Anasayfa » Genel » Mardin Kızıltepe Taşlıca Köyü Kürtçe İsmi

Mardin Kızıltepe Taşlıca Köyü Kürtçe İsmi

Ziyaretçilerimizden çok sık bir biçimde Mardin Kızıltepe Taşlıca köyü Kürtçe adı mevzusunda sual almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber Mardin Kızıltepe Taşlıca Köyü Kürtçe adı mevzusunda Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda Mardin Kızıltepe köy adları, Mardin Kızıltepe köy adlarının Kürtçe karşılığı mevzularında da değişik bilgileri hisseleştik.

Mardin yemek ve kültür denilince akla ilk gelen şehirlerden bir tanesidir. İnsanıyla sıcak kanlı olan ve yemeğiyle popüler olan Mardin ’de gidebileceğiniz 10 değişik ilçe ve bu ilçelere bağlı olan 21 belde, 588 köy bulunmaktadır. Bu 588 köyün içerisindeyse Mardin Kızıltepe ’de bulunan Taşlıca köyü yer alır. Peki, Mardin Kızıltepe Taşlıca köyü Kürtçe adı nedir? İşte sizlere Doğru yanıtı…

Mardin Kızıltepe Taşlıca Köyü Kürtçe Adı

Mardin Kızıltepe Taşlıca Köyü Hakkında Kısa Bilgi

Yemek kültürü bakımından öbür köylere göre oldukça daha zengin bir kültüre sahip olan Mardin, Kızıltepe Taşlıca köyünde sulu et kavurması, sebzeli cinsli ve söğürme isimli yemekler oldukça popülerdir. Hamis, tırşık ve bağannuç yemeden netlikle Taşlıca köyünden geri dönmeyiniz.

Kızıltepe – Taşlıca Köyü Arası Kaç KİLOMETRE

Mardin şehir merkezinden Taşlıca köyüne seyahat 63 kmdir. Kızıltepe ilçesinden kalkış yaptığınız Taşlıca köyüne varana kadar 33 km mesafe kat etmiş olacaksınız.

Taşlıca Köyü Popülasyonu

Kızıltepe ilçesinin köylerinden olan Taşlıca köyü 2009 senesinde yapılan son sayımlara göre 689 popülasyona sahiptir.

Mardin Kızıltepe Taşlıca Köyü Kürtçe Adı

Kızıltepe ilçesinin popüler köylerinden olan Taşlıca köyünün kürtçe adı Xarabkort ’tur. Kürtçe anlamıysa ‘ ’Kurtviran ’ ’ demektir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın