Anasayfa » Gezilecek Yerler » Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris’e Nasıl Giderim?

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris’e Nasıl Giderim?

Muğla ’ya bağlı olan ve Ege ile Akdeniz ’i birbirine bağlayan noktada bir liman kenti konumunda bulunan Marmaris, her sene dünyanın farklı noktalarından 4 milyon fazla turistin uğrak mekanlarından bir tanesidir. Marmaris genel anlamda; gece yaşamı ile popülerdir.

Yaz aylarının oldukça sıcak geçtiği Marmaris ’i dolaşmak için her mevsim idealdir. Ancak yaz tatilini Marmaris ’te geçirmek ismine en uygun aylar, sıcaklıktan dolayı Nisan – Ekim aylarıdır.

MARMARİS GEZİLECEK YERLER

Daha Önceki Çarşı

Tarihi Daha Önceki Çarşı ’da güzel süreler geçirebilirsiniz. Ancak her olasılığa rağmen pazarda satılan taklit mahsullerden sakınarak maliyetlerin pahalı olduğunu da söylemek muhtemeldir. Özel mahsuller satan dükkanlar ile beraber otantik ve yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz. Buralarda meşhur Marmaris balını da bulmanız muhtemeldir.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim?

Marmaris Kalesi ve Müzesi

M.Ö. 1044 yılında İyonlar tarafından inşa edildiğine inanılan ve daha sonrasında da sonrasında Büyük İskender tarafından yenilendiğine dair bir inanış hikayesi var olan Marmaris Kalesi, 1522 senesinde Kanuni Sultan Süleyman yarıyılı içerisinde Rodos seferlerinden evvel yenilenerek genişletilmiştir.

İçerisinde 2 adet arkeoloji galerisi ve bir tane de etnografya galerisi yer alan Marmaris Kalesi, şehir merkezine oldukça yakın konumdadır. Burada sürükleteceğiniz resimlerle anı ebedileştirebilirsiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 2

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Sahibi ve kurucusu Ahmet Urkay ’dan ismini alan ve 2005 senesinde açılan müze, M.Ö 3000 tarihinden itibaren muhtelif yarıyıl yapıtlarını bünyesinde barındırır. Helenistik, Roma, Bizans yarıyıllarına ait taş, sırça ve bronz yapıtlar da sergilendiği müze fiyatlıdır.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 3

Günnücek Marmaris Ulusal Parkı

1996 senesinde ulusal park olan bu yer ulus arasında günnük ağacı ismiyle de anılır. Marmaris ’e yalnızca 2 kilometre mesafede olan park, kendine özgü orman topluluğuyla meşhur olan bölgede yer almaktadır. Parkın içerisinde 50 farklı cinste kuş, yaban domuzu ve eşeği, sincaplar gibi muhtelif hayvan cinsleri hayatlarını devam ettirmektedir.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 4

Turgut Şelalesi

Turgut Köyü ’nün içerisinde dört metrelik yüksekten akmaktadır. Buz gibi suyu ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilerin uğrak yerlerinden olan Turgut Şelalesi ’nde alabalık yemeden asla dönmeyin.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 5

İçmeler Plajı

Merkeze oldukça yakın olan İçmeler Plajı, denizin duruluğu ve dinginliğiyle beraber hoş bir deniz sevinci yapmak için oldukça uygundur. Plajın içerisinde bulunan şezlong ve şemsiyelere para ödemezsiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 6

Turunç Plajı

Yeşil ile mavinin muhteşem geçimini tutan Turunç Plajı, Marmaris ’in Turunç bölgesinde yer alır ve mavi sancaklıdır. Bu plaj, dalış içinde oldukça idealdir. Plajda su sporları aktivitelerinden faydalanabilirsiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 7

Kızkumu Plajı

Orhaniye‘nin en popüleri olan Kızkumu Plajı, Marmaris ’e 30 kilometre uzaklıktadır. Bozburun yolu üzerinde yer alan plaj denizin ortasında bulunan 600 metrelik kum adacığıyla meşhurdur.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 8

Kleopatra Plajı

Değişik ismiyle Kleopatra Adası olarak öğrenilen yer, Marmaris ’in 16 kilometre sarihinde yer alır. Kleopatra ismini, altın rengi özel kumsalından almıştır ve efsanelerine göre Kleopatra ’nın burada yüzdüğüne inanılmaktadır.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 9

Cennet Adası Koyu

Cennet Adası gerçeğinde Marmaris Koyu ’na yakın bir yarımadadır. Denizinin eşsiz rengi ile cazibe merkezi olan koy gezi teknelerinin en çok uğradığı yerlerden olan Cennet Adası Koyu ’na tekneyle gidilebilir.

Marmaris Gezilecek Yerler! Marmaris'e Nasıl Giderim? - Resim : 10

Fosforlu Mağara

Marmaris ’in Cennet Adası üzerinde bulunan Fosforlu Mağara, turistlerin en uğrak noktalarındandır. Denizin renginin mağara yansımasıyla oluşan fosfor renginden dolayı fosforlu denilen mağaraya kara iletişimi olmasına karşın karadan erişim yoktur.

MARMARİS NEREDE?

Ülkemizin Güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz ’in kesiştiği noktada yer alan Marmaris, Muğla şehrine bağlıdır. Bir liman kenti olan Marmaris, turizm açısından da Türkiye ’nin en ehemmiyetli merkezleri arasında yer almaktadır.

MARMARİS ’E NASIL GİDİLİR?

Havayolu ile Marmaris ’e Erişim

Marmaris ’e en yakın havalimanı, Beynelmilel Dalaman Havalimanı ’dır. Marmaris ’e erişim için en pratik ve kolay yol olan uçak ile erişim için özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara ’dan tüm büyük havayolu firmaları ve özel havayolları Marmaris ’e rakamsız seferler tertip edilmektedir.

Karayolu ile Marmaris ’e Erişim

Marmaris ’e karayolu ile erişim de oldukça kolaydır. Gerek özel taşıtınızla gerekse İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere çok rakamda şehrimizden Marmaris ’e otobüs seferleri tertip edilmektedir.

Denizyolu ile Marmaris ’e Erişim

Marmaris, Türkiye ’nin ve Akdeniz ’in en ehemmiyetli ve ihtimalleri büyük marina ve yat limanına sahiptir. Bodrum ve Datça ’dan otomobilli araba vapurular kumpaslı olarak Marmaris ’e seferler yapılmaktadır. Ayrıca haftada 2 kere olmak üzere Bodrum Marmaris arasında hidrofil seferleri asıllaştırılmaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın