlaması, bulanık görme gibi yan etkiler günlük 1 g’yi bulan dozlarda nadiren görülebilirler.

İlaç Etkileşimleri:

 Asetilsalisilik asitle birlikte kullanılması yan etkilerin olası artışı nedeniyle önerilmez. Etodolak Kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği olup, diüretik kullanan hastalarda tedbirle kullanılmalıdır. Etodolak, renal prostaglandinler üzerine etkiyle digoksin, lityum ve metotreksatın toksisitenin artmasına neden olur. Siklosporinle ilgili nefrotoksisite de artabilir. Fenilbutazon İle birlikte kullanılması önerilmez.

Doz Önerisi:

 Günlük doz 2×1 Tablettir. Gerektiğinde günlük doz 1200 mg’ye kadar yükseltilebilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın