Anasayfa » Genel » Madencilikte Bir Bitcoin Kazmak Ne Kadar Sürer?

Madencilikte Bir Bitcoin Kazmak Ne Kadar Sürer?

Bitcoin madenciliği, yeni Bitcoin varlıkları yaratılmasını sağlayan bir süreçtir. Yeni Bitcoin ’ler yaratmak, dünyadaki öteki rastgele bir imal sürecine benzemez. Bitcoin çok bedelli bir emtia olduğundan, Bitcoin ve yaratılma süreci, potansiyel olarak kârlı bir faaliyete katılmak isteyenler için bir merak mevzusudur. Bitcoin topluluğunun özellikle yeni azaları genellikle Bitcoin madenciliği fikrine ilgi duyar.

Madencilikte Bir Bitcoin Kazmak Ne Kadar Sürer?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin, sabit bir akış yerine bloklar halinde çıkarılır. Her on dakikada bir, bir madenci tarafından bir blok oluşturulur ve bu madenciye yeni Bitcoin ’ler kazandırır. Madencilik, bir inşaat projesinden çok bir piyangoya benzeyen gelişigüzel veya stokastik bir süreçtir, zira evvelki çalışmalar madenciyi blok madenciliğine yanaştırmaz. Bir madencinin blok başına kazandığı Bitcoin ölçüyü değişebilir. Şu anda her blok, blok hibesi olarak adlandırılan 6.25 yeni Bitcoin üretiyor. Bu sübvansiyon her dört senede bir yarıya indirilir. Ek olarak, madenciler bloklarına kaydolunan her operasyondan bir fiyat alırlar. Fiyat kazancı geçicidir ve toplam blok mükâfatının ufak bir kısmını oluşturur.

Madenciliğin gelişigüzel olma doğası, oluşturma ve operasyon maliyetlerindeki fark, Bitcoin madenciliği kârlarını ufak madenciler için kısa vadede hipotez edilemez kılmaktadır. Buna ek olarak, blokları bulmak güçtür ama çok kârlı olabilir.

Madencilik Havuzları

Kazancı kumpasa sokmak ve bilinmeyenliği eksiltmek için bir hayli madencilik işlemi, özellikle daha ufak olanlar, madencilik havuzlarına katılır. Bu havuzlar, bir hayli madencilik harekâtından hash oranı ismi verilen bilgi operasyon eforunu toplar ve bloklardan aldıkları mükâfatları abonelerine dağıtır. Madencilik havuzları bir piyango havuzuna eş: her abone katkıda bulunur ve her abone katkılarına karşılık gelen mükâfatları alır.

Bitcoin Elde Etmek Ne Kadar Sürer?

 Bitcoin madenciliğinin kârını ve bir Bitcoin madenciliği için gereken vakti tanımlayan birkaç etken vardır. Bu etkenler, Bitcoin söz mevzusu olduğunda bir madencilik işleminin kârı hakkında anlamlı hipotezler sağlayabilir, ancak Bitcoin maliyetlerinin oynaklığı, enerji maliyetleri ve Bitcoin güçlükleri sebebiyle, tüm hesaplamalar enerjik ve ihtimallidir.

Hash Oranı

Emin bir zaman diliminde bir madencilik işleminin kârını tanımlamada en ehemmiyetli etken, o işleme tahsis edilen hash oranı ölçüyüdür. Bu noktada misal verdiğimiz piyangoyu kazanmanın en iyi yolu, olası olduğunca çok bilet satın almaktır; aynı şey Bitcoin madenciliği için de geçerlidir. ASIC ismi verilen özel bilgisayarlar, son derece yüksek yararlılık ve süratle Bitcoin madenciliği yapmak için özel olarak üretilmiştir. Bir madenci ne kadar çok ASIC üretebilirse, o kadar çok piyango bileti toplayabilir ve sonunda bir blok oluşturma ihtimali o kadar yüksek olur ve hasılat sağlayabilir.

 Bitcoin Güçlük Ayarı

Bitcoin ağı, tüm madencilerin hash oranı ne kadar yüksek olursa olsun, vasati her on dakikada bir yeni bir blok oluşturulmasını sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizmaya güçlüklere geçim denir. Güçlük ayarlaması, salt hash oranını işlemin kârı için madencinin tüm ağa göre hash oranındaki hissesinden daha az ehemmiyetli hale getirir. Bir madencilik işlemi ağın hash oranının %10 ’una sahipse, vasati olarak tüm blokların %10 ’unu özümser. Bloklar sabit veya ihtimalli bir oranda üretildiğinden, emin bir zaman süresince beklenen firma faydasını hesaplamak muhtemeldir.

Bitcoin Maliyeti

Yukarıyadaki hesaplama, verilen madenciliğin kârını Bitcoin türünden tanımlar. Ancak çoğu madenci giderlerini fiyatlar, kira ve hizmet maliyetlerini Amerika Birleşik Devletleri doları veya TL gibi fiat para ünitelerinde öder. Bu sebeple Bitcoin maliyeti madenciler için çok ehemmiyetlidir. Bitcoin ’in maliyeti düşerse, bazı madencilerin artık madencilik yapması kârlı olmayacaktır. Bu noktada bir madenci hash oranı üretmeyi vazgeçerse, güçlük eksilecek ve kalan madenciler, toplam hash oranının daha büyük bir kısmını oluşturacakları için blokları aramak için daha az bir zaman olanağına sahip olacaktır. Tersi bir vaziyette, maliyet çoğaldıkça, daha fazla madenci ağa katılarak güçlüğü artırır. Mevcut her madenci, toplam hash oranındaki hissesini eksiltecek ve Bitcoin türünden ifade edilen beklenen kazançlarını eksiltecektir. Bununla beraber, Bitcoin maliyeti çoğaldıkça fiat türünden kazançları daha da çoğalabilir.

Bitcoin Madenciliği Kârlılığı

Yukarıyadaki hesaplamalar Bitcoin madenciliğinden elde edilen varsayımı hasılatlardır. Bununla beraber, Bitcoin madenciliği, genellikle düşük kâr marjları sağlayan yüksek maliyetler kapsar. Bu noktada da düşük yatırım meblağlarıyla bu sektöre girişmek beklenilen kazancı sizlere sunmayabilir.

Bitcoin ’de madencilik güçlüğü sistemi olduğundan, Bitcoin madenciliğinin maliyeti ebedîye kadar Bitcoin ’in bedeline yakın olacaktır. Bu, Bitcoin ’in maliyeti 50.000 dolar ise, bir Bitcoin madenciliğinin maliyetinin neredeyse 50.000 dolara erişeceği anlamına kazanç. Bir Hayli birey için ise bir noktadan sonra maliyet 50.000 doların üzerinde olabilir ve madenciliği kârsız hale getirebilir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın