Lopid

Lorabid nedir ne için kullanılır, Lorabid nasıl kullanılır, Lorabid’in saklanması, Lorabid’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Lorabid’in olası yan etkiler nelerdir.

Kapsül

Lorakarbef anhidrat

Ambalaj:

 200 mgx10 Kapsül

: : 400 mgx10 kapsül.

Endikasyon:

 Duyarlı Mikroorganizmaların rol oynadığı, solunum yolları enfeksiyonları(bronşit, kronik bronşitin akut alevlenmeleri, pnömoni, farenjit ve tonsilit gibi); orta kulak iltihabı, sinüzit; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları; idrar yolları enfeksiyonları (sistit ve piyelonefrit gibi) tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Lorakarbef ve sefalosporin grubu antibiyotiklere karşı duyarlı kişilerde kullanımı kontrendikedir.Lorakarbef Gebelerde, altı aydan küçük çocuklarda ve emziren annelerde kullanımı güvenirliği kanıtlanmamıştır.

Uyarılar:

 Lorakarbef tedavisine başlamadanönce hastaların lorakarbef, sefalosporin ve penisilinlere ait önceden bilinen duyarlılıklarının varlığı soruşturulmalıdır. Böbrek Yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Deri döküntüsü, ürtiker, pruritus,eritem multiform, diyare, bulantı, kusma, karın ağrısı, anoreksi,baş ağrısı, uykusuzluk, sinirlilik, baş dönmesi, sersemlik, geçici trombositopeni, lökopeni ve eozinofili, vazodilatasyon, vajinit vajinal moniliyazis.

İlaç Etkileşimleri:

 Birlikte probenesid verilmesi,lorakarbefin pik plazma konsantrasyonunu artırır, yarılanma süresiniuzatır, renal klirensini azaltır.

Doz Önerisi:

 Oral yoldan, yemeklerden 1 saat önce ya da 2 saat sonra alınabilir. 13 yaşından büyük çocuklar ve erişkinlere, akutbronşitte 2×200-400 mg, 12 saat arayla ve 7 gün süreyle; kronik bronşitin akut alevlenmelerinde 2×400 mg, 12 saat arayla ve 7 gün süreyle; pnömonide 2×400 mg, 12 saat arayla ve 14 gün süreyle; farenjit ve tonsillit 2×200 mg, 12 saat arayla ve 10 gün süreyle; sinüzitte 2×400 mg, 12 saat arayla ve 10 gün süreyle; sistitte 1×200 mg, 12 saat arayla ve 7 gün süreyle;piyelonefritte 2×400 mg, 12 saat arayla ve 14 gün süreyle verilir. 6 ay ile 12 yaş arasındaki çocuklara, akut otitis mediada 30 mg/kg/gün,iki eşit doza bölünerek 10 gün süreyle; farenjit ve tonsilit 15 mg/kg/gün, iki eşit doza bölünerek 10 gün süreyle; impetigoda 15 mg/kg/gün, iki eşit doza bölünerek 7 gün süreyle verilir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın