Anasayfa » Genel » Makbule Atadan

Makbule Atadan

Makbule Atadan Biyografisi

Mustafa Kemal ATATÜRK‘şöhret kız kardeşidir.

Makbule Atadan, 1885 senesinde Ali Rıza bey ve Zübeyde Hanımın kızı olarak Selanik ’de doğmuştur. Atatürk’şöhret beş kardeşinden bkocamandır. Bu kardeşler, Fatma 1872-1875, Ahmet 1874-1883, Ömer 1875-1883, Makbule 1885-1956, Naciye 1889-1901’dir.

Makbule Atadan Bcerahatçi Dünya savaşından sonra annesi Zübeyde Hanım ile birlikte Selanik’ten ayrılarak İstanbul’a ağabeyinin kendileri için Akaretler’de yakaladığı eve yerleşti. Mustafa Kemal ulusal çabayı başlatmak üzere İstanbul’dan ayrıldığı zaman ana-kız Akaretler’deki konutta kaldılar.

Cumhuriyetin duyurusundan sonra Mustafa Kemal, kızkardeşini ve ailesini Ankara‘ya aldı. Bir müddet ağabeyinin yanında kalan Makbule Atadan, daha sonra Çankaya arazisi içinde ve köşkşöhret batısında kendisi için yaptırılan çamlı Köşk’e yerleşti. Ağabeyinin politik ve sosyal hayatı ile hemen hiç ilişkisi olmadan Çamlı Köşk’te yaşamaya devam etti. Soyadı Yasayı çıkarıldığında Makbule Hanım “ATADAN” soyadını almıştır.

1930 senesinde Atatürk’şöhret isteğiyle Fethi Okyar‘ın kurduğu Serbest Cum Birkaç ay sonra parti kapatılınca politikadan çekildi. Partideki vazifeyi sırasında Milletvekili Mecdi Boysan ile tanıştı.

Makbule Atadan, aslen Gümülcineli bir fabrikatör olan Edirne milletvekili Mecdi Boysan ile 1935 senesinde evlenmiş ve daha sonra Atatürk’şöhret vefatından bir müddet sonra boşanmıştır.

Abisi Mustafa Kemal Atatürk ile alakalı hatıralarını 1952 senesinde “Büyük Kardeşim Atatürk” ve “Ağabeyim Mustafa Kemal “ isimleriyle yayımlandı.

Makbule Atadan, 18 Ocak 1956 tarihinde Ankara’da Camlı Köşk ’de 71 yaşına can verdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın