Anasayfa » Genel » Mabel Matiz

Mabel Matiz

Mabel Matiz Biyografisi

Diş hekimi, Şarkıcı, söz yazarı

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin Erdemli ’de doğmuştur. Hakikat ismi Fatih Karaca ’dır. Çocukluğunu ve ilk gençlik senelerini Mersin şehrinin bir ilçesi olan Erdemli ’de geçirmiştir. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu ’nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi ’nde okumuştur.

Mabel ismini; Buket Uzuner‘in “Kumral İsme Mavi Tuna” isimli romanda yer alan Tuna şahsiyetinin takma isminden alır. Matiz ise, müziğini en iyi belirlediğine inanarak ismine ilave ettiği ve «çok ayyaş, düşkün kimse» anlamlarına gelen daha önceki yunanca orijinli argo bir kelimedir.

2003 senesinde Üniversite için istanbul ’a taşınarak başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ’nden 2008 senesinde mezun oldu. 2011 senesinde de İstanbul Balaka Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bvefatında yüksek lisans yapmaya başladı. Lise ve üniversite senelerinde kısa süreli gitar ve nam dersleri aldı. 2011’de İstanbul Balaka Üniversitesi insan hakları hukuku bvefatında başladığı yüksek lisans eğitimini 2014‘te yarıda bırakmıştır.

İlk albümünü çıkartmadan evvel 2008 senesinde kendi şarkılarının demolarını internet üzerinden Mabel Matiz adışahsi balaka ve resimlerine yer vermedi.

İlk albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde “Mabel Matiz” isminde Zoom Müessesesel yaftasıyla çıkarmıştır. 2011 senesinde yapılan değerlendirmelerde ilk albümü, senenin en iyi ilk 10 albümü arasında gösterilmiş, albümde yer alan “Arafta”, “Söylese O Ben Söyleyemem”, “Kül Hece”, “Filler ve Çimen” ve “Barışırsa Ruhum” isimli şarkılara çekilen video klipler büyük beğeni toplamıştır. “Öbür” isimli şarkısını öldürülen gazeteci Hrant Dink için yazdığını söylemiştir.

Mabel Matiz kendi albümleri dışında başka sanatçıların albümlerine de şarkılar vermektedir. Teoman ’ın “Aşk ve İftihar” albümünde yer alan “Sahilde Bir Ayyaş, Göksel ’in “Bende Bir Aşk Var” albümündeki “Yarım Kalan Şarkı” ve Ceylan Ertem ’in “Ütopyalar Hoştur “ albümündeki “Cennetin Irmakları” isimli şarkıların söz ve besteleri Mabel Matiz ’e aittir.

2010 Aralık ayında Göksel ’in Radyo Günleri konser serisinin ilk ayağı olan Salon İKSV konserinde misafir müzisyen olarak yer aldı. Bu, aynı zamanda Mabel Matiz olarak onun ilk sahne tecrübesiydi.

Mabel Matiz, başta istanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Anadolu ’nun birçok şehrinde konser verdi. 2013 senesinde ikinci albümü “Yaşım Çocuk” DMC Müzik / Zoom Müessesesel yaftasıyla piyasaya çıktı.

Mabel Matiz, kendi albümleri dışında Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses, Ceylan Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur.

Mabel Matiz uzun vakit devam eden Yaşım Çocuk Türkiye turnesinin hemen ardından 2014 senesinin Ekim ayında tertemiz albümü “Gök Nerede”nin stüdyo kayıtlarına başlamıştır. Kayıtları Ekim 2014 – Ocak 2015 tarihleri arasında Kadıköy Studio Bee ve Beyoğlu Babajim stüdyolarında bitirilen “Gök Nerede”de 14 tertemiz Mabel Matiz şarkısı Şubat 2015 tarihinde müzikseverlerle buluşmuştur. Zoom / DMC yaftasıyla piyasaya çıkan albümün prodüktörlüğünü ve tüm düzenlemelerini sanatçının “Yaşım Çocuk” ta da birlikte çalıştığı Can Güngör üstlenmiştir. Albümde yer alan 9 şarkının sözü ve müziği Mabel Matiz ’e aittir. Üç şarkıyı müzisyen arkadaşlarıyla birlikte besteleyen Mabel Matiz ’in bu yeni albümünde, akılda besteci ve bedelli söz yazarı Nazan Öncel ’den de bir şarkı yer almaktadır. Öncel’in 1992 seneyi albümünde yer alan “Bir Hadise Var”, “Gök Nerede”nin tek cover şarkısı olarak ön tasarıya çıkmaktadır. Bestesi Rus besteci Evgeny Grinko ’ya ait olan “Vals” ise Mabel Matiz ’in yazdığı sözlerle birlikte albümün tek uyarlama şarkısı olarak dikkat toplamıştır.

Mükâfatları :
2015 – 12. Radyo Boğaziçi Müzik Mükâfatları, En İyi Albüm
2014 – 41. Altın Kelebek Mükâfatları, Senenin En İyi Çıkış Yapan Solisti
2013 – GQ Türkiye Men Of The Year, Senenin Müzisyeni
2013 – 11. Radyo Boğaziçi Müzik Mükâfatları, En İyi Cover Uyarlama Sultan Süleyman
2013 – Yıldız Teknik Üniversitesi 2013 Senenin Yıldızları, Senenin En Beğenilen Erkek Şarkıcısı
2013 – Ege Üniversitesi 3. Medya Mükâfatları, Senenin En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı
2013 – Haliç İyi Çıkış Yapan Şarkıcı
2013 – GQ Türkiye mecmuasının Men Of The Year mükâfatlarında “Senenin Müzisyeni” mükâfatı

Albümleri :
2011 – Mabel Matiz
2013 – Yaşım Çocuk
2015 – Gök Nerede
2016 – Mabel Matiz & Yaşım Çocuk

Single:
2014 – Âmâ Tutku Ceylan Ertem‘le düet
2014 – Alaimisema 2014 Radio Edit

İçeriği Oyla

Yorum yapın